15.09.2008
Nieoczekiwana zmiana miejsc
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
„Mój pies ma takie dziwne gulki na brzuchu. Co to może być?” - pytają mnie często czytelnicy i internaucil. To może być… w zasadzie wszystko: guz, ropień - albo przepuklina
fot. Shutterstock
Najczęściej u psów spotyka się przepuklinę pępkową – okrągłe uwypuklenie skóry w okolicy pępka. Z reguły jest to wada wrodzona o podłożu genetycznym – takie zwierzęta nie mogą niestety być rozmnażane. Zdarza się też jednak u szczeniaków przepuklina nabyta – gdy suka odgryzie pępowinę w nieodpowiednim miejscu.
Duża przepuklina – duży kłopot
Niewielka przepuklina wypełniona jest zwykle tkanką tłuszczową i nie stanowi takiego zagrożenia dla zdrowia czy życia zwierzaka, jak przepuklina duża, do której często dostają się jelita. W wypadku dużych przepuklin pępkowych niejednokrotnie dochodzi do uwięźnięcia jelit w worku przepuklinowym. Objawia się to ostrym bólem brzucha, a kończy niekiedy nawet zapaleniem otrzewnej.
Rośnie czy maleje?
Zazwyczaj przepuklina pępkowa nie daje żadnych objawów chorobowych. Worek przepuklinowy może się jednak powiększać w miarę tego, jak pies rośnie. Zdarza się też, że pierścień przepuklinowy sam się zwęża. O ewentualnej operacji decyduje lekarz – w zależności od wielkości i rodzaju przepukliny oraz płci psa (przepuklina może np. utrudniać poród, bo tzw. tłocznia brzuszna nie pracuje wtedy jak należy).
Pęcherz w pachwinie
Z kolei przepuklina pachwinowa najczęściej występuje u dorosłych suk, rzadziej – u samców, u których przybiera postać przepukliny mosznowej. Prawdopodobnie powodują ją obciążenia dziedziczne i tzw. predyspozycje anatomiczne. Wskutek zwiększonego nacisku trzewi może dojść do wydostania się ich poprzez kanał pachwinowy do pachwiny lub między mięśnie brzucha. Taka przepuklina ujawnia się uwypukleniem w okolicy zewnętrznego kanału pachwinowego, w którym mogą się znajdować jelita, a niekiedy nawet pęcherz moczowy czy róg macicy. Konieczny jest wówczas zabieg chirurgiczny.
Operować czy nie?
Czasami u psów spotykana jest urazowa przepuklina brzuszna, która powstaje – jak nazwa wskazuje – wskutek urazu mechanicznego. Widoczna jest zwykle na bocznych ścianach brzucha, a niekiedy między ostatnimi żebrami. Świeża przepuklina tego typu przybiera postać szpary, zastarzała to uwypuklenie bardziej okrągłe, o gładkich i zgrubiałych brzegach. Przeprowadzenie operacji może być konieczne, gdy przepuklina jest świeża i istnieje niebezpieczeństwo zaciśnięcia trzewi. Jeśli mamy do czynienia ze starszymi przepuklinami, zabieg powinno się wykonać w momencie, kiedy ustąpił już ostry obrzęk powłok i ich bolesność.
Kiedy przepuklina zagraża życiu?
Jeśli twój pies ma dziwne wybrzuszenie w pachwinie lub na brzuchu, a ponadto zaobserwujesz u niego:
– niepokój
– chodzenie z kąta w kąt
– „obrzęk” brzucha
– problemy z wypróżnianiem
natychmiast udaj się do weterynarza – to objawy groźnego dla życia uwięźnięcia jelit!
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Masz dojrzałego psa? Koniecznie zadbaj o jego zdrowie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiaki, które ukończyły 7 lat, potrzebują specjalnej troski. Jak sprawić, by jak najdłużej cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją?
undefined
24.03.2025
Czy twój pies się stresuje? Poznaj sygnały, które o tym świadczą
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy w stresujących sytuacjach często mają widoczne białka oczu, spięte mięśnie; mogą nerwowo dyszeć, odwracać głowę. Po czym jeszcze poznać, że twój pies się stresuje?
undefined
28.11.2024
5 sposobów na psy, które nie lubią zostawać same w domu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pies, który piszczy, szczeka i niszczy pod nieobecność opiekunów, naprawdę cierpi i przeżywa to, że zostawiłeś go samego. Takim psom można – i trzeba – pomagać.
undefined