17.03.2021
Masło orzechowe dla psa. Czy pies może jeść masło orzechowe?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy masło orzechowe to bezpieczny przysmak dla psa? Sprawdź, jak wybrać zdrową pastę z orzechów, która nie zaszkodzi czworonogowi.
fot. Shutterstock
Kto z nas nie lubi masła orzechowego? Jest ono niezastąpionym dodatkiem do deserów, ciast i kanapek na słodko. Aromatyczne i tłuste masło orzechowe uwielbiane jest także przez większość domowych czworonogów. Tylko czy na pewno jest dla nich zdrowe?
Co zawiera masło orzechowe?
Typowa pasta orzechowa składa się w 90% z orzechów ziemnych, a także z cukru, olejów roślinnych i soli. Zawiera do 30% białka, aż do 50% tłuszczów roślinnych oraz dość dużą dawkę błonnika. Podobnie jak w świeżych orzechach, w maśle orzechowym znajdziemy także witaminę E, witaminy z grupy B, wapń, fosfor, potas, magnez, miedź, cynk, chrom i mangan. Produkt ten jest bardzo kaloryczny – 100 g masła orzechowego zawiera prawie 600 kcal. Oprócz typowego masła orzechowego z dodatkiem soli, cukru i oleju roślinnego znajdziemy w sklepach także produkty niesolone, słodzone ksylitolem lub naturalne, czyli pozbawione jakichkolwiek dodatków. Pastę można także zrobić z innych orzechów – włoskich, pistacji, laskowych, a nawet migdałów. Czy któreś z nich może stanowić zdrowy przysmak dla domowego czworonoga?
Czy pies może jeść masło orzechowe?
Większość świeżych orzechów jest w zupełności bezpiecznych, a nawet są one zdrowe dla psów. Dlatego samo wytworzone z nich masło nie zaszkodzi naszemu pupilowi. Groźne mogą być natomiast zawarte w nim dodatki – w szczególności śmiertelnie trujący ksylitol. Wybierając masło orzechowe dla psa, powinniśmy szukać produktu o jak najwyższej zawartości orzechów, pozbawionego ksylitolu, zbędnego cukru, soli i dodatkowego tłuszczu. Zdrową dla psa pastę możemy także zrobić samodzielnie w domu za pomocą blendera. Musimy jednak pamiętać, że masła z orzechów to wysokokaloryczna przekąska, którą trzeba bardzo ostrożnie dawkować! Nadmiar tłuszczu nie tylko szybko doprowadzi psa do nadwagi, ale może także wywołać biegunkę i problemy z trzustką. Odrobiną orzechowej pasty możemy poczęstować psa podczas szkolenia lub wysmarować wnętrze zabawki typu kong.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined