03.11.2017
Rasy ozdobne nad wyraz podobne
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W grupie ras ozdobnych są takie, które wyglądają bardzo podobnie, choć różnią się temperamentem.
fot. Shutterstock
Chcesz dowiedzieć się więcej o rasach z grupy ozdobnych? Przeczytaj artykuł „W grupie raźniej! Aktywne ozdóbki”.
Hawańczyk, lwi piesek
Dla laika najbardziej znaczącą różnicą jest fryzura – lwie pieski strzyże się najczęściej „na lwa”. Niemniej zorientowanie się, z którą rasą mamy do czynienia, może być trudne, zwłaszcza gdy postawimy obok siebie niestrzyżonego lwiego pieska i hawańczyka w stanie naturalnym.
Hawańczyk mierzy 23 do 27 cm, a lwi piesek – 26 do 32 cm, jak więc widać, istnieje niewielka, bo kilkucentymetrowa, różnica wzrostu. Trudno byłoby też doszukiwać się różnic w umaszczeniu.
Choć maści hawańczyka są dość precyzyjnie określone (czysto biała, płowa w różnych odcieniach: od jasnopłowego do koloru „hawana”, czyli brązowo-rudy kolor tytoniu, łaty w tych kolorach oraz czarne, a nawet – choć rzadko – czarna), to z kolei lwi piesek może występować w każdym możliwym umaszczeniu.
A z kolei struktura włosa obu ras – długi, falisty i miękki – jest podobna. Oba psy nieco różnią się proporcjami – sylwetka lwiego pieska jest raczej zamknięta w kwadracie, podczas gdy hawańczyk ma bardziej wydłużone ciało na krótszych łapkach.
Bolończyk, coton de tulear
Puszysty niewielki biały pies – tak powie człowiek niewyedukowany kynologicznie zarówno o bolończyku, jak i o cotonie de tulear. Są to zwierzaki podobnego wzrostu, białej maści – i tu już mamy szansę na wypatrzenie różnicy.
Wzorzec cotona dopuszcza bowiem istnienie pojedynczych pasemek włosów innego koloru (rudawe lub szare) na uszach, a nawet na całym ciele, choć nie jest to pożądane i na pewno nie może psuć wrażenia „czysto białego psa”. Bolończyk ma nieco inne proporcje niż coton – wpisuje się w kwadrat, podczas gdy we wzorcu cotona czytamy, że stosunek wysokości do długości tułowia powinien wynosić 2:3.
Chihuahua, rosyjski toy
Długowłosy rosyjski toy na pierwszy rzut oka niewiele różni się od długowłosej chihuahuy, zwłaszcza gabarytami – ale po uważnym przyjrzeniu się widać, że jego łapki są znacznie dłuższe niż u meksykańskiej rasy. Także proporcje głowy w stosunku do tułowia są inne.
W wypadku rosyjskiego toya jest ona mniejsza w stosunku do ciała niż u chihuahuy, u której jest z kolei bardziej jabłkowata. Znacząco różnią się uszy obu piesków: u toya są duże i obficie owłosione, niemal jak u papillona.
Autor: Paulina Łukaszewska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Psi węch. Poznaj potęgę psiego nosa
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
O tym, że psi węch jest nieporównywalnie lepszy od naszego, wiedzą wszyscy. Warto jednak zdawać sobie sprawę także z tego, że niektóre rasy psów czują więcej niż inne.
undefined
19.04.2024
10 ras psów, które nie gubią sierści
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nie przepadasz za psią sierścią w kawie? W takim razie musisz zadbać o to, aby twój pupil należał do jednej z ras, które nie gubią sierści. Sprawdźmy, o jakich czworonogach mowa.
undefined
18.04.2024
Psy podobne do niedźwiedzi. Poznaj 10 ras psów, które wyglądają jak misie
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy podobne do niedźwiedzi? To możliwe, choć te gatunki w ogóle nie są spokrewnione! Istnieją jednak takie rasy, które są podobne do niedźwiedzi – zarówno tych dużych i groźnych, jak i mniejszych i raczej słodkich z wyglądu. Poznaj je!
undefined