21.04.2021
Jabłko dla psa. Czy pies może jeść jabłka?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jabłka to najbardziej popularne i najczęściej jedzone owoce w naszym kraju. W jakiej formie możemy podawać jabłko domowemu czworonogowi?
fot. Shutterstock
Pyszne i zdrowe jabłka możemy kupić przez cały rok niemal w każdym sklepie. Owoce te zawierają wiele witamin i mają nieocenione wartości odżywcze. Czy jabłko powinno znaleźć się także w diecie psa? Sprawdź, ile tych owoców możesz podać pupilowi i czy domowy czworonóg może jeść ogryzek od jabłka!
Co zawierają jabłka?
Jabłka mają wiele odmian, które różnią się nie tylko kolorem, wielkością, twardością miąższu i smakiem, ale także zawartością poszczególnych składników odżywczych. Przeciętne jabłko zawiera około 52 kcal / 100 g, składa się w 13% z węglowodanów, w 2,5% z błonnika oraz wody i śladowej ilości białka oraz tłuszczu. Owoce te są prawdziwą bombą witaminową – w ich składzie znajdziemy witaminę C, E, K, witaminy z grupy B, a także dużą dawkę beta-karotenu. Jabłka to także doskonałe źródło pektyn, błonnika oraz licznych antyoksydantów, które wpływają pozytywnie na zdrowie całego organizmu, regulując pracę jelit, neutralizując toksyny i chroniąc przed nowotworami. Najbogatsza w te składniki jest przede wszystkim skórka, dlatego owoce te warto jeść nieobrane. Jabłka możemy jeść zarówno na surowo, jak i w formie przeróżnych przetworów, dodatków do ciast, deserów, a także dań wytrawnych. Czy psy też mogą jeść jabłka?
Czy psy mogą jeść jabłko?
Jabłka nie zawierają żadnych szkodliwych dla psów substancji. Wręcz przeciwnie! Obecny w składzie tych popularnych owoców błonnik pomaga regulować pracę jelit czworonoga, chroniąc go zarówno przed biegunkami, jak i zaparciami. Również zawarte w jabłkach antyoksydanty to dla naszych pupili cenne składniki, które chronią organizm zwierzaków przed działaniem wolnych rodników i zmniejszają stany zapalne. Musimy jednak pamiętać, że owoce te zawierają bardzo dużo cukrów. Częste ich podawanie może więc przyczynić się do nadwagi u naszego pupila. Okazjonalne częstowanie psa surowymi, nieobranymi jabłkami jest jednak doskonałym sposobem na wzbogacenie diety zwierzaka o cenne składniki odżywcze.
Czy pies może jeść ogryzek od jabłka?
Przed podaniem psu jabłka powinniśmy dokładnie je umyć oraz oczyścić z ogonka i rdzenia zawierającego pestki. Zawarte w gnieździe nasiennym twarde błonki okalające pestki mogą bowiem utknąć między zębami psa i stać się przyczyną poważnych stanów zapalnych. Jeśli chcemy sprawić psu przyjemność w postaci chrupania dużych kawałków jabłek, najlepiej będzie przed podaniem przekroić owoc na pół i usunąć jego rdzeń.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined