06.08.2024
Jak wygląda dobra zabawa psów? Oto, po czym ją poznać!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dobra zabawa czy niemiła przepychanka? Sprawdź, jak ocenić, czy psiaki grzecznie się ze sobą bawią i po czym poznać bójkę!
fot. Shutterstock
Zabawy psów są niezwykle różnorodne. Czworonogi mogą ganiać za sobą w szaleńczym pędzie, wywracać się, podgryzać, podkradać zabawki, warczeć… Jednak nie zawsze coś, co wygląda jak dobra zabawa, naprawdę nią jest! Po czym poznać, że psiaki dobrze czują się w swoim towarzystwie i jak wyglądają nieprzyjemne przepychanki? To powinien wiedzieć każdy odpowiedzialny opiekun psa!
Jak wygląda dobra zabawa psów?
Psia zabawa może obejmować przeróżne zachowania, od biegania, przez wywracanie się nawzajem, kładzenie drugiemu psu łapy na plecach, aż do warczenia i gryzienia za łapy lub kark. Tego typu zachowania mogą pojawić się także w innego rodzaju interakcjach, również w tych nieprzyjemnych. Po czym poznać, że psiaki naprawdę miło się bawią? Obserwuj uważnie obydwa psiaki, szukaj takich zachowań i sygnałów, jak:
- zamiana ról (szczególnie podczas gonitw),
- samoupośledzenie (psiak sam wywraca się na bok lub udaje nieporadnego, by ułatwić zabawę mniejszemu lub słabszemu towarzyszowi),
- wzajemne zachęcanie się do dalszej zabawy,
- przerwy w interakcji na węszenie, napicie się wody.
Podczas zabawy ciała psów będą rozluźnione, pyski lekko uchylone, a ogony luźno rozkołysane. Oczy wesołych psów będą czujne, ale nie szeroko otwarte. Nawet gryzące się psy w zabawie nie powinny zostawiać śladu na skórze drugiego czworonoga!
Tego nie myl z dobrą zabawą!
Wielu opiekunów psów interpretuje jako zabawę wszystkie interakcje psów, które nie prowadzą do rozlewu krwi. Niestety to, co uważamy za dobrą zabawę, nie zawsze nią jest! Jakie sygnały i zachowania mogą świadczyć o tym, że psy wdały się w bójkę lub jeden zaczął polować na drugiego, nie bacząc na samopoczucie towarzysza? Na to zwróć uwagę:
- zawsze tylko jeden goni, a drugi zawsze jest ofiarą,
- jeden pies próbuje zająć się czymś innym, ale drugi nie daje mu spokoju,
- zaciśnięty pysk, wysoko postawiony i sztywny ogon u polującego psa, próby złapania uciekającego psa zębami za kark,
- szeroko wytrzeszczone oczy, podkulony ogon i stulone uszy u uciekającego psa,
- jeden z psów piszczy, a drugi nie reaguje na to i nawet na chwilę nie przerywa „zabawy”,
- psy są zjeżone, mają napięte mięśnie i sztywne ruchy,
- jeden z psów chowa się lub skacze na swojego opiekuna lub opiekuna drugiego psa,
- któryś z psów popuszcza mocz, wywraca się na plecy i nieruchomieje.
Jeśli w interakcji psów zauważysz takie zachowania, powinieneś jak najszybciej je przerwać, zanim dojdzie do poważnej awantury lub pogryzienia. Zapnij swojego psa na smycz, poproś opiekuna drugiego czworonoga, by również zabrał swojego pupila i poczekajcie, aż zwierzaki ochłoną, odprężą się i zajmą innymi czynnościami, zanim ponownie pozwolicie im na spotkanie.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
Podbiegające psy bez smyczy – jak sobie z nimi radzić?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Podbiegające psy to ogromny problem dla wielu opiekunów psów. Jak uchronić naszego czworonoga przed natrętem spotkanym na spacerze?
undefined
01.11.2024
Dlaczego pies nie chce jeść z miski, tylko z ręki?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psie niejadki bardzo często łączy wspólna cecha. Pokarm znajdujący się w ich misce nie jest atrakcyjny - a dokładnie to samo pożywienie podane z ręki opiekuna nagle zyskuje na atrakcyjności i jest chętnie zjadane. Skąd ta różnica? I czy zawsze wynika z rozpieszczenia ukochanego pupila? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny!
undefined
03.10.2024
Dlaczego pies mnie nie słucha na spacerze?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
“Atos! Atos! Wracaj tu szybko!” - tymczasem Atos, nic sobie z tego nie robiąc, dokazuje radośnie po parku, zaczepiając przechodniów i wszystkie napotkane psy… “Nelka, siad. Siad. Siad!!” - próbujesz posadzić psa, który szarpie podekscytowany w kierunku bawiących się dzieci.
undefined