17.04.2025
Jogurt dla psa. Czy pies może jeść jogurt naturalny?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy opiekun pa choć raz poczęstował psa jogurtem. Czy było to dla niego zdrowe? Czy pies może jeść jogurt naturalny lub owocowy?
fot. Shutterstock
Lekko kwaśny, gęsty jogurt ma wiele zastosowań w domowej kuchni. Na taką mleczną przekąskę skuszą się także domowe czworonogi, które uwielbiają wylizywać kubeczki po nabiale! Tylko czy podawanie psu takiego przysmaku na pewno jest zdrowe? Sprawdź, czy pies może jeść jogurt!
Co zawierają jogurty?
Jogurt to produkt mleczarski, który powstaje na drodze fermentacji. Polega ona na dodaniu do surowego mleka bakterii, które w temperaturze ponad 40 stopni intensywnie się namnażają, trawiąc cukry mleczne (w tym laktozę) i zagęszczając produkt. Dzięki aktywności bakterii i rozkładowi cukrów jogurt jest dość dobrze tolerowany przez osoby z nietolerancją laktozy. W 100 g jogurtu znajduje się około 60-90 kcal, 9 g białka, 5 g tłuszczu i niecałe 4% węglowodanów. Produkt ten jest dobrym źródłem witamin z grupy B, fosforu i selenu. Nie zawiera natomiast zbyt dużych ilości wapnia. Naturalny jogurt może dostarczać człowiekowi także bakterii probiotycznych, które mają dobroczynny wpływ na układ trawienny i odpornościowy. Czy taki zdrowy przysmak można podawać także psu?
Czy pies może jeść jogurt naturalny?
Podanie czworonogowi kubeczka z odrobiną jogurtu naturalnego do wylizania nie powinno mu zaszkodzić. Niska zawartość laktozy sprawia, że taki przysmak będzie tolerowany dość dobrze nawet przez psy, które nie trawią tego cukru mlecznego. Trzeba jednak pamiętać, że jogurty zawierają białka mleka, które mogą wywołać objawy alergii pokarmowej u uczulonych na nie zwierzaków. Warto też mieć na uwadze, że podawanie psu jogurtu nie będzie miało zbyt dużych korzyści dla jego zdrowia. Zawarte w produkcie bakterie probiotyczne ulegną strawieniu w kwaśnym środowisku żołądka czworonoga i nie zasiedlą jego jelit.
Większą ostrożność należy zachować, częstując zwierzaka jogurtami zawierającymi przeróżne dodatki. Kakao, niektóre substancje słodzące i orzechy mogą zaszkodzić czworonogowi, wywołać u niego problemy trawienne, a nawet doprowadzić do zatrucia. Dlatego przed podaniem psu tego typu przysmaków powinniśmy dokładnie czytać ich skład.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
21.04.2025
Jak urozmaicić dietę psa?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Rano sucha karma, wieczorem sucha karma… Ile można jeść to samo? Sprawdź, jak urozmaicić dietę psa w bezpieczny i zdrowy sposób!
undefined
20.04.2025
Suplementy wapniowe dla psa. Kiedy podawać psu wapń?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy suplementy wapniowe to obowiązkowy składnik każdego psiego posiłku? Sprawdź, kiedy podawać psu wapń, a kiedy jest to niewskazane!
undefined
18.04.2025
Czy pies może jeść kości? Sprawdź, jakie kości dla psa będą najbezpieczniejsze!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Każde dziecko wie, że psy gryzą kości. Ale czy to jest dla nich zdrowe i bezpieczne? Czy kość dla psa jest dobrym i bezpiecznym przysmakiem?
undefined