03.06.2019
Czy pies może cierpieć na ból głowy?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ból głowy potrafi uprzykrzyć życie i być prawdziwą zmorą. Ale czy zwierzęta również mogą cierpieć na migrenę? Jeśli tak, to jak stwierdzić ból głowy u psa?
fot. Shutterstock
Ból głowy dla człowieka nie jest żadną nowością. Wiele osób cierpi na bóle migrenowe, a jeszcze więcej co jakiś czas doświadcza nieprzyjemnego uczucia pulsowania czy ściskania. Przyczyn jest wiele: zła dieta, stres, niedotlenienie, zbyt duża ilość spożytego alkoholu, choroba. A co z psami? Czy one też mogą doświadczać tej dolegliwości? I jak stwierdzić ból głowy u psa?
Dlaczego głowa boli?
Na ogół bóle głowy nie są niczym przyjemnym i zazwyczaj mogą mieć charakter powtarzający się albo przygodny. U ludzi związane są z odczuwaniem bólu przez wszystkie struktury, w ramach których jest to możliwe, czyli nerwy, naczynia krwionośne czy mięśnie. Możliwość odczuwania bólu jest jednym ze wskaźników jego pojawienia się. A z uwagi na to, że psi mózg zbudowany jest podobnie, można stwierdzić, że również jest zdolny do odczuwania bólu podobnego jak w przypadku ludzi.
Czy psa boli głowa?
Ten temat nie jest dokładnie zbadany przez naukowców, ale według wszystkich wskazań biologicznych ból głowy jak najbardziej może występować również u naszego psa. Jego ciało w podobny sposób jest zdolne do odczuwania bólu, choć same czworonogi często nie pokazują tego po sobie, co znacznie ogranicza możliwość stwierdzenia takiej jednostki chorobowej. Albo objawu, bo warto pamiętać, że często ból głowy sam w sobie jest raczej objawem schorzenia czy dyskomfortu aniżeli chorobą samą w sobie.
Dlaczego psa może boleć głowa?
Tutaj też nic nie wiadomo na pewno, z prostej przyczyny: psy niewiele o tym mówią. Naukowcom jednak udało się określić kilka domniemanych powodów, dla których u psów może pojawiać się ból głowy. Przede wszystkim będą to rozmaite choroby, które mogą powodować po prostu kiepskie samopoczucie wśród psów. Drugą przyczyną jest ekspozycja na rozmaite chemikalia, w tym pestycydy, a także tlenek węgla. Do tego dochodzą jeszcze takie nagłe stany jak przegrzanie albo udar cieplny. Oczywiście, pod uwagę należy brać również uderzenia oraz wszystkie urazy w obrębie szyi, na przykład zbyt ciasna smycz czy mocne ciągnięcie na niej. Niekiedy przyczyną bólu mogą być również choroby zębów i dziąseł, zwłaszcza w przypadku, gdy długo występuje głęboki stan zapalny.
Jak stwierdzić ból głowy u psa?
Nie ma jednej odpowiedzi. Na pewno warto obserwować czworonoga – każdy opiekun jest w stanie powiedzieć, kiedy jego pies zachowuje się inaczej niż zwykle. To samo w sobie bywa oznaką, że dzieje się coś złego, a w najmniej groźnym przypadku – że pies po prostu niedomaga, odczuwa dyskomfort i potrzebuje odpocząć. Jeśli twój czworonóg unika gwałtownych ruchów, w charakterystyczny sposób trzyma głowę nieco niżej, dużo odpoczywa i odmawia wyjścia na spacer czy nie jest do niego entuzjastycznie nastawiony – możesz założyć, że dokucza mu ból głowy. Dodatkowymi objawami mogą być częste mruganie, robienie uników przy próbie dotknięcia głowy czy szyi. Pamiętaj przy czym, aby przemyśleć też okoliczności, w których tak się dzieje. Jeśli pies cały upalny dzień spędził na dworze, to być może cierpi z powodu przegrzania i przemęczenia. Jeżeli jego zachowanie trwa dłużej i cię niepokoi, wybierz się z pupilem od lekarza weterynarii.
Co poradzić psu, gdy podejrzewasz ból głowy?
Przede wszystkim warto zapewnić mu spokojne, ciche miejsce z przygaszonym światłem i komfortową dla niego temperaturą, a także stały dostęp do wody. Obserwuj psa – to zwykle wystarczy. Jeśli podejrzewasz naciągnięcie mięśni na szyi, pomasuj czworonoga, gdy na to pozwoli. Wystąpienie dodatkowych objawów powinno skłonić cię do wizyty w gabinecie weterynarza. Pamiętaj – nie podawaj psu na własną rękę żadnych leków, zwłaszcza paracetamolu i jego pochodnych!
Autor: Biały Jack
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined