03.02.2021
Kawa dla psa. Czy pies może pić kawę?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez kawy. Czy kawa może znaleźć się w diecie psa? Sprawdź, co znajduje się w składzie tej popularnej używki!
fot. Shutterstock
Kawa to jedna z najpopularniejszych używek stosowanych na całym świecie. Pobudzające właściwości tego napoju doceniane są przede wszystkim przez zapracowane osoby, które muszą utrzymać skupienie przez większość dnia. Picie kawy ma również inne, korzystne dla organizmu właściwości. Czy psiak także może z nich skorzystać?
Co zawiera kawa?
Kawa to napój sporządzany z palonych i zmielonych ziaren kawowca. Uzyskuje się go między innymi poprzez zaparzanie lub gotowanie. Napój ten można pić na wiele sposobów – z mlekiem, z cukrem, z przeróżnymi syropami smakowymi… Kawa stanowi także wyrazisty dodatek do wielu deserów, takich jak lody, ciasta i słodycze.
Kawa ceniona jest nie tylko ze względu na wyjątkowy smak, ale przede wszystkim na zawartość kofeiny. Związek ten, znajdujący się w ziarnach kawowca, ma silne działanie na cały organizm osoby pijącej kawę. Poprawia pamięć, ułatwia koncentrację i zdolności poznawcze. Potrafi także pobudzić metabolizm, perystaltykę jelit i pozytywnie wpływa na krążenie. Podejrzewa się, że regularne picie tego napoju zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę i chorobę Parkinsona. Niestety, zawarta w kawie kofeina może powodować także negatywne objawy. U wrażliwszych osób kawa może wywołać nadmierne pobudzenie, niepokój, a nawet zwiększyć ryzyko zawału serca. Czy może ona znaleźć się w diecie psa? Jakie ilości kawy będą bezpieczne dla zwierzaka?
Czy pies może pić kawę?
Kofeina zawarta w kawie to związek bardzo podobny do teobrominy – substancji pochodzącej z ziarna kakaowca. I podobnie jak teobromina, kofeina jest wysoce szkodliwa dla psów! Może ona spowodować nie tylko nadpobudliwość, ale także niebezpieczny skok ciśnienia u zwierzaka i zagrażającą życiu arytmię. Psiak, który napije się kawy, narażony jest na poważne uszkodzenie nerek, wątroby, serca i układu nerwowego. Niewielkie psy, takie jak chihuahua, mogą zachorować już po wypiciu niecałych 100 ml kawy. W przypadku większych czworonogów zamoczenie języka w tym napoju nie będzie aż tak szkodliwe. Jeśli jednak zdarzy się, że nasz zwierzak wypije nam kawę, powinniśmy uważnie go obserwować i w razie jakichkolwiek obaw natychmiast zabrać go do weterynarza!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Masz dojrzałego psa? Koniecznie zadbaj o jego zdrowie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiaki, które ukończyły 7 lat, potrzebują specjalnej troski. Jak sprawić, by jak najdłużej cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją?
undefined
24.03.2025
Czy twój pies się stresuje? Poznaj sygnały, które o tym świadczą
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy w stresujących sytuacjach często mają widoczne białka oczu, spięte mięśnie; mogą nerwowo dyszeć, odwracać głowę. Po czym jeszcze poznać, że twój pies się stresuje?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined