04.03.2022
Psy z długimi uszami. Jakie rasy mają najdłuższe uszy?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy z długimi uszami to przede wszystkim rasy myśliwskie. Jakie czworonogi mają najdłuższe uszy? Sprawdź, kto jest rekordzistą!
fot. Shutterstock
Długie uszy to najczęściej cecha psów myśliwskich, wykształcona na drodze selekcji przez człowieka. Wyjątkowo długie, niemal ciągnące się po ziemi uszy miały pomagać czworonogom w podążaniu po śladzie tropionej zwierzyny, zamiatając ziemię i wzniecając cząsteczki zapachu w powietrze. Dziś zwisające uszy to przede wszystkim urocza cecha, która może jednak przyprawiać psom problemów… Jakie rasy mają najdłuższe uszy? I jak dbać o psy z długimi uszami?
Psy z długimi uszami – basset hound
Krótkonożny, łagodny i spokojny basset hound skrywa w sobie naturę prawdziwego łowcy – w końcu był stworzony do tropienia zajęcy, królików i bażantów. Jeśli tylko zapewni mu się odpowiednią dawkę ruchu i nie doprowadzi do częstej u psów tej rasy otyłości, basset może być doskonałym, radosnym towarzyszem zabaw i dłuższych wędrówek. Psiak ten bardzo dobrze odnajduje się w większych rodzinach, jest tolerancyjny dla dzieci i innych domowych czworonogów. Bywa dość niezależny, jak każdy zwierzak wyhodowany do samodzielnej pracy podczas polowań, jednak da się go nakłonić do współpracy przy pomocy smacznych nagród i pochwał.
Więcej o rasie przeczytasz tutaj!
Rasy z długimi uszami – bloodhound
Bloodhound, inaczej pies świętego Huberta, to ogromny, choć wyjątkowo wrażliwy psiak. Charakteryzuje się łagodnym charakterem, dużą inteligencją i potrzebą bliskości opiekuna. Jak przystało na czworonoga wyhodowanego do pracy na śladzie zwierzyny, bloodhound ma skłonności do ucieczek i samodzielnego podążania za ciekawymi zapachami. Dlatego wychowując psa tej rasy, należy szczególną uwagę poświęcić nauce przywołania. Ten myśliwski czworonóg sprawdzi się w rękach aktywnej osoby lubiącej długie spacery i pasjonującej się tropieniem użytkowym lub myślistwem.
Więcej o rasie przeczytasz tutaj!
Psy z długimi uszami – chart afgański
Charty zostały wyhodowane do pogoni za szybko uciekającą zwierzyną – lisami, zającami i wilkami. Były używane także jako psy stróżujące czy pilnujące stad bydła i owiec. Dzisiejsze charty afgańskie zachowały silny instynkt pogoni, jednak sprawdzają się także w roli domowego czworonoga, efektownego psa wystawowego i sportowca. Psy tej rasy szybko się uczą, ale duża samodzielność sprawia, że bywają uparte i trudne w szkoleniu. Charty afgańskie to czworonogi dla osób aktywnych, gotowych poświęcić sporo czasu na pielęgnację pięknej sierści. Odnajdą się także w domach z dziećmi i innymi psami.
Więcej o rasie przeczytasz tutaj!
Rasy z długimi uszami – seter irlandzki
Setery irlandzkie to bystre, aktywne i radosne psy, które potrzebują dużej dawki ruchu i ciekawego zajęcia. Rasa ta została stworzona do polowań w gęstych zaroślach, na łąkach, w wodzie i na bagnach, gdzie ich zadaniem było wytropienie i wystawienie myśliwemu przeróżnego ptactwa. Dzięki wrodzonej łagodności sprawdzi się jednak nie tylko w rękach myśliwego – odnajdzie się także w roli domowego pupila i towarzysza zabaw dla nieco starszych dzieci. Zwierzakowi trzeba jednak zapewnić odpowiednią dawkę ruchu i szkolenie (szczególnie naukę przywołania).
Więcej o rasie przeczytasz tutaj!
Psy z długimi uszami – springer spaniel
Springer spaniel angielski to wspaniały, energiczny kompan. Jest wytrzymały, gotów do wypraw w każdą pogodę i niezależnie od pory roku. Ogromna pasja aportowania, inteligencja i gotowość do współpracy z człowiekiem czynią z niego doskonałego pomocnika myśliwego. Dlatego springer spaniele nadal wykorzystuje się jako płochacza, ale też tropowca. To także wymarzony towarzysz dla całej rodziny – szybko i chętnie się uczy, przywiązuje się do wszystkich domowników i zachowuje się przyjaźnie w stosunku do innych psów i obcych ludzi.
Więcej o rasie przeczytasz tutaj!
Rasy z długimi uszami – wyżeł włoski
Wyżeł włoski krótkowłosy, czyli bracco italiano, to pies myśliwski o silnym instynkcie, który świetnie sprawdza się w polu. Czworonóg ten został wyhodowany do naganiania ptactwa, jego wystawiania, wypłaszania i aportowania. Jako pies domowy, bracco italiano jest łagodny, wrażliwy i dość spokojny. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak inne psy myśliwskie, wyżeł włoski potrzebuje dużej dawki ruchu i zajęcia, które pomoże mu zaspokoić potrzeby wynikające z silnego instynktu łowieckiego.
Więcej o rasie przeczytasz tutaj!
Psy z długimi uszami – coonhound
Wszystkie wymienione wyżej rasy psów mogą pochwalić się naprawdę długimi uszami. Rekordzistą jednak od wielu lat pozostaje coonhound – mało popularna rasa należąca do psów gończych, stworzonych do polowań na szopy i oposy. U czworonogów tych uszy powinny sięgać przynajmniej końcówki nosa. Światowy Rekord Guinnesa z 2022 roku należy do Lou, u którego każde z uszu miało aż 34 cm długości! Coonhound pobił tym samym poprzedni rekord z 2004 roku, który należał do pochodzącego z USA bloodhounda o imieniu Tigger.
Jak dbać o psa ze zwisającymi uszami?
Długie uszy u psa są niezwykle urocze, jednak mogą przyprawić zwierzakowi i jego opiekunowi wielu problemów… Oklapnięte, zwisające ciężko małżowiny uszne psa ograniczają kanałom słuchowym dostęp do świeżego powietrza. Jeśli dostanie się do nich wilgoć – na przykład podczas spaceru, kąpieli w kałuży lub mycia w wannie – utrzymuje się ona znacznie dłużej niż u czworonogów o stojących lub lekko załamanych uszach. Z tego względu długouche psy są szczególnie narażone na stany zapalne uszu, a także bakteryjne i grzybicze infekcje.
Ponadto u takich czworonogów dochodzi często do odmrożeń końcówek małżowiny usznej lub krwiaków powstałych na skutek trzepania uszami i obijania nimi o elementy otoczenia. Opiekując się psem o zwisających uszach, powinniśmy więc regularnie sprawdzać ich stan, a gdy zauważymy zbierający się w nich nadmiar wydzieliny, strupki lub przebarwienia, powinniśmy udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.
Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Psi węch. Poznaj potęgę psiego nosa
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
O tym, że psi węch jest nieporównywalnie lepszy od naszego, wiedzą wszyscy. Warto jednak zdawać sobie sprawę także z tego, że niektóre rasy psów czują więcej niż inne.
undefined
19.04.2024
10 ras psów, które nie gubią sierści
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nie przepadasz za psią sierścią w kawie? W takim razie musisz zadbać o to, aby twój pupil należał do jednej z ras, które nie gubią sierści. Sprawdźmy, o jakich czworonogach mowa.
undefined
18.04.2024
Psy podobne do niedźwiedzi. Poznaj 10 ras psów, które wyglądają jak misie
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy podobne do niedźwiedzi? To możliwe, choć te gatunki w ogóle nie są spokrewnione! Istnieją jednak takie rasy, które są podobne do niedźwiedzi – zarówno tych dużych i groźnych, jak i mniejszych i raczej słodkich z wyglądu. Poznaj je!
undefined