31.03.2021
Bataty dla psa. Czy pies może jeść bataty?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Przypominające ziemniaki bulwy wilca ziemniaczanego zyskują coraz większą popularność. Czy pies może jeść bataty? Sprawdźmy!
fot. Shutterstock
Bataty to doskonała i o wiele zdrowsza alternatywa dla zwykłych ziemniaków. Marchewkowy smak tych bulw sprawia, że coraz częściej goszczą one na naszych stołach. Również psiaki lubią ich smak! Tylko czy pies może jeść bataty?
Co zawierają bataty?
Bataty, zwane inaczej słodkimi ziemniakami, to bulwy rośliny o nazwie wilec ziemniaczany. Jednak oprócz nazwy z typowymi ziemniakami nic więcej ich nie łączy. Gotowane bataty mają około 76 kcal / 100 g i składają się w ponad 70% z wody. Oprócz niej, bulwy zawierają także sporą dawkę błonnika (2,5%), węglowodany (18%) oraz nieznaczną ilość białka i tłuszczu. Bogate są także w wiele witamin – witaminę A, C i B6 – oraz składników mineralnych, takich jak mangan i potas.
Słodkie bataty mają wiele odmian, które różnią się nie tylko kolorem skórki i miąższu, ale także zawartością prozdrowotnych składników. W czerwonych bulwach znajduje się likopen – antyoksydant chroniący organizm przed nowotworami. Żółte bataty zawierają natomiast wysoką dawkę karotenów, w tym luteiny. Fioletowe bataty bogate są w antocyjany, czyli silne przeciwutleniacze. Od zwykłych ziemniaków bulwy wilca ziemniaczanego różnią się także indeksem glikemicznym, który w przypadku gotowanych batatów wynosi zaledwie 56. Roślina ta jest więc dobrym dodatkiem do dań dla osób cierpiących na cukrzycę. Czy bataty mogą znaleźć się także w diecie domowego czworonoga?
Czy pies może jeść bataty?
Bulwy batata nie zawierają żadnych toksycznych dla psa składników. Coraz częściej stanowią składnik bezzbożowych karm dla psów. Domowe czworonogi mogą jeść gotowane bataty pokrojone w kostkę, plasterki lub w formie puree. Słodkie ziemniaki mogą być także ciekawym, zdrowym dodatkiem do suszonych przysmaków i domowych ciastek dla psów. Musimy jednak pamiętać, że bataty zwierają dużą dawkę węglowodanów, które mogą doprowadzić psiaka do nadwagi. Wysoka zawartość błonnika w bulwach może być natomiast przyczyną biegunki. Dlatego jeśli chcemy podać naszemu pupilowi bataty, nie możemy przesadzać z ich ilością!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined