09.11.2017
Mity o psach. Zachowanie i szkolenie!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Starego psa nie nauczysz nowych sztuczek? Raz wyszkolony pies już zawsze będzie posłuszny? Mity o psach! Które z nich są prawdziwe?
fot. Shutterstock
Mity o psach nieustannie znajdują się na ustach właścicieli psów. Wśród nich są te zabawne, nieszkodliwe, a czasami wręcz absurdalne. Warto wiedzieć, które z nich są jedynie mitami, by ich nie rozpowszechniać.
Mity o psach
Poniżej przedstawiamy mity o psach dotyczących zachowania i szkolenia czworonogów, które można najczęściej usłyszeć. Sprawdź, ile z trzynastu mitów to prawda.
Mit nr 1
Starego psa nie da się nauczyć nowych sztuczek.
Jaka jest prawda?
Pies w każdym wieku może się nauczyć nowych komend i zabaw. Ale im jest starszy, tym trudniej wykorzenić złe nawyki.
Mit nr 2
Niektóre rasy psów są agresywne.
Jaka jest prawda?
Agresja występuje u psów każdej rasy, z kolei nie wszystkie osobniki danej rasy są agresywne. Zdaniem specjalistów agresja tylko w 20 proc. zależy od genów, zaś w 80 proc. od wychowania i doświadczeń życiowych psa.
Mit nr 3
Tylko psy znaczą teren.
Jaka jest prawda?
Robią to nie tylko psy, ale i suczki, zwłaszcza w rui – choć nie tylko. Mogą przy tym przyjmować różne pozycje, od unoszenia jednej tylnej łapy, po stawanie na przednich z zadem w górze.
Mit nr 4
Raz wyszkolony pies będzie już zawsze posłuszny.
Jaka jest prawda?
Z psem trzeba regularnie ćwiczyć zarówno w domu, jak i podczas spacerów oraz przypominać mu to, czego nauczył się podczas szkolenia. Dopiero wtedy będzie doskonale wykonywał nasze polecenia.
Mit nr 5
Psy można szkolić dopiero, gdy skończą rok.
Jaka jest prawda?
Nigdy nie jest za wcześnie na rozpoczęcie nauki metodami pozytywnymi. Trzeba szkolić psa od początku pobytu w naszym domu. Szczenię jest nastawione na poznawanie zasad życia w stadzie, ucząc je, mamy więc szansę na stworzenie więzi.
Mit nr 6
Wykastrowany pies stanie się potulny jak baranek.
Jaka jest prawda?
Jeśli zwierzak zachowuje się agresywnie od dłuższego czasu, to sama kastracja bez terapii behawioralnej nie rozwiąże problemu.
Mit nr 7
Pudle są głupie i jazgotliwe.
Jaka jest prawda?
Stanley Coren, wybitny znawca psich zachowań, w rankingu psów pod względem inteligencji użytkowej i posłuszeństwa umieścił pudle na drugim miejscu – za border collie, a przed owczarkiem niemieckim.
Mit nr 8
Pies jest zawsze chętny do zabawy.
Jaka jest prawda?
Każde żywe stworzenie, także pies, potrzebuje czasu na wyciszenie się i drzemkę. Nie będzie więc przez całą dobę przeciągał się sznurem czy ćwiczył sztuczek.
Mit nr 9
Pies, który szczeka, jest agresywny.
Jaka jest prawda?
Szczekanie to sposób komunikowania się z otoczeniem. Może m.in. świadczyć o tym, ze pies jest pobudzony, zestresowany czy wystraszony.
Mit nr 10
Merdanie ogonem świadczy tylko o tym, że pies się cieszy.
Jaka jest prawda?
Zależnie od tego, w jaki sposób pies merda ogonem, może to oznaczać także gotowość do konfrontacji, niepewność, lękliwość lub zainteresowanie.
Mit nr 11
Szczeniaka można karcić gazetą, bo nie wyrządzi mu się krzywdy, a on zrozumie, że zrobił coś złego.
Jaka jest prawda?
Szczenię nie rozumie, o co chodzi, i zacznie się bać właściciela. Każdy jego powrót do domu wprawi psa w zdenerwowanie i ze strachu będzie się załatwiać, gdzie popadnie.
Mit nr 12
Pies o czarnym umaszczeniu jest agresywny.
Jaka jest prawda?
Ciemne kolory odbieramy jako tajemnicze i nieprzewidywalne, a swoje odczucia przenosimy na zwierzęta o takim umaszczeniu. W rzeczywistości nie ma ono żadnego związku z ich zachowaniem.
Mit nr 13
Pozostawiony sam w domu pies niszczy meble, bo złości się, że nie ma opiekuna.
Jaka jest prawda?
Właściciel zostawia swój zapach na fotelu czy kanapie, na których siedzi. Pies gryzie je z nudów i z tęsknoty za opiekunem, a nie ze złości. Tego uczucia czworonogi nie znają.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined