13.02.2008
Kynolog radzi
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy braki w uzębieniu czworonoga są wadą wykluczającą z wystaw?
Jakie warunki hodowlane musi spełnić rottweiler zarejestrowany w związku kynologicznym?
fot. Shutterstock
Czy braki w uzębieniu czworonoga są wadą wykluczającą z wystaw?
Wzorce większości ras, choć generalnie wymagają kompletu zębów (42), to jednocześnie tolerują braki, np. zębów szczątkowych – pierwszego przedtrzonowca (P1) i ostatniego dolnego trzonowca (M3). Najczęściej dopuszcza się brak dwóch P1 i/lub jednego M3. Na przykład wzorzec owczarka niemieckiego mówi, że wadą dyskwalifikującą jest brak przedtrzonowca P3 i dodatkowo jeszcze jednego zęba, przedtrzonowca P4, kła, trzonowców M1 lub M2 lub brak jednocześnie trzech jakichkolwiek zębów. Z kolei berneński pies pasterski może nie mieć dwóch P1, przy czym trzonowce M3 nie są w ogóle brane pod uwagę. Natomiast u małych szpiców i miniaturowych pomeranianów tolerowana jest nieobecność kilku przedtrzonowców.
U ras nieowłosionych, np. u nagiego psa meksykańskiego lub bezwłosej odmiany chińskiego grzywacza, dopuszcza się liczne ubytki, ponieważ brak sierści jest genetycznie powiązany z ubytkami w uzębieniu. Tolerowany jest brak kilku siekaczy, kłów, przedtrzonowców i trzonowców.
W razie wątpliwości, jaki wzór zębowy jest dopuszczalny u naszego pupila, zanim zgłosimy go na wystawę, zapoznajmy się dokładnie z wzorcem lub zasięgnijmy porady w sekcji rasy w swoim oddziale związku kynologicznego.
Jakie warunki hodowlane musi spełnić rottweiler zarejestrowany w związku kynologicznym?
Rottweiler – podobnie jak wszystkie psy hodowlane – musi przede wszystkim wziąć udział w co najmniej trzech wystawach – dwóch krajowych i jednej międzynarodowej lub klubowej. Aby oceny liczyły się do uprawnień hodowlanych, czworonogi obu płci muszą mieć skończone piętnaście miesięcy i otrzymać w dowolnej klasie trzy oceny doskonałe (samiec) lub co najmniej trzy oceny bardzo dobre (suka) od dwóch różnych sędziów. Do rozrodu dopuszcza się psy i suki, które ukończyły półtora roku.
Dodatkowe wymogi hodowlane dla rottweilera to: prześwietlenie stawów biodrowych w kierunku dysplazji (dopuszczalne wyniki: A – stawy biodrowe prawidłowe i B – stawy biodrowe prawie normalne), klubowy przegląd hodowlany dla psów i suk w wieku powyżej piętnastu miesięcy oraz testy psychiczne.
Testy obejmują kilka prób sprawdzających zachowanie psa:
- reakcję na strzał,
- zachowanie wobec ludzi w obecności przewodnika,
- zachowanie wobec ludzi bez przewodnika,
- reakcję na przebiegającego pozoranta, który w żaden inny sposób nie prowokuje psa,
- reakcję na sytuację nietypową – torbę wypełnioną brzęczącymi przedmiotami, rzuconą na ziemię w pewnej odległości od przechodzącego psa.
W każdej z prób pies powinien się wykazać brakiem lęku i agresji, może przejawiać zainteresowanie lub obojętność (dokładny opis testów na
).
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Masz dojrzałego psa? Koniecznie zadbaj o jego zdrowie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiaki, które ukończyły 7 lat, potrzebują specjalnej troski. Jak sprawić, by jak najdłużej cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją?
undefined
24.03.2025
Czy twój pies się stresuje? Poznaj sygnały, które o tym świadczą
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy w stresujących sytuacjach często mają widoczne białka oczu, spięte mięśnie; mogą nerwowo dyszeć, odwracać głowę. Po czym jeszcze poznać, że twój pies się stresuje?
undefined
28.11.2024
5 sposobów na psy, które nie lubią zostawać same w domu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pies, który piszczy, szczeka i niszczy pod nieobecność opiekunów, naprawdę cierpi i przeżywa to, że zostawiłeś go samego. Takim psom można – i trzeba – pomagać.
undefined