12.04.2018
Micha dla olbrzyma
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ma pani doga niemieckiego? Ojej, on pewnie zjada wiadro karmy dziennie! To musi chyba kosztować majątek!
fot. Shutterstock
Takie słowa usłyszała kiedyś na spacerze opiekunka doga niemieckiego. A miała wówczas w domu jeszcze jednego psa tej rasy… Czy rzeczywiście duży pies musi dużo jeść? Na pewno więcej niż mały. Karmienie psów ras dużych takich jak dog będzie więc droższe niż żywienie yorka. Jednak nawet dog nie je aż tak dużo, jak mogłoby się wydawać.
Ile tej karmy?
Psom ważącym powyżej 25 kg najlepiej podawać suche karmy dla ras dużych i olbrzymich. Są one tak skomponowane, by w stosunkowo niewielkiej ilości pomieścić jak najwięcej wartościowych składników. Dzięki temu pies nie musi dostawać paru kilogramów karmy dziennie, ale jedynie ilość mieszczącą się w kilku szklankach.
Kupować czy gotować?
Pół kilograma suchej karmy to mniej więcej tyle, co 2 l gotowanego jedzenia! Ale nie tylko dlatego właściciele często decydują się na karmienie psów ras dużych gotową karmą. Trudno jest dostarczyć wielkim psom wszystkie składniki. Trzeba zadbać o duże ciało, które udźwigną tylko sprawne stawy, mocne kości i mięśnie.
Co w menu?
Karmienie psów ras dużych wymaga składników, które są im niezbędne do prawidłowego rozwoju. Najważniejsze z nich, które powinny się znaleźć w pożywieniu dla doga czy owczarka niemieckiego, to dobrej jakości białko i tłuszcz, węglowodany, kwasy omega-3 i omega-6, witaminy, makro- i mikroelementy. Jedzenie domowe powinno się składać w 1/3 z wypełniacza (ryż, kasza jaglana lub jęczmienna, makaron, płatki owsiane), w 1/3 z mięsa (wołowina, cielęcina, drób, ryby) i w 1/3 z warzyw z niewielkim dodatkiem owoców (marchew, burak, jabłko).
Raz w tygodniu możemy podać posiłek bez mięsa – na przykład ryż z białym serem i bananem albo płatki owsiane ugotowane na wodzie z jabłkiem i jogurtem naturalnym czy też kaszę jaglaną z jajkiem na twardo i ugotowaną marchewką.
Jeśli chodzi o suplementy (np. wspierające stawy), które powinno się dodawać do jedzenia domowego, trzeba to skonsultować z weterynarzem, ponieważ szczególnie psom dużych ras łatwo zaszkodzić.
Co zrobić, gdy olbrzym jest za gruby?
Zwykle uważamy, że duży pies musi porządnie zjeść. O ile porządnie znaczy wartościowo, to wszystko jest w porządku, ale jeśli mamy na myśli ilość, to prosta droga do nadwagi, a nawet otyłości. Zwłaszcza że duże rasy mają zwykle ogromny apetyt.
Aby psa odchudzić, sięgnijmy po karmę typu light, która powinna mieć ok. 10 % tłuszczu, i skrupulatnie pilnujmy porcji, rezygnując przy tym z przekąsek i smakołyków między posiłkami. Poza tym koniecznie zapewnijmy psu więcej ruchu, ale raczej w formie długich spacerów, niż biegów za piłką czy treningów na torze przeszkód.
Wielkie sprawy, czyli karmienie psów ras dużych
Opieka nad dużym psem rodzi sporo pytań: czym go karmić, jak często. By wam pomóc, odpowiadamy na nie!
Ile razy dziennie karmić olbrzyma?
Duże rasy, gdy są jeszcze maluchami, karmimy 4-5 razy dziennie, by około 6. miesiąca życia ograniczyć liczbę posiłków do 3-4. Gdy psiak skończy rok, możemy zacząć podawać mu 2 posiłki dziennie (dawkę dobową zalecaną przez producenta karmy dzielimy na pół) i w ten sposób karmić go już do końca życia. Możemy też pozostać przy 3 mniejszych posiłkach. Uwaga: 1 posiłek na dobę to za mało!
Jakie są koszty żywienia dużego psa?
Jeśli planujemy zostać opiekunami wielkopsa, lepiej najpierw sprawdźmy, ile będzie kosztować jego karmienie. Podczas gdy właściciele jamników wydają na ich jedzenie 50-60 zł miesięcznie, opiekunowie labradorów przynajmniej dwa razy tyle. Przykładowo: ważący 33 kg labek zjada przez miesiąc 12 kg suchej karmy. Ta dobrej jakości kosztuje 100-150 zł. Możemy podawać psu jedzenie gotowane, ale koszty nie będą niższe, a nawet mogą wzrosnąć.
Czy to prawda, że dużym rasom grozi skręt żołądka?
Tak. I nikt do końca nie wie, co na to wpływa. Wiadomo tylko, że można zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania. Jak? Nie wolno przekarmiać psa i trzeba umożliwić mu odpoczynek po posiłku (przynajmniej godzinny). Nie należy też karmić zmęczonego zwierzaka. Posiłki podawajmy o regularnych porach, postawmy na karmy dobrej jakości, które mniej pęcznieją w żołądku.
Dlaczego nie wszystkie duże psy można karmić tak samo?
Sportowa sylwetka boksera znacznie różni się od masywnego ciała labradora. Zupełnie inaczej jest też zbudowany chart afgański w porównaniu z nowofundlandem. Psy bardziej stateczne powinno się karmić pożywieniem o mniejszej zawartości tłuszczu, bo przy mało sportowym trybie życia trudniej jest im go spalić. Sporo olbrzymich ras ma też wrażliwy przewód pokarmowy.
Konsultacja: lek. wet. Dorota Cibor
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined