27.01.2009
Czy braki w uzębieniu czworonoga są wadą wykluczającą z wystaw?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Wzorce większości ras, choć generalnie wymagają kompletu zębów (42), to jednocześnie tolerują braki, np. zębów szczątkowych - pierwszego przedtrzonowca (P1) i ostatniego dolnego trzonowca (M3).
fot. Shutterstock
Najczęściej dopuszcza się brak dwóch P1 i/lub jednego M3. Na przykład wzorzec owczarka niemieckiego mówi, że wadą dyskwalifikującą jest brak przedtrzonowca P3 i dodatkowo jeszcze jednego zęba, przedtrzonowca P4, kła, trzonowców M1 lub M2 lub brak jednocześnie trzech jakichkolwiek zębów. Z kolei berneński pies pasterski może nie mieć dwóch P1, przy czym trzonowce M3 nie są w ogóle brane pod uwagę. Natomiast u małych szpiców i miniaturowych pomeranianów tolerowana jest nieobecność kilku przedtrzonowców.
U ras nieowłosionych, np. u nagiego psa meksykańskiego lub bezwłosej odmiany chińskiego grzywacza, dopuszcza się liczne ubytki, ponieważ brak sierści jest genetycznie powiązany z ubytkami w uzębieniu. Tolerowany jest brak kilku siekaczy, kłów, przedtrzonowców i trzonowców.
W razie wątpliwości, jaki wzór zębowy jest dopuszczalny u naszego pupila, zanim zgłosimy go na wystawę, zapoznajmy się dokładnie z wzorcem lub zasięgnijmy porady w sekcji rasy w swoim oddziale związku kynologicznego.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Masz dojrzałego psa? Koniecznie zadbaj o jego zdrowie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiaki, które ukończyły 7 lat, potrzebują specjalnej troski. Jak sprawić, by jak najdłużej cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją?
undefined
24.03.2025
Czy twój pies się stresuje? Poznaj sygnały, które o tym świadczą
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy w stresujących sytuacjach często mają widoczne białka oczu, spięte mięśnie; mogą nerwowo dyszeć, odwracać głowę. Po czym jeszcze poznać, że twój pies się stresuje?
undefined
28.11.2024
5 sposobów na psy, które nie lubią zostawać same w domu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pies, który piszczy, szczeka i niszczy pod nieobecność opiekunów, naprawdę cierpi i przeżywa to, że zostawiłeś go samego. Takim psom można – i trzeba – pomagać.
undefined