10.06.2023
Truskawki dla psa. Czy pies może jeść truskawki jako przekąskę?
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wielu opiekunów w czerwcu zastanawia się, czy pies może jeść truskawki. Te smaczne, odżywcze owoce goszczą na ludzkich stołach, co jednak z psami? Sprawdźmy, czy takie urozmaicenie w żywieniu im nie zaszkodzi!
fot. Shutterstock
Wraz z końcem zimy nadchodzi czas na truskawki. Kto ich nie lubi? Czerwone owoce o niepowtarzalnym smaku kojarzącym nam się z latem goszczą niemal w każdym domu! Można je jeść nie tylko jako samodzielny posiłek – są idealnym dodatkiem do jogurtu, składnikiem szejków, ciast, galaretek… Czy tym słodkim owocem możemy podzielić się także z naszym pupilem? Czy pies może jeść truskawki razem z nami?
Co zawierają truskawki?
Truskawki to owoce, które składają się w 90% z wody oraz z niewielkiej ilości cukru i pozostałych substancji. 100 gramów tych owoców zawiera jedynie 33 kalorie. Czerwone przysmaki zawierają także cenne przeciwutleniacze, które mają działanie antynowotworowe, oraz dużą dawkę witaminy C – kilkukrotnie większą niż pomarańcze! Obecne w truskawkach pektyny wspierają pracę jelit, a kwasy organiczne – przemianę materii. Dzięki temu owoce te mogą stanowić smaczne w odchudzeniu w przypadku osób z nadwagą. Jednak zbyt duża ilość tych owoców zjedzona na raz może mieć właściwości silnie przeczyszczające.
Co jeszcze zawierają truskawki? Są cennym źródłem:
- witamin z grupy B,
- folianów,
- witaminy A,
- witaminy D,
- witaminy E,
- fosforu,
- wapnia,
- potasu,
- magnezu,
- miedzi,
- manganu.
A to tylko część listy! W przypadku ludzi spożywanie truskawek pozytywnie wpływa na układ nerwowy i wspomaga napięcie mięśniowe czy pracę serca, wątroby i nerek. Niski indeks glikemiczny sprawia, że truskawki są idealną przekąską także dla osób cierpiących na cukrzycę.
Te wszystkie zalety sprawiają, że ludzie chętnie sięgają w maju i czerwcu po te słodkie owoce. A jak jest z naszymi zwierzakami? Czy pies może jeść truskawki?
Truskawki w diecie psa. Czy pies może jeść truskawki?
Wiele domowych czworonogów skusi się na soczystą, słodką truskawkę. I bardzo dobrze! Owoce te są tak samo zdrowe dla nas, jak i dla naszych podopiecznych. Truskawki nie zawierają żadnych toksycznych dla psów związków, a obecny w nich błonnik i antyoksydanty mają dobroczynny wpływ na organizm czworonogów. Jeśli tylko pies nie ma alergii na truskawki, możemy mu je podawać.
Jak często podawać psu truskawki?
Czy pies może jeść truskawki często i w dużej ilości? Tak jak każde owoce, truskawki powinny być podawane psu z umiarem. Zjedzenie zbyt dużej porcji tych słodkich, bogatych w błonnik owoców może skończyć się biegunką lub bólem brzucha. Powinny stanowić raczej dodatek niż podstawę psiej diety, jak wszystkie warzywa i owoce, które nie są toksyczne dla czworonogów. Pamiętaj, że pies to mięsożerca, który bazuje na białkach pochodzenia zwierzęcego, np. w formie diety BARF albo gotowych karm.
Czy pies może jeść truskawki przetworzone?
Podawane w psiej misce truskawki powinny być dokładnie umyte i pozbawione szypułek. W zależności od wielkości naszego czworonoga, owoc możemy pokroić na mniejsze kawałki, by psiak się nimi nie zadławił. Nie należy częstować psa truskawkami posypanymi cukrem, wymieszanymi ze śmietaną czy w formie mlecznego szejka. Takie dodatki, choć niezwykle smaczne, mogą poważnie zaszkodzić czworonogowi! Również truskawki z puszki czy w syropie nie będą zdrowe dla psiaka ze względu na dużą zawartość cukru i konserwanty.
Jeśli chcemy przygotować truskawkowy deser dla psa, możemy zmieszać te owoce z innymi – arbuzem, bananem, jabłkiem – lub zmiksować na gładką masę, wlać do konga i zamrozić. Mrożony deser z truskawek to pyszna przekąska, którą możesz poczęstować psa w upalny, letni dzień! Małe kawałki truskawek mogą także stanowić ciekawą, smakowitą nagrodę dla psa podczas szkolenia.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined