12.03.2019
Alergia u psa czy atopowe zapalenie skóry?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zarówno z alergią, jak i z atopowym zapaleniem skóry spotkał się zapewne niejeden właściciel psa. Chociaż objawy bywają niepozorne, nie należy ich lekceważyć. To przypadłości często trudne do zdiagnozowania, niełatwo też określić źródło problemu. Jak zatem rozpoznać alergię, a w dodatku nie pomylić jej z atopowym zapaleniem skóry?
fot. Shutterstock
Alergia u psa jest dość szerokim pojęciem. To odpowiedź układu immunologicznego na kontakt z alergenem, czyli czynnikiem drażniącym. Odpowiedź organizmu polega na wytwarzaniu głównie igE (substancji białkowych) oraz pobudzaniu limfocytów T. Aby wykluczyć czynniki drażniące, możemy wykonać testy, które dadzą nam wskazówkę, czego unikać. Alergeny mogą być przeróżnego pochodzenia, zaczynając od pyłków roślin (których wyróżniamy setki rodzajów), po równie szeroko pojęte alergie pokarmowe.
Alergia u psa
W przypadku alergii, których źródło pochodzi ze środowiska zewnętrznego, możemy wykonać badanie krwi lub testy śródskórne w celu ich wykluczenia. Jeżeli chodzi o alergie pokarmowe, dobrym rozwiązaniem są diety eliminacyjne. Choć mogą trwać długo i będą wymagały cierpliwości w wykluczaniu z diety coraz to kolejnego składnika, dadzą nam ostateczną odpowiedź na temat alergii na dany składnik lub grupę pokarmów.
Wykluczając z diety kolejne produkty, musimy systematycznie obserwować organizm i zachowanie psa (występowanie ewentualnego świądu czy innych niepokojących objawów). Po zakończeniu diety eliminacyjnej wykluczone produkty możemy wprowadzać stopniowo i w bardzo małych ilościach, powoli. Jeżeli objawy alergiczne zaczną powracać, oznacza to, że dany produkt nie powinien wrócić do codziennej diety naszego domowego alergika, ponieważ wpływa negatywnie na organizm.
Alergia pokarmowa wynika u psów z nadwrażliwości na alergeny pokarmowe. Często alergia pokarmowa mylona jest z nietolerancją składników pokarmowych. Tutaj wymagane są dokładne, dodatkowe badania. Istnieją również przypadki, kiedy organizm nie reaguje na dietę eliminacyjną czy podawane sterydy, co wskazuje również na alergię pokarmową.
Alergia u psa będzie się nasilać głównie wiosną i jesienią, a jej objawy – kaszel, świąd i duszności – będą zdecydowanie bardziej zauważalne. W okresie nasilonych objawów możemy podawać psu leki przepisane przez weterynarza lub ograniczyć psu maksymalnie kontakt z alergenem (o ile to możliwe).
Alergia u psa a atopowe zapalenie skóry
Jedną z najczęściej występujących chorób o podłożu alergicznym u psów jest atopowe zapalenie skóry. Jest to genetycznie uwarunkowana dermatoza, na której przebieg może mieć wpływ odpowiednie żywienie. W leczeniu tej przypadłości ważnym elementem jest odpowiednia suplementacja kwasów tłuszczowych, dzięki którym można zmniejszyć leczniczą dawkę glikokortykosteroidów. Związki te często występują w karmach gotowych, przeznaczonych dla alergików lub z problemami dermatologicznymi.
Podczas prowadzonych badań zaobserwowano różną reakcję zwierząt z atopowym zapaleniem skóry na podawaną karmę. U psów, u których stan zdrowia nie poprawił się po podaniu karmy specjalistycznej, stwierdzono różnice w metabolizmie kwasów tłuszczowych. Podawanie dodatkowych witamin w dawce pokarmowej jest kolejnym krokiem do zdrowotności naszych podopiecznych. Alergie pokarmowe mogą być nabywane przez całe życie psa, mogą uwidaczniać się różnym nasileniem. Alergią u psów jest również alergia kontaktowa, która wynika z bezpośredniej styczności skóry z substancjami środowiskowymi. Niekoniecznie musi być to alergia, może być to również podrażnienie. Alergiczne zapalenie skóry będzie miało podłoże immunologiczne, w odróżnieniu od podrażnieniowego zapalenia skóry. Natomiast przy atopowym zapaleniu skóry w odróżnieniu od alergii, dużą rolę odgrywa predyspozycja genetyczna naszego psa.
Atopia a czynniki środowiskowe
Mimo to atopia jest również chorobą o podłożu alergicznym. Na jej rozwój znaczący wpływ mają czynniki środowiskowe. Atopowe zapalenie skóry możemy stwierdzić po wykluczeniu wszelkich alergii, za pomocą badań klinicznych. Najczęściej stwierdzoną przyczyną atopii u psów są pleśnie, pył kurzu domowego oraz pyłki roślin. Rozpoznanie atopii bywa o wiele trudniejsze niż w przypadku alergii, ponieważ nie objawia się ona tak charakterystycznie jak alergia. Wstępnie diagnozowana jest na podstawie wywiadu z właścicielem. Należy również wykluczyć grzybicę skórną (w przypadku świądu), bakteryjne zapalenie mieszków włosowych, alergiczne pchle zapalenie skóry, świerzb i inne choroby pasożytnicze.
Najważniejsze, to obserwować naszych podopiecznych i bezzwłocznie reagować na ich niepokojące zachowanie. Nie musimy wpadać natychmiast w panikę, kiedy pies się iska czy drapie z nudów. Obserwujmy go jednak przez kilka dni, a jeśli zachowanie nie ustaje, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u weterynarza i zrobienie ewentualnych wstępnych badań. Najczęstszym czynnikiem pojawiającym się w alergii jest właśnie drapanie, które będzie pierwszym sygnałem alarmowym. Jeśli się pogłębia lub na skórze pojawia się wysypka, krostki, a nawet rany, powinniśmy jak najszybciej zasięgnąć rady weterynarza, żeby ulżyć psu w tej dokuczliwej chorobie.
Autor: Daria Piróg
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined