26.03.2021
Alergeny w psim domu. Co może uczulać psa?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy znajdujące się w naszym domu rzeczy mogą uczulać psa? Sprawdź, co najczęściej wywołuje alergię środowiskową u psów.
fot. Shutterstock
Uporczywe drapanie się, wygryzanie sierści i nawracające zapalenie skóry to najczęstsze objawy uczulenia u domowego czworonoga. Niestety alergia może dotknąć psa w każdym wieku! Zdiagnozowanie, co wywołuje uczulenie u naszego psa, nie jest łatwym zadaniem i wymaga uważnej obserwacji zwierzaka. Jakie alergeny mogą uczulać psa w jego własnym domu?
Co może uczulać psa?
Psy mogą cierpieć na kilka rodzajów alergii – pokarmową, wziewną i kontaktową. Alergeny uczulające naszego psa mogą więc znajdować się w jego pokarmie lub otoczeniu. W przypadku alergii pokarmowej konieczne będzie przeprowadzenie diety eliminacyjnej, która pozwoli wykluczyć z menu zwierzaka uczulające go substancje. Jednak alergie środowiskowe są o wiele trudniejsze do zdiagnozowania. Dlatego jeśli zaobserwujemy u naszego pupila zaczerwienienie skóry i świąd mogący wskazywać na takie problemy, powinniśmy przyjrzeć się alergenom, które występują w naszym domu. Oto 4 najczęściej uczulające psa domowe rzeczy!
Roztocza
Mikroskopijne pajęczaki żywiące się martwym naskórkiem mogą wywołać silne uczulenie nie tylko u ludzi, ale także u psa! Roztocza kryją się w różnych zakamarkach domu – w materacach, poduszkach, dywanie i osiadającym na meblach kurzu. Nic dziwnego więc, że całkowite wyeliminowanie ich z naszego otoczenia jest niemożliwe. Jednak istnieje kilka sposobów, które pozwolą na ograniczenie ich ilości.
W przypadku alergii psa na roztocza najważniejsze jest regularne pranie psiego posłania, odkurzanie kanap i foteli, na których psiak lubi przebywać. W ograniczeniu ilości tych pajęczaków pomocne będzie także pozbycie się z domu zasłon i dywanów, które są ich największym siedliskiem. Musimy także pamiętać, że roztocza mnożą się nawet w karmie dla psa. Dlatego konieczne jest jej odpowiednie przechowywanie.
Syntetyczne materiały
Domowy czworonóg może odczuwać silny świąd także przy kontakcie skóry z różnymi, najczęściej syntetycznymi materiałami. Sztuczne wypełnienie posłania memory foam i chemiczne dodatki w sztucznej skórze mogą wywołać reakcje alergiczne u wrażliwszych psów. Zmiany skórne i podrażnienia umiejscawiać się będą przede wszystkim na brzuchu zwierzaka, ale także na jego pysku i łapach.
Jeśli podejrzewamy u psa alergię na materiał, z jakiego zrobione jest jego posłanie, powinniśmy je wymienić. Przy psach ze skłonnością do uczuleń najlepiej sprawdzają się bawełna, mikrofibra i włókna konopne. Psie posłanie możemy także przykryć płachtą jedwabiu, który dodatkowo zabezpieczy psa przed kontaktem z mieszkającymi w legowisku roztoczami.
Chemia domowa
Środki czystości, odświeżacze powietrza, proszki do prania i lakiery zawierają wiele substancji chemicznych, które mogą podrażnić skórę i drogi oddechowe psa. Za wystąpienie objawów alergii odpowiedzialne są także chemiczne nawozy stosowane w ogrodzie lub chlor z przydomowego basenu.
Do prania posłań i ręczników domowego czworonoga najlepiej jest używać łagodnych detergentów przeznaczonych dla dzieci lub naturalnych środków. Opiekując się psem z wrażliwą skórą, powinniśmy także zwrócić uwagę na używany przez nas płyn do mycia podłóg, a wszelkie dezodoranty i lakiery rozpylać jak najdalej od psa, najlepiej w innym pomieszczeniu. W domu, w którym przebywa pies, nie należy także stosować chemicznych odświeżaczy powietrza.
Rośliny doniczkowe
Sama obecność stojącej na parapecie rośliny w doniczce nie zaszkodzi czworonogowi. Problem może natomiast stanowić rozwijająca się w mokrej ziemi pleśń lub pyłek wydzielany przez roślinę w okresie kwitnienia. Objawy takiej alergii występują najczęściej sezonowo.
Jeśli nasz psiak jest wrażliwy na jedną z naszych roślin, powinniśmy pozbyć się jej z domu lub przestawić do pokoju, do którego zwierzak nie ma wstępu. W przypadku uczulenia na pleśń najlepiej jest całkowicie zrezygnować z kwiatów doniczkowych wymagających wilgotnego podłoża. Możemy zastąpić je sukulentami lub kaktusami, które preferują suchą ziemię.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined