09.02.2021
Kardiomiopatia u psa. Na czym polega ta choroba serca?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kardiomiopatia to choroba, która przez długi czas może pozostać niezauważona. Stanowi jednak ogromne zagrożenie dla życia psa!
fot. Shutterstock
Kardiomiopatia to choroba serca, która w krótkim czasie może doprowadzić do śmierci domowego czworonoga. Jej wykrycie w początkowym stadium jest niezwykle trudne. U jakich psów występuje DCM i jak można pomóc psu, u którego się rozwinie?
Na czym polega kardiomiopatia u psa?
Kardiomiopatie to choroby mięśnia sercowego polegające na zmianie objętości jego komór, co zmniejsza wydolność jego pracy. U psów występuje najczęściej kardiomiopatia rozstrzeniowa (dilated cardiomyopathy – DCM), charakteryzująca się poszerzeniem jam serca i obniżeniem jego kurczliwości. Rzadziej spotykana jest kardiomiopatia przerostowa (hypertrophic cardiomyopathy – HCM), która jest najczęstszą chorobą serca u kotów. Zmniejszona elastyczność i kurczliwość komór serca powoduje zaburzenia pracy tego mięśnia, co skutkuje spowolnionym krążeniem. Nieleczona kardiomiopatia może prowadzić do niewydolności mięśnia sercowego, obrzęku płuc, gromadzenia się płynów w płucach, a nawet nagłej śmierci sercowej. Niestety wykrycie tej choroby w początkowych stadiach jest niezwykle trudne, gdyż nie daje ona często żadnych objawów, zanim nie rozwinie się do poważnej postaci. Kardiomiopatie u psów to choroby dziedziczne, choć mogą być także wywołane przez przeróżne stany zapalne, choroby autoimmunologiczne czy metaboliczne.
U jakich psów występuje kardiomiopatia rozstrzeniowa?
Dziedziczne DCM występuje przede wszystkim u psów dużych ras w typie molosowatym. Narażone są na nie szczególnie dobermany, wilczarze irlandzkie, nowofundlandy, dogi niemieckie i boksery. Choroba ta może wystąpić także u średnich ras, głównie spanieli. Kardiomiopatia rozstrzeniowa niemal nigdy nie dotyka mieszańców.
Czym objawia się kardiomiopatia u psa?
Choroby serca u psów przez długi czas nie dają żadnych zauważalnych objawów. Pierwsze oznaki kardiomiopatii pojawiają się zazwyczaj dopiero, gdy choroba znacznie się rozwinie. Niestety nawet wtedy występujące objawy nie świadczą jednoznacznie o przeroście mięśnia sercowego, przez co prawidłowe zdiagnozowanie tej choroby może być problematyczne. Do najczęstszych objawów kardiomiopatii rozstrzeniowej należą:
- kaszel, duszności i problemy z oddychaniem wywołane obrzękiem płuc,
- szybsze męczenie się,
- apatia,
- nagła śmierć sercowa bez wcześniejszych objawów.
Jak zdiagnozować kardiomiopatię u psa?
Rozpoznanie tej choroby polega na przeprowadzeniu wywiadu z opiekunem czworonoga i wykonaniu usg serca (echa serca), które pozwoli na ocenę pracy serca i jego kształtu. Psu z podejrzeniem kardiomiopatii powinno się także zbadać krew w celu wykluczenia innych chorób i stanów zapalnych. Należy także wykonać rtg klatki piersiowej, które może wykazać obecność płynu i obrzęku w płucach zwierzęcia.
Jak leczyć DCM u psa?
Zmian w sercu spowodowanych kardiomiopatią nie da się cofnąć, przez co niemożliwe jest wyleczenie tej choroby. Psu cierpiącemu na kardiomiopatię podaje się leki usprawniające pracę serca w celu poprawy jego samopoczucia. Wczesne wykrycie kardiomiopatii i wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwala na przedłużenie życia czworonoga nawet o 2 lata. Zdarzają się jednak przypadki, że po postawieniu diagnozy zwierzak umiera w ciągu zaledwie kilku miesięcy.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined