21.01.2009
Meteoropata na czterech łapach
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Czy psy cierpią z powodu zmian pogody?
fot. Shutterstock
Czy psy cierpią z powodu zmian pogody?
Podczas nagłego załamania pogody czy też nastania jesienno-zimowych szarug pies często nie ma ochoty na długie, forsowne spacery, z trudem daje się sprowokować do zabawy, ma gorszy apetyt i większość czasu przesypia.
Takie zachowania widoczne są zwłaszcza u psów, które ukończyły siódmy rok życia. Tłumaczy się to meteoropatią, czyli nadwrażliwością organizmu na zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne. U psów ze schorzeniami ortopedycznymi mogą się nasilać bóle. Zaostrzeniu ulegają przewlekłe stany zapalne i zwyrodnieniowe. Mogą się też odzywać stare złamania i zwichnięcia kończyn, a także potęgować objawy gośćcowe, mięśnio- i nerwobóle. Pies jest dużo bardziej wrażliwy na ból, natomiast reakcje i zachowania są spowolnione.
Wzrasta też liczba wizyt w lecznicach z powodu zaostrzenia się chorób związanych z niewydolnością krążenia, przeziębieniami i problemami z układem pokarmowym. Znacznie częstsze są również przypadki zapaleń skóry i zewnętrznego przewodu słuchowego o podłożu grzybiczym, bakteryjnym i parazytologicznym. Brzydka lub zmienna pogoda źle wpływa także na psychikę zwierząt – stają się bardziej drażliwe i apatyczne. Chcąc pomóc zwierzakowi, trzeba zadbać o to, aby dostawał dobrze zbilansowaną karmę. Należy uzupełniać ją umiarkowanie składnikami mineralno-witaminowymi i tzw. wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega 3 i 6. Trzeba również zapewnić psu regularny, ale umiarkowany wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu. Po konsultacji z lekarzem weterynarii można też podać środki przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Masz dojrzałego psa? Koniecznie zadbaj o jego zdrowie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiaki, które ukończyły 7 lat, potrzebują specjalnej troski. Jak sprawić, by jak najdłużej cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją?
undefined
24.03.2025
Czy twój pies się stresuje? Poznaj sygnały, które o tym świadczą
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy w stresujących sytuacjach często mają widoczne białka oczu, spięte mięśnie; mogą nerwowo dyszeć, odwracać głowę. Po czym jeszcze poznać, że twój pies się stresuje?
undefined
28.11.2024
5 sposobów na psy, które nie lubią zostawać same w domu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pies, który piszczy, szczeka i niszczy pod nieobecność opiekunów, naprawdę cierpi i przeżywa to, że zostawiłeś go samego. Takim psom można – i trzeba – pomagać.
undefined