21.06.2018
Gdzie pojechać z psem na wakacje?
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Morze, góry, Mazury, a może zagranica? O czym musisz wiedzieć przed wyjazdem z psem w te miejsca? Przeczytaj nasze porady!
fot. Shutterstock
Wreszcie nadchodzi ten upragniony urlop i zastanawiasz się, gdzie pojechać z psem na wakacje? No cóż, nie da się ukryć, że możliwości jest wiele. Wszystko jednak zależy też od naszego pupila – w końcu nie każdy czworonóg jest miłośnikiem długich wędrówek.
Góry, góry
Jeśli nasz pies lubi długie wędrówki i jest w niezłej kondycji, możemy pojechać z nim w góry. Zawczasu zorientujmy się tylko, czy dany region jest psom przyjazny – w wielu parkach narodowych obowiązuje zakaz spacerowania z czworonogiem. Ważny jest też osprzęt – na szlaku sprawdzą się szelki i smycz z amortyzatorem (najlepiej przypięta do pasa właściciela). W wielu miejscach trzeba też stosować kaganiec. A na szlaku przyda się coś na ząb, więc weźmy smakołyki!
Za granicą
Podstawowa sprawa przy wyjeżdżaniu z psem za granicę to dokumenty. Najważniejsze są: zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie, potwierdzenie wszczepienia czipa i paszport. Szczegółowe przepisy różnią się w zależności od kraju (nawet w ramach Unii Europejskiej). Dlatego najlepiej przed podróżą poradzić się weterynarza i powiedzieć mu o celu podróży – powinien wyjaśnić, co będzie potrzebne, by wyjechać.
Lasy i jeziora
Mazurskie klimaty, czyli lasy, rzeki i jeziora, to najlepsze miejsce do spędzania czasu z psem. Łatwo tam wyjechać (w porównaniu z zagranicą), każdy pies się tam odnajdzie (kondycja nie jest wymagana), no i można przebywać z dala od cywilizacji (co jest trudne w nadmorskich miejscowościach). Do tego mamy spory wybór miejsc w zależności od potrzeb: namiot na kempingu, domek, hotel, prywatna kwatera. Czyhającym zagrożeniem są głównie kleszcze.
Gdzie pojechać z psem na wakacje? Może nad morze?
Nad morzem czeka na naszego pupila wiele niespodzianek, ale i wiele zagrożeń. Największym jest piasek – choć niektórym psom wydaje się pyszny, po jego spożyciu psu grożą zaparcia. Niewskazana jest też słona woda, która wypita wywołuje biegunkę, lepiej więc przygotujmy na plażę zapas słodkiej wody w butelce. No i najważniejsze – zapewnijmy psu cień, bo nawet jeśli sami lubimy się opalać, psy nie są miłośnikami tej formy spędzania wolnego czasu.
Twoja lista potrzebnych rzeczy na wyjazd z pupilem!
- Książeczka zdrowia
- Miski na wodę i pokarm
- Karma
- Smakołyki
- Obroża lub szelki (x2)
- Smycz (x2)
- Adresówka (x2)
- Zabawki
- Kocyk
- Gryzaki
- Kaganiec
- Paszport (ewentualnie)
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined