28.10.2020
Psy współpracujące z człowiekiem
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Psy mogą współpracować z człowiekiem na wielu płaszczyznach. Korzysta się z ich pomocy podczas polowania, do pilnowania stada hodowanych zwierząt, w terapii medycznej, w poszukiwaniu substancji psychoaktywnych, ratowaniu zaginionych w lawinach i wielu innych czynnościach.
Każdy pies posiada instynkt łowiecki. Są jednak czworonogi, które wykształciły go w większym stopniu. Pies myśliwski może spełniać różne funkcje. W zależności od odgrywanych ról wyróżniono kilka ich rodzajów.
Pies myśliwski – jak pomaga w polowaniu?
Posokowce, jak posokowiec bawarski lub posokowiec hanowerski szukają zwierzyny po postrzale. Płochacze, jak springer spaniel walijski, golden retrievera czy sussex spaniel zajmują się wyszukiwaniem i wypłaszaniem zwierzyny znajdującej się w szuwarach i krzewach. Norowce, jak terier walijski, niemiecki terier myśliwski, airedale terrier specjalizują się w polowaniach na zwierzęta żyjące w norach. Dzikarze, jak beagle, jamnik krótkowłosy, gończy polski pomagają w polowaniach na dziki. Aportery, jak curly coated retriever czy flat coated retriever przynoszą zwierzynę myśliwemu. Zadaniem legawców, jak wyżeł weimarski długowłosy, seter szkocki, seter irlandzki jest wystawianie myśliwemu zwierzyny w polu. Psy gończe, jak gończy polski czy gończy słowacki specjalizują się w gonieniu zwierzyny. Są też psy tropiące, jak basset hound, bloodhound, harrier, które tropią zwierzynę po śladach zapachowych i szczekaniem naprowadzają na nią myśliwych.
W zależności od zakresu umiejętności wyróżnia się psy wszechstronne, które zdolne są do pracy w lesie, wodzie i polu, wielostronne – umieją się odnaleźć w dwóch z wymienionych wyżej środowisk oraz jednostronne – specjalizują się w jednym z nich.
Psy stosowane w terapii
Terapia z udziałem psów nazywana jest dogoterapią. Korzysta się w niej zarówno w pracy z dziećmi, jak i osobami w podeszłym wieku. Wspomaga rehabilitację prowadzoną u chorych fizycznie i psychicznie. Wśród płynących z niej korzyści zwraca się uwagę zwłaszcza na obniżanie poziomu stresu, zwalczanie poczucia skrępowania, poprawę koncentracji, wzrost motywacji do ćwiczeń. Ze względu na jej popularność powstało wiele organizacji, a jedną z nich jest powołany w 2004 roku Polski Związek Dogoterapii. Pies terapeutyczny opisywany jest jako społeczny, przewidywalny, posłuszny, łagodny. Do terapii niewskazane są psy obronne, stróżujące, bojowe, które mogą wykazać agresywne zachowanie. Jednymi z częściej wykorzystywanych w rehabilitacji są następujące rasy: golden retriever, cavalier king charles spaniel, labrador retriever, alaskan malamut i siberian husky.
Psy służbowe – czyli jakie?
Z psami służbowymi kojarzą się zwłaszcza psy pracujące w policji. Jednak grupa ta jest zdecydowanie większa. Mianem psa służbowego określa się specjalnie wyszkolone psy przeznaczone do zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa ludzi i egzekwowania prawa. Oprócz policji mogą służyć w wojsku, straży granicznej, służbie więziennej, straży pożarnej, wydziale kontroli celnej, straży ochrony kolei oraz towarzyszyć w akcjach ratunkowych i poszukiwawczych. Psy służbowe poddawane są specjalnym szkoleniom, a w ciągu swojej służby podnoszoną kwalifikacje. Rasami często spotykanymi wśród psów służbowych są: owczarek niemiecki do celów patrolowych i tropiących, owczarek belgijski do celów patrolowych, labrador i foksterier do detekcji, nowofundland do akcji ratowniczych zwłaszcza tych w wodzie.
Artykuł partnera
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Psi węch. Poznaj potęgę psiego nosa
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
O tym, że psi węch jest nieporównywalnie lepszy od naszego, wiedzą wszyscy. Warto jednak zdawać sobie sprawę także z tego, że niektóre rasy psów czują więcej niż inne.
undefined
19.04.2024
10 ras psów, które nie gubią sierści
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nie przepadasz za psią sierścią w kawie? W takim razie musisz zadbać o to, aby twój pupil należał do jednej z ras, które nie gubią sierści. Sprawdźmy, o jakich czworonogach mowa.
undefined
18.04.2024
Psy podobne do niedźwiedzi. Poznaj 10 ras psów, które wyglądają jak misie
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy podobne do niedźwiedzi? To możliwe, choć te gatunki w ogóle nie są spokrewnione! Istnieją jednak takie rasy, które są podobne do niedźwiedzi – zarówno tych dużych i groźnych, jak i mniejszych i raczej słodkich z wyglądu. Poznaj je!
undefined