18.05.2020
Czy hawańczyk będzie dla nas odpowiedni?
Redakcja Portalu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
fot. Shutterstock
Witam ponownie,
Jednak myślimy bardziej o hawańczyku i nie trzymaniu go w piwnicy, tylko w domu. Na podstawie tego, co Pan napisał, zmieniliśmy zdanie… Tylko proszę napisać, jaka jest jego odporność atmosferyczna, bo nie macie tego opisane przy tej rasie. Np. w przypadku coton de tulear macie opisane, że duża, a jak u hawańczyka? Tak samo, czy gorzej, bp np. shitzu źle znosi upały…Pytam się, bo córka ma zalecenie być co najmniej ok. 2 godzin dziennie na dworzu, zatem będzie zawsze z psem wychodzić na ok. 1,5-2 godz. Jak u niego jest zimą, latem lub gdy mokro..? Ten pies nie jest szczekliwy? Chodzi o to, żeby tylko nie szczekał w nocy, bo babcia, która z nami mieszka, jest wrażliwa na jakiekolwiek hałasy nocą i nie mogłaby przez to spać. Wiem, że Pan napisze, że to wszystko zależy, ale zamierzamy wziąć ze sprawdzonej hodowli-ZKwP FCI. Jak ten pies radzi sobie ze samotnością, podczas gdy będziemy w pracy, a dzieci w szkole? Jednak nie powinno to być dłużej niż ok. 6 godzin. Czy wszystkie hodowle, które macie wpisane na Waszej stronie to ZKwP FCI?
Jeśli psiak będzie miał możliwość spędzania nocy przy człowieku i zostawania w ciepłym, spokojnym domu podczas waszej nieobecności, hawańczyk może być dobrym wyborem. Każdemu psu zdarzy się szczekać, jednak psiaki te są na tyle inteligentne i chętne do współpracy z człowiekiem, że można je przy odrobinie zaangażowania i wyczucia nauczyć ignorowania hałasów za oknem, nagradzając smakołykami za zachowanie ciszy. Brak podszerstka u tej rasy może być zimą problemem, jednak dobrze dobrane ubranko powinno rozwiązać ten problem – dwie godziny spędzone na dworze w ciągłym ruchu i na zabawie nie powinny wychłodzić ubranego psa.
Kupionego od odpowiedzialnego hodowcy szczeniaka można dość szybko nauczyć spokojnego zostawania w domu. Trzeba jednak pamiętać, że najmłodsze psiaki nie mają zbyt dużego pęcherza i na początku nie wytrzymają aż 6 godzin bez spaceru. Nie mogą też w tym czasie pozostawać bez opieki w ogrodzie. Wiele osób chcących prawidłowo wychować psiaka i nauczyć go najważniejszych zasad funkcjonowania (załatwiania się na zewnątrz, zostawania samodzielnie w domu) bierze urlop na kilka pierwszych dni z nowym szczeniakiem. Warto także zapytać hodowcy, czy nauczył swoje szczenięta załatwiania się na specjalną matę.
By mieć pewność, że wybrana przez nas hodowla należy do ZKwP FCI, można sprawdzić, czy jej nazwa zarejestrowana jest w FCI wchodząc w ten link i szukając alfabetycznie. Można także ze spisu oddziałów ZKwP wybrać ten najbliższy nam i poszukać na jego stronie spisu hodowli.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Masz dojrzałego psa? Koniecznie zadbaj o jego zdrowie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiaki, które ukończyły 7 lat, potrzebują specjalnej troski. Jak sprawić, by jak najdłużej cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją?
undefined
24.03.2025
Czy twój pies się stresuje? Poznaj sygnały, które o tym świadczą
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy w stresujących sytuacjach często mają widoczne białka oczu, spięte mięśnie; mogą nerwowo dyszeć, odwracać głowę. Po czym jeszcze poznać, że twój pies się stresuje?
undefined
28.11.2024
5 sposobów na psy, które nie lubią zostawać same w domu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pies, który piszczy, szczeka i niszczy pod nieobecność opiekunów, naprawdę cierpi i przeżywa to, że zostawiłeś go samego. Takim psom można – i trzeba – pomagać.
undefined