18.12.2017
Jak podać psu tabletkę?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Psy, tak samo jak ludzie, chorują, więc kiedy weterynarz zapisze leki naszemu psu, będziemy musieli podać mu lekarstwo, co nie zawsze jest łatwe. Jak zatem podać psu tabletkę, by poszło sprawnie, a pies jej nie wypluł?
fot. Shutterstock
Jak podać psu tabletkę? Zwykle wystarczy umieścić tabletkę w kawałku pasztetu, wędliny czy choćby posmarować ją masłem. Niektóre psy próbują jednak oszukać właściciela: zjeść wędlinę, a tabletkę wypluć.
Pamiętajmy, by zapytać lekarza weterynarii – gdy przepisuje naszemu psu lek – jak dokładnie należy go podać. Zdarzają się bowiem lekarstwa zamknięte w kapsułce, które w tej formie trudno będzie psu przemycić. Ale gdy dopytamy, może się okazać, że lekarz nie ma nic przeciwko temu, byśmy substancję wysypywali z otoczki. W tej formie będzie ją dużo łatwiej podać (na przykład posypując lekarstwem jedzenie)!
Jak podać psu tabletkę?
Musimy wtedy zaaplikować ją w inny sposób. Jeśli pies jest zrównoważony, nie powinno to być zbyt kłopotliwe. Jedną ręką chwytamy od góry za szczękę tak, aby górne fafle (policzki) znalazły się między palcami naszej dłoni a jego zębami.
Następnie kciukiem drugiej dłoni, naciskając na siekacze żuchwy, rozwieramy maksymalnie jamę ustną. Staramy się umieścić tabletkę u nasady języka, tzn. jak najbliżej gardła. Wycofujemy dłoń, którą włożyliśmy tabletkę, i puszczamy fafle. Wtedy pies sam zamyka pysk, a my obejmujemy go dłonią, nie pozwalając na otwarcie.
Czytaj więcej: 5 smacznych trików na podanie psu tabletki
Można też lekko dmuchnąć mu w nos, a potem – przy wciąż zamkniętym pyszczku – masować przez chwilę szyję w okolicy gardła. W wypadku strachliwego i niespokojnego psa nie obejdzie się jednak bez pomocnika, który go przytrzyma. Jedną ręką otoczy szyję zwierzęcia – unieruchamiając i podnosząc jednocześnie jego głowę – a drugą zablokuje zad.
Autor: Artur Dobrzyński
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Masz dojrzałego psa? Koniecznie zadbaj o jego zdrowie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiaki, które ukończyły 7 lat, potrzebują specjalnej troski. Jak sprawić, by jak najdłużej cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją?
undefined
24.03.2025
Czy twój pies się stresuje? Poznaj sygnały, które o tym świadczą
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy w stresujących sytuacjach często mają widoczne białka oczu, spięte mięśnie; mogą nerwowo dyszeć, odwracać głowę. Po czym jeszcze poznać, że twój pies się stresuje?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined