18.02.2020
Twój pies cierpi na choroby dolnych dróg moczowych? To może mu pomóc!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Do lecznic weterynaryjnych w całym kraju trafia coraz więcej czworonogów, które cierpią na choroby dolnych dróg moczowych. Warto wiedzieć, jak zapobiegać takim przypadkom i jakie psy są narażone na zachorowania.
fot. Shutterstock
Choroby dolnych dróg moczowych, takie jak zakażenia czy kamica dróg moczowych, to uciążliwe przypadłości, dotykające wiele psów. Niestety, wcale nie tak łatwo je u zwierzaka rozpoznać – objawy są mało charakterystyczne i wielu właścicieli może przeoczyć, że ich pupil ma problem. Na co zwrócić uwagę i jak psu pomóc?
Dlaczego psy chorują?
Powszechnie uważa się, że najbardziej na choroby dolnych dróg moczowych narażone są psy starsze. To prawda, są one w grupie ryzyka, ale nie tylko zwierzakom w podeszłym wieku zdarza się chorować. Zapalenie pęcherza moczowego może dotknąć każdego psa – wystarczy, że do pęcherza dostaną się drobnoustroje, które po namnożeniu się w drogach moczowych wywołają bakteryjne zapalenie pęcherza.
Przy innej chorobie – kamicy moczowej – często się zdarza, że chorują psy, które rzadko się załatwiają lub piją za mało wody. Nieprawidłowe żywienie psa także może się przyczynić do powstawania w jego moczu wysokiej koncentracji minerałów.
Objawy choroby dolnych dróg moczowych
Mimo że objawy są niespecyficzne, warto wiedzieć, co powinno zwrócić naszą uwagę. Pies, który może cierpieć na choroby dolnych dróg moczowych, będzie wykazywał różne nietypowe zachowania.
- oddaje mocz wyjątkowo często, choć w niewielkich ilościach
- w ogóle nie oddaje moczu
- przymierza się do oddawania moczu, choć nie daje to efektów
- intensywnie wylizuje okolice cewki moczowej
- można zaobserwować, że oddawanie moczu (lub nawet same próby) sprawiają psu ból
- w moczu widać krew
- pies nie ma apetytu lub nagle zaczął się inaczej zachowywać
Co pomoże w leczeniu chorób dolnych dróg moczowych?
Jeśli lekarz weterynarii stwierdzi, że nasz pupil cierpi na zapalenie pęcherza lub kamicę moczową, na pewno zaleci odpowiednie leczenie. Ale zarówno w przypadku psów, które już zachorowały, jak i profilaktycznie warto podawać psom skuteczny suplement diety. Takim sprawdzonym produktem jest Biourinex canis, wspomagający funkcje układu moczowego. Został stworzony zgodnie z najnowszymi trendami – opiera się na substancjach pochodzenia naturalnego, które działają skutecznie, a przy tym bezpiecznie. Jakie składniki mają pozytywny wpływ na psy, które cierpią na choroby dolnych dróg moczowych?
Chlorowodorek glukozaminy
Zbadano, że glukozamina (w połączeniu z wyciągiem z żurawiny) działa wspomagająco przy ostrym zapaleniu pęcherza moczowego, a także u psów, które cierpią na to przewlekle lub choroba często nawraca. Chlorowodorek glukozaminy zapobiega też odkładaniu się różnych kryształów w pęcherzu, przez co zapobiega rozwojowi zapalenia.
Wyciąg z żurawiny
Żurawina to niezwykle cenny składnik. Hamuje przyleganie drobnoustrojów do nabłonka dróg moczowych, przez co utrudnia chorobie rozwój. Aby tego dowieść, przeprowadzono eksperyment. Grupie psów przez 3 tygodnie podawano wyciąg z żurawiny w tabletkach. Druga grupa psów – kontrolna – nie otrzymywała tego suplementu. Następnie od wszystkich psów pobrano próbki moczu i sprawdzano, jakie psy będą podatne na zarażenie bakteriami E. coli. Okazało się, że psy, które dostawały żurawinę, były odporne już 3 godziny po podaniu pierwszej dawki! Ale najwyższe działanie obronne żurawiny przed zarażeniem zaobserwowano po tygodniu stosowania tabletek z wyciągiem. Natomiast psy z grupy kontrolnej były podatne na zarażenie drobnoustrojami, które wywołują choroby dolnych dróg moczowych.
Wyciąg z pietruszki
Ekstrakt z pietruszki wywołuje u zwierząt działanie moczopędne. To ważne, bo ułatwia pozbywanie się groźnych kryształów z moczu.
Skuteczna walka z chorobami dolnych dróg moczowych
Preparat Biourinex canis wykazuje skuteczne działanie w walce ze schorzeniami dróg moczowych. Dzięki temu, że zawiera wyciąg z żurawiny, bakterie mają ograniczoną możliwość kolonizowania się w drogach moczowych psa. Glukozamina łagodzi stany zapalne i ochrania śluzówkę. Z kolei wyciąg z pietruszki, który ma działanie moczopędne, pomaga mechanicznie oczyszczać drogi moczowe.
Suplement o takim składzie jest bezpieczny dla psów, a także chętnie przez nie przyjmowany. Skutecznie działa nie tylko wspierając leczenie chorób dolnych dróg moczowych, ale też zapobiega schorzeniom z tej grupy.
Biourinex canis możesz kupić tutaj – kliknij!
Artykuł sponsorowany
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined