18.08.2022
Co robić, gdy atakuje pies? Jak się zachować?
Klaudia i Robert Rejf "Trzy stopy w podróży"
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy z nas może spotkać na swojej drodze psa przejawiającego zachowania agresywne. Takie sytuacje zwykle są nieprzewidziane, dlatego zawsze warto być na nie przygotowanym.
Fot. Shutterstock
W poradniku przedstawimy najważniejsze sygnały ostrzegawcze wysyłane przez psa poprzez mowę ciała. Dowiesz się także, jakich zachowań powinieneś unikać w obecności nieznajomego czworonoga oraz jak się zachować, kiedy dojdzie do ataku.
Mowa ciała psa
Większość psów wysyła wiele sygnałów ostrzegawczych, korzystając ze swojej mowy ciała. Niestety komunikaty te często nie są rozpoznawalne nawet przez opiekunów czworonogów, co prowadzi do licznych nieporozumień. O czym świadczą poszczególne zachowania?
Pies może unikać konfrontacji, manifestując następujące postawy:
- unikanie kontaktu wzrokowego i odwracanie głowy w drugą stronę;
- ziewanie, sapanie, czy oblizywanie warg;
- leżenie z odsłoniętym brzuchem;
- niekontrolowane oddawanie moczu.
Poza tym zwierzak może mieć najeżoną sierść na grzbiecie, podkulony ogon i uszy, a także zmarszczony nos oraz opuszczone wargi wysunięte do tyłu. To oznaki, które ewidentnie wskazują na to, że pies unika konfrontacji. Jednak ich błędne odczytanie i zbliżanie się do niego może skończyć się atakiem.
Czego nie robić, spotykając obcego psa?
Chociaż każdy pies i sytuacja jest inna, to z pewnością unikanie następujących zachowań zmniejszy ryzyko bycia zaatakowanym:
- podchodzenie do obcych psów lub – co gorsza – dotykanie ich bez zgody opiekuna;
- wkraczanie na terytorium zwierzaka, a także zbliżanie się do pilnowanych przez niego rzeczy, zwłaszcza misek z jedzeniem;
- wpatrywanie się w oczy czworonoga, które często zostaje odczytane jako wyzwanie do walki;
- szerokie uśmiechanie się z odsłoniętymi zębami, może przypominać zwierzakowi warczenie i prowokować go do ataku;
- wykonywanie gwałtownych ruchów, czy machanie różnymi przedmiotami blisko psa;
- próba rozdzielania gryzących się zwierząt.
Jak zachować się podczas ataku psa?
Niestety wiele osób nie wie, w jaki sposób powinno się zachować w trakcie ataku ze strony obcego psa. Najważniejsze jest oczywiście zachowanie spokoju i unikanie działania w panice.
Przede wszystkim na widok potencjalnie agresywnego psa nie wolno uciekać, co jest dość trudne, ponieważ dla większości osób to pierwsze działanie podejmowane w sytuacji zagrożenia. Bieganie może sprowokować zwierzaka do ataku, a jako człowiek przeważnie masz mniejsze szanse na skuteczną ucieczkę. Poza tym unikaj innych zachowań mogących świadczyć o twoim strachu, na przykład takich jak krzyczenie. Jeśli dojdzie do ugryzienia, nie szarp się i nie wyrywaj, by zmniejszyć ryzyko poważnych obrażeń.
Już wiesz, jakich zachowań powinieneś unikać, a teraz przedstawimy działania, które pomogą ci uniknąć ataku lub zniwelować jego skutki. Kiedy zauważysz agresywnego psa, stań nieruchomo. Jeśli istnieje taka możliwość, postaraj się zdekoncentrować zwierzaka. Możesz sypnąć mu piaskiem w oczy. W przypadku konfrontacji w miejscu publicznym, w którym znajdują się ludzie, wezwij pomoc. Poza tym w takich sytuacjach dobrze sprawdza się ultradźwiękowy odstraszacz lub gaz pieprzowy, dlatego warto nabyć je na wypadek sytuacji awaryjnych.
Niekiedy uniknięcie ataku nie jest możliwe. Wtedy najlepiej przyjąć pozycję żółwia, czyli:
- spleść dłonie od wewnątrz;
- schować kciuki do środka;
- założyć ręce za kark i zasłonić nimi uszy;
- uklęknąć;
- przyciągnąć głowę do kolan.
Przyjęcie takiej postawy może zniechęcić agresywnego psa do ataku, a nawet jeśli do niego dojdzie, zmniejszyć ilość i rozmiar obrażeń.
Żyjemy w drodze, a do Polski zamiast pamiątek przywozimy bezdomne zwierzaki. Promujemy ideę adopcji, wyjazdów z psem, weganizmu i etycznych podróży. Przygody z wypraw opisujemy na naszym blogu oraz kanałach social media.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined