07.07.2019
Jak odzwyczaić psa od spania w łóżku?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wiele psów nie potrafi odmówić sobie spania razem z opiekunem. Ale może ty nie czujesz się z tym komfortowo? Sprawdź, jak odzwyczaić psa od spania w łóżku!
fot. Shutterstock
Podobno właściciele psów dzielą się na dwa rodzaje: tych, którzy śpią z psami i się do tego przyznają, i tych, którzy z nimi śpią, lecz temu zaprzeczają. Oczywiście to humorystyczne podejście, bo to, czy pies śpi z nami w łóżku, zależy od wielu czynników. Sprawdź, jak odzwyczaić psa od spania w łóżku i kiedy warto to zrobić!
Kiedy pies nie powinien spać w łóżku?
Takich sytuacji jest przynajmniej kilka. Przede wszystkim wówczas, gdy osoba śpiąca w tym łóżku jest alergikiem. Wówczas najlepiej w ogóle wyprosić psa z sypialni, ale zależy to również od intensywności objawów. Czasem opiekunowie po prostu nie chcą, aby spał z nimi pies, bo na przykład czują, że mają zbyt mało miejsca – to też jest dobry powód. Naukowcy twierdzą, że pies nie powinien spać w jednym łóżku z osobami cierpiącymi na zaburzenia snu, zwłaszcza bezsenność – może to prowadzić do problemów z zasypianiem czy częstszego wybudzania się. Dodam: podobnie jak śpiący w łóżku partner.
Czasem to zachowanie psa sprawia, że nie powinien on uważać łóżka za swoje posłanie. Jeśli nie umiesz wyegzekwować komendy zejścia z łóżka, po prostu nie wpuszczaj na nie psa. Jeżeli twój pies stróżuje i pilnuje łóżka, warcząc na domowników – również nie powinien spędzać na nim czasu. Niektóre psy, zwłaszcza po przejściach albo z zaburzeniami neurologicznymi, nagle zbudzone w nocy mogą odruchowo markować atak i próbować złapać człowieka zębami. A trudno jest nie potrącić podczas snu psa, który śpi tuż przy nas. Dla komfortu obu stron warto wtedy nauczyć czworonoga spania u siebie.
Jak odzwyczaić psa od spania w łóżku?
Nie jest łatwo, ale istnieje kilka metod, dzięki którym twój pies lepiej zniesie wyprowadzkę ze wspólnego posłania. Sprawdź, jak odzwyczaić psa od spania w łóżku.
1. Izolacja
Najprostszą pod względem mechanicznym metodą jest po prostu zabronienie psu korzystania z sypialni. W takiej sytuacji możesz zamykać drzwi, aby pies nie wszedł do pokoju, albo zamontować w nich specjalną bramkę, o ile twój pies jej nie przeskoczy. Pamiętaj, aby przygotować mu jednocześnie spokojny, bezpieczny kąt w innym miejscu domu.
2. Praca z nagrodami
Naucz psa komendy „zejdź” i „nie wchodź”, nagradzając go sowicie za wykonanie. Pamiętaj, aby na początku naprowadzać psa na to, co ma zrobić – nie rozumie wszak znaczenia słów. Zapoznaj się wcześniej z zasadami rozsądnego nagradzania, aby nie przysporzyć sobie więcej problemów niż pożytku. Jednocześnie dawaj psu dostęp do sypialni tylko wtedy, kiedy możesz zareagować na próbę wskoczenia na łóżko.
3. Przyzwyczajenie do posłania
Jeśli nie chcesz wypraszać psa z sypialni, zaproponuj mu alternatywne posłanie, na przykład blisko łóżka. Zachęć go do odpoczynku na nim, naucz dodatkowo do powyższych komendy „na miejsce”.
4. Zastanów się nad kennelem
Niektóre psy nie czują się komfortowo na otwartej przestrzeni legowiska. Zamiast tego możesz zainwestować w transporter, materiałową albo metalową klatkę kennelową i stworzyć w niej zaciszny, bezpieczny kąt dla psa. Nie zamykaj go w niej, jeśli nie ma potrzeby – a wcześniej skojarz ją jako miejsce, w którym pies będzie czuł się komfortowo.
Autor: Biały Jack
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined