23.07.2020
Jak zmienić psu sposób żywienia? O tym musisz wiedzieć!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Chcesz zmodyfikować dietę swojego czworonoga, ale nie wiesz, czy to dobry pomysł i jak to zrobić? Podpowiadamy, jak zmienić psu sposób żywienia!
fot. Shutterstock
Podawanie psu suchej karmy to niezwykła wygoda dla opiekuna. Jednak wysoko przetworzona żywność nie dla każdego czworonoga będzie najzdrowszym wyborem. Czy warto przestawić psiaka na mokrą karmę? I jak zmienić mu sposób żywienia, by uniknąć rozstroju żołądka?
Kiedy warto zmienić psu sposób żywienia?
Na zmianę karmy zasługują przede wszystkim czworonogi, które żywione są karmami słabej jakości. Nie od dziś wiadomo, że sucha karma o niskiej zawartości mięsa nie jest dobrą dietą dla psa. Karmy takie cechują się dużą ilością niepotrzebnych węglowodanów i różnych zapychaczy, które nie dostarczają kluczowych składników odżywczych. Niestety sucha karma musi zawierać takie składniki – bez nich granulki nie zachowałyby twardej formy. Na szczęście suche chrupki to nie jedyny sposób żywienia psa.
Mokra karma o wysokiej zawartości mięsa to dobre i bezpieczne rozwiązanie dla opiekunów psów, którzy chcą zapewnić pupilowi zbilansowaną dietę wolną od zbędnych węglowodanów. Przykładem wysokomięsnej karmy dla psów, w której znajdziemy wyłącznie wartościowe składniki, jest mokra karma dla psa Dolina Noteci Premium bogata w pstrąga. Zawiera ona wyselekcjonowane mięso i jaja uzupełnione niezbędnymi minerałami, tłuszczami i włóknem pokarmowym. Cenne kwasy omega-3, których dostarcza mięso z pstrąga, odgrywają ważną rolę w profilaktyce chorób serca i układu krążenia.
Wymagające psy zasługują na więcej…
Mokra karma cechuje się wyższą smakowitością niż suche chrupki. Jest przez to chętniej wybierana nawet przez najbardziej wymagające psiaki. Poza tym podawanie psu puszek pozwala opiekunom czworonoga na częste zmienianie smaków pokarmu. Jedną z linii różnorodnych mokrych karm dla psów jest Dolina Noteci Superfood. Karma ta występuje w kilku wariantach smakowych o podobnych proporcjach składników pokarmowych. Dzięki temu w żywieniu czworonoga można stosować je zamiennie. Takie postępowanie sprawia, że zwierzak nie znudzi się zawartością miski.
… a alergicy na mniej!
Żywienie psów z alergiami pokarmowymi to nie lada wyzwanie. Z pewnością nie pomaga w tym długi i niejasny skład suchej karmy. Zmiana sposobu żywienia na mokrą karmę o przejrzyście opisanym składzie to prosty sposób na wyeliminowanie z psiej diety tego, co uczula czworonoga. Karma mokra dla psa Luger’s to doskonały przykład diety dla psiego alergika. Wszystkie karmy z tej linii mają szczegółowo rozpisany skład, nie zawierają zbóż i bazują na gatunkach mięsa, które rzadko uczulają. Wzbogacone zostały także o olej z łososia i drożdże piwne, które poprawiają kondycję skóry i sierści. Natomiast nasiona babki płesznik regulują pracę przewodu pokarmowego i pozytywnie oddziałują na mikroflorę jelit.
Jak zmienić psu sposób żywienia?
Przejście z suchej karmy na mokrą jest niezwykle proste. Zanim jednak zastąpimy suche chrupki aromatyczną puszką, powinniśmy sprawdzić, jak na taki pokarm reaguje żołądek naszego podopiecznego. Warto więc najpierw podać mu niewielką ilość mokrej karmy w postaci przekąski – na przykład w kongu – lub dołożyć mu jej trochę do zwykłego posiłku. Chcąc zmienić psu sposób żywienia, powinniśmy jednak pamiętać, że mokra karma ma zupełnie inne dawkowanie niż sucha i wagowo wychodzi jej więcej na jeden posiłek. Dzieje się tak za sprawą wyższej zawartości wody. Większa ilość wody w karmie może także na początku spowodować, że nasz psiak będzie potrzebować dodatkowego spaceru w ciągu dnia. Jednak organizm zwierzaka bardzo szybko przyzwyczaja się do nadprogramowej dawki wody – problem powinien minąć w ciągu jednej doby.
Artykuł sponsorowany
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined