02.06.2021
Pchły u psa. Jak je rozpoznać i zwalczyć?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Pchły są częstą zmorą opiekunów zwierząt domowych. Umycie i wyczesanie pupila nie wystarczy. Sprawdź, jak zwalczyć inwazję pcheł u psa.
Fiprex Duo
Pchły u psa to wyjątkowo uciążliwy problem zarówno dla samego zwierzęcia, jak i jego opiekunów. Co zrobić, jeśli podejrzewamy u psa inwazję pcheł? I jakie środki skutecznie zwalczą te pasożyty?
Czym są pchły?
Pchły to bezskrzydłe owady o spłaszczonym ciele, które mogą osiągać od 1 do 6 mm. Pasożyty te posiadają bardzo skoczne odnóża i aparat kłująco-ssący, którym pobierają krew od swojego żywiciela. Psy domowe padają najczęściej ofiarami pchły psiej (Ctenocephalides canis) i pchły kociej (Ctenocephalides felis). Długość cyklu rozwojowego pcheł zależy od temperatury otoczenia. W warunkach domowych może trwać zaledwie 3 tygodnie. Dorosłe osobniki w ciągu doby składają około 20 mikroskopijnych, które spadają z sierści psa i roznoszą się po całym domu.
W ciągu kilku dni z jaj wylęgają się larwy gnieżdżące się w posłaniach zwierząt, materacach i przeróżnych szczelinach. Żywią się one złuszczonym naskórkiem i odchodami wydalanymi przez dorosłe pchły. Po kilku dniach larwy linieją, otaczają się kokonem i przeobrażają w poczwarki. Mogą niemal natychmiast przeobrazić się w dorosłe pchły lub pozostać w ukryciu przez wiele miesięcy. Dorosłe pchły od razu po wykluciu się przechodzą na skórę zwierzęcia i po 24 godzinach rozpoczynają składanie kolejnych jaj.
Pchły u psa – jak je rozpoznać?
Ugryzienia pcheł wywołują u zwierzęcia świąd, podrażnienie skóry, a nawet silne reakcje alergiczne objawiające się wypryskami i wyłysieniami. Zaatakowany przez te pasożyty pies będzie się więc intensywnie drapał i wylizywał, co może prowadzić do powstawania trudno gojących się ran. Świąd dotyczy przede wszystkim takich miejsc, jak okolice uszu, wewnętrzne strony ud, brzuch i plecy. Silna inwazja pcheł w przypadku osłabionych zwierząt i szczeniąt może prowadzić do anemii.
Przy silnym zapchleniu obecność pcheł u psa będzie widoczna gołym okiem. Małe i bardzo ruchliwe pchły w postaci ciemnoczerwonych, podłużnych kropek da się zauważyć przy rozgarnięciu sierści zwierzęcia na brzuchu i plecach. Inwazję pcheł można zdiagnozować także po obecności ich odchodów. Wystarczy, że wyczesane z psa kępki sierści z odchodami pchlimi położymy na wilgotny ręcznik papierowy. Zawierające strawioną krew odchody pcheł rozpuszczą się i zabarwią papier na czerwony kolor.
Jak zwalczyć inwazję pcheł u psa?
Dokładne umycie i wyczesanie zwierzęcia nie wystarczy, by pozbyć się żerujących na nim pcheł. Poczwarki pchły odporne są na działanie większości środków owadobójczych, wysokich temperatur i wysuszenie, dlatego wytępienie tych pasożytów nie jest łatwe. W celu zwalczenia inwazji pcheł należy stosować leki, które eliminują zarówno postaci dorosłe pcheł jak również jaja, larwy i poczwarki. Mogą to być preparaty, które w składzie zawierają fipronil oraz (S) – Metopren, np. Fiprex® Duo zwalczający dojrzałe i niedojrzałe postaci pcheł. Dodatkowo należy zadbać o otoczenie pupila. Pchły składają jaja również poza żywicielem. Znajdziemy je więc wszędzie tam, gdzie lubi przebywać nasz zwierzak tj. w legowiskach, kanapach i dywanach. Poleca się dokładne odkurzenie i wypranie tych miejsc.
Artykuł sponsorowany
NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO WETERYNARYJNEGO: FIPREX® DUO S: 67 mg + 60,3 mg roztwór do nakrapiania dla psów, FIPREX DUO M: 134 mg + 120,6 mg roztwór do nakrapiania dla psów, FIPREX ® DUO L: 268 mg + 241,2 mg roztwór do nakrapiania dla psów, FIPREX® DUO XL: 402 mg + 361,8 mg roztwór do nakrapiania dla psów. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY: FIPREX DUO S – każda 0,67 ml pipetka zawiera: Substancje czynne: Fipronil 67,00 mg, (s)-metopren 60,30 mg, FIPREX® DUO M – każda 1,34 ml pipetka zawiera: Substancje czynne: Fipronil 134,00 mg, (s)-metopren 120,60 mg, FIPREX® DUO L- każda 2,68 ml pipetka zawiera: Substancje czynne: Fipronil 268,00 mg, (s)-metopren 241,20 mg, FIPREX® DUO XL – każda 4,02 ml pipetka zawiera: Substancje czynne: Fipronil 402,00 mg, (s)-metopren 361,80 mg; substancje pomocnicze: Butylohydroksyanizol (E320), Butylohydroksytoluen (E321), Etanol 96%, Polisorbat 80, Powidon K 17, Glikolu dietylowego monoetylowy eter. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: Rozwór do nakrapiania. Klarowny zielonkawo-żółty roztwór. WSKAZANIA LECZNICZE: Produkt jest przeznaczony dla psów o masie: Fiprex® Duo S – od 2 do 10 kg, Fiprex® Duo M -od 10 do 20 kg, Fiprex® Duo L – od 20 do 40 kg , Fiprex® Duo XL – powyżej 40 kg. Do zwalczania inwazji wyłącznie pcheł lub w inwazjach mieszanych z kleszczami i (lub) wszołami. Leczenie inwazji pcheł (Ctenocephalides spp.). Działanie owadobójcze przeciwko nowym inwazjom dorosłych pcheł utrzymuje się przez 8 tygodni. Produkt zapobiega rozmnażaniu się pcheł przez hamowanie rozwoju ich jaj (działanie jajobójcze) oraz larw i poczwarek (działanie larwobójcze) pochodzących z jaj złożonych przez dorosłe pchły. Działanie to utrzymuje się przez okres 8 tygodni po zabiegu. Leczenie inwazji kleszczy (Ixodes ricinus, Dermacentor variabilis, Dermacentor reticulatus, Rhipicephalus sanguineus). Działanie roztoczobójcze produktu utrzymuje się do 4 tygodni po podaniu. Leczenie inwazji wszołów (Trichodectes canis). Produkt może być wykorzystywany w ramach usuwania objawów klinicznych alergicznego pchlego zapalenia skóry (APZS), o ile zostało ono wcześniej rozpoznane przez lekarza weterynarii. PRZECIWWSKAZANIA: Ze względu na brak dostępnych danych produktu nie należy stosować u szczeniąt w wieku poniżej 8 tygodni i (lub) ważących mniej niż 2 kg. Nie stosować produktu u zwierząt chorych (cierpiących na choroby układowe, gorączkę) lub u zwierząt w okresie rekonwalescencji. Nie stosować produktu u królików ze względu na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, a nawet zgonu. Ze względu na brak badań, nie zaleca się stosowania produktu u gatunków innych niż docelowe. Produkt jest przeznaczony do stosowania u psów. Nie należy go stosować u kotów i fretek ze względu na ryzyko przedawkowania. Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na dowolną substancję pomocniczą. Wyłącznie dla zwierząt. NUMERY POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU: FIPREX® Duo S – 2964/20, FIPREX® Duo M – 2965/20, FIPREX® Duo L – 2966/20, FIPREX® Duo XL – 2967/20.
NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO WETERYNARYJNEGO: FIPREX® DUO 50 mg + 60 mg roztwór do nakrapiania dla kotów i fretek. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY: Każda 0,5 ml pipetka zawiera: Substancje czynne: Fipronil 50,00 mg, (s)-metopren 60,00 mg, substancje pomocnicze: Butylohydroksyanizol (E320), Butylohydroksytoluen (E321), Etanol 96%, Polisorbat 80, Powidon K 17, Glikolu dietylowego monoetylowy eter. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: Rozwór do nakrapiania. Klarowny zielonkawo-żółty roztwór. WSKAZANIA LECZNICZE: U kotów: Do zwalczania inwazji wyłącznie pcheł lub w inwazjach mieszanych z kleszczami i (lub) wszołami. Eliminacja pcheł (Ctenocephalides spp.). Działanie owadobójcze przeciwko nowym inwazjom dorosłych pcheł trzymuje się przez 4 tygodnie. Produkt zapobiega rozmnażaniu się pcheł przez hamowanie rozwoju ich jaj (działanie jajobójcze) oraz larw i poczwarek (działanie larwobójcze) pochodzących z jaj złożonych przez dorosłe pchły. Działanie to utrzymuje się przez okres 6 tygodni po zabiegu. Eliminacja kleszczy (Ixodes ricinus, Dermacentor variabilis, Rhipicephalus sanguineus). Działanie roztoczobójcze produktu utrzymuje się do 2 tygodni po podaniu (jak wykazały dane doświadczalne). Eliminacja wszołów (Felicola subrostratus). Produkt może być wykorzystywany w ramach usuwania objawów klinicznych alergicznego pchlego zapalenia skóry (APZS), o ile zostało ono wcześniej rozpoznane przez lekarza weterynarii. U fretek: Do zwalczania inwazji wyłącznie pcheł lub w inwazjach mieszanych z kleszczami. Eliminacja pcheł (Ctenocephalides spp.). Działanie owadobójcze przeciwko nowym inwazjom dorosłych pcheł utrzymuje się przez 4 tygodnie. Produkt zapobiega rozmnażaniu się pcheł przez hamowanie rozwoju ich jaj (działanie jajobójcze) oraz larw i poczwarek (działanie larwobójcze) pochodzących z jaj złożonych przez dorosłe pchły. Eliminacja kleszczy (Ixodes ricinus). Działanie roztoczobójcze produktu utrzymuje się przez 4 tygodnie po podaniu (jak wykazały dane doświadczalne). PRZECIWWSKAZANIA: Ze względu na brak dostępnych danych produktu nie należy stosować u kociąt w wieku poniżej 8 tygodni i (lub) ważących mniej niż 1 kg. Nie należy stosować produktu u fretek w wieku poniżej 6 miesięcy. Nie stosować produktu u zwierząt chorych (cierpiących na choroby układowe, gorączkę) lub u zwierząt w okresie rekonwalescencji. Nie stosować produktu u królików ze względu na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, a nawet zgonu. Ze względu na brak badań, nie zaleca się stosowania produktu u gatunków innych niż docelowe. Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na dowolną substancję pomocniczą. Wyłącznie dla zwierząt. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU: 2963/20.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.
PODMIOT ODPOWIEDZIALNY: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Vet-Agro sp. z o.o. ul. Gliniana 32, 20-616 Lublin.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined