29.12.2017
Instynkt – pierwotna natura psa
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Instynkt posiada każdy pies. Psy domowe pochodzą od drapieżników i odziedziczyły po nich różne instynkty, z którymi związane są różne zachowania.
fot. Shutterstock
Instynkt u psa jest czymś naturalnym i co jakiś czas daje o sobie znać. Do takich zachowań można zaliczyć tarzanie się w padlinie, zjadanie odchodów innych zwierząt i ludzi, kopanie w ogrodzie, tropienie zwierząt w lesie czy gonienie kotów.
Instynkt u psów
Skłonność do tropienia szczególnie utrwalona została u psów ras myśliwskich, dlatego nie powinniśmy się dziwić, że beagle będzie ścigał rowerzystę czy biegnące dziecko.
Kilkumiesięcznego dziecka, które wkłada wszystko do buzi, rodzice nie zabierają do psychoterapeuty. Właściciele psów natomiast uważają zachowania instynktowne, typowe dla poszczególnych okresów rozwoju psa, za problemowe. Co z kolei prowadzi do konfliktów między nimi, a ich podopiecznymi.
Dlatego warto wiedzieć, że do zachowań instynktowych należą też na przykład:
- załatwianie się w domu,
- gryzienie przedmiotów,
- skakanie na człowieka przy powitaniu.
Lista tych zachowań jest dłuższa, są one jednak elementami dojrzewania i z czasem zanikają, jeśli nie zostaną utrwalone.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Masz dojrzałego psa? Koniecznie zadbaj o jego zdrowie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiaki, które ukończyły 7 lat, potrzebują specjalnej troski. Jak sprawić, by jak najdłużej cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją?
undefined
24.03.2025
Czy twój pies się stresuje? Poznaj sygnały, które o tym świadczą
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy w stresujących sytuacjach często mają widoczne białka oczu, spięte mięśnie; mogą nerwowo dyszeć, odwracać głowę. Po czym jeszcze poznać, że twój pies się stresuje?
undefined
28.11.2024
5 sposobów na psy, które nie lubią zostawać same w domu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pies, który piszczy, szczeka i niszczy pod nieobecność opiekunów, naprawdę cierpi i przeżywa to, że zostawiłeś go samego. Takim psom można – i trzeba – pomagać.
undefined