14.11.2022
Jaki jest najmniejszy pies na świecie?
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W swojej kategorii była bezkonkurencyjna. Mieściła się w dłoni, zaś wysokość w kłębie wynosiła niecałe 10 cm - tyle miał najmniejszy pies świata.
fot. Shutterstock
Od chihuahua po doga niemieckiego - choć należą do tego samego gatunku, różnią się wielkością. Różnorodność ta od dawna wzbudza zainteresowanie nie tylko wśród miłośników psów, ale też i naukowców. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim wykazały, że najmniejsze rasy psów mają wersję genu IGF1 - ten sam, który odkryto w szczątkach wilków z Bliskiego Wschodu. A czy jesteście w stanie sobie wyobrazić, że najmniejszy pies świata ważył tyle, co większe jabłko i miał zaledwie 9,65 cm wysokości?
Podwójna rekordzistka - najmniejszy i najczęściej klonowany pies świata
W Księdze Rekordów Guinnessa od 2012 roku Miracle Milly figuruje jako najmniejszy pies świata. Mimo niepozornych rozmiarów, miała wielką osobowość. Urodziła się w grudniu 2011 roku i ważyła wówczas niecałe 20 gramów. Miała tak mały pyszczek, że nie mogła samodzielnie ssać mleka matki, dlatego karmiono ją kroplomierzem. Mieszkała w Puerto Rico, a jej opiekunką była Vanesa Semler.
Mikroskopijne rozmiary chihuahuy wzbudziły zainteresowanie naukowców z Sooam Biotech Research Foundation w Seulu w Korei Południowej, którzy chcieli się dowiedzieć, co jest takiego w jej kodzie genetycznym, że jest tak malutka. W efekcie najmniejsza chihuahua świata została sklonowana i to aż 49 razy. Dzięki temu jest posiadaczką kolejnego rekordu – najczęściej klonowanego psa na świecie.
Naukowcy pobrali od suczki komórki i wykorzystali jądro komórkowe, w którym zawarta jest informacja genetyczna. Po przeprowadzeniu wszystkich działań embrion trafił do suczki surogatki, a potem przyszły na świat klony Miracle Milly. Wszystko odbyło się tak jak podczas klonowania owcy Dolly w 1996 roku, pierwszego takiego zabiegu na świecie. Pierwszy miot liczący 12 sklonowanych psów rasy chihuahua przyszedł na świat w 2017 roku. Imiona szczeniąt: Molly, Mally, Melly, Molly, Mumu, Mila, Mary, Mimi, Moni, Mini, Mela i Mulan. Sklonowane pieski wyglądają tak jak najmniejsza chihuahua świata - niektóre z nich są jednak od niej większe.
Pierwotnie miało być dziesięć klonów Miracle Milly – dziewięć dla celów badawczych i jeden dla nas – ale naukowcy zdecydowali, że sklonują Milly więcej razy – opowiadał reporterom www.dailymail.co.uk mąż Vanesy Semler, który jest hodowcą psów rasy chihuahua.
Najmniejszy pies świata w marcu 2020 roku trafił do szpitala dla zwierząt. Milly miała problemy z oddychaniem - kilka dni później odeszła za Tęczowy Most.
Ciekawostki.
- Cupcake to najmniejszy pies terapeutyczny. Chihuahua przyszła na świat 8 września 2012 roku. Gdy suczka dorosła mierzyła niecałe 16 cm wysokości.
- W Polsce za najmniejszego psa uznawano suczkę Toudi z Wrocławia - w wieku 3 miesięcy mierzyła około 6 cm. Chihuahua zmarła w 2016 roku.
Najmniejsze rasy psów
Pamiętaj - mały pies również wymaga szkolenia, nauki podstawowych komend i aktywności. Zaniedbanie psich podstaw - niezależnie od rozmiaru - może prowadzić do wielu problemów behawioralnych.
Chihuahua
- Wielkość: 16-20 cm
- Waga: idealna waga 1,5-3 kg; psy ważące 0,5-1,5 kg są akceptowane, ale nie preferowane; ważące ponad 3 kg powinny być dyskwalifikowane
- Długość życia: 12-15 lat
Więcej o tej rasie - CHIHUAHUA
Szpic miniaturowy pomeranian
- Wielkość: wysokość w kłębie 18-22 cm
- Waga: 1,9–3,5 kg
- Długość życia: 13-15 lat
Więcej o tej rasie - SZPIC MINIATUROWY POMERANIAN
Yorkshire terrier
- Wielkość: wzrost ok. 25 cm
- Waga: do 3,1 kg
- Długość życia: 15-16 lat
Więcej o tej rasie - YORKSHIRE TERRIER
Maltańczyk
- Wielkość: w kłębie psy 21-25 cm, suki 20-23 cm
- Waga: 2-4 kg
- Długość życia: 15-20 lat
Więcej o tej rasie - MALTAŃCZYK
Pinczer miniaturowy
- Wielkość: psy i suki – 25 do 30 cm
- Waga: psy i suki – 4 do 6 kg
- Długość życia: 12-15 lat
Więcej o tej rasie - PINCZER MINIATUROWY
Wady i zalety małych psów
Nie daj się zwieść niewielkim rozmiarom tych psów. Nie bez powodu mówi się, że „w małym ciele, drzemie spory temperament”.
Wady
- większe ryzyko urazów
- szybciej się przegrzewają i marzną
- w przeciwieństwie do dużych braci więcej szczekają
Zalety
- żyją dłużej niż ich więksi pobratymcy
- odnajdą się w niewielkich mieszkaniach
- podróżowanie z małym psem jest łatwiejsze i wygodniejsze
Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem pod tym linkiem: www.psy.pl/artykuly/zycie-z-psem/duzy-czy-maly.
Redakcja poleca:
1. Top 15: najpopularniejsze rasy małych psów
2. Małe rasy psów też się chcą uczyć!
Współautorzy: Magdalena Ciszewska, Aleksandra Więcławska
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Psi węch. Poznaj potęgę psiego nosa
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
O tym, że psi węch jest nieporównywalnie lepszy od naszego, wiedzą wszyscy. Warto jednak zdawać sobie sprawę także z tego, że niektóre rasy psów czują więcej niż inne.
undefined
19.04.2024
10 ras psów, które nie gubią sierści
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nie przepadasz za psią sierścią w kawie? W takim razie musisz zadbać o to, aby twój pupil należał do jednej z ras, które nie gubią sierści. Sprawdźmy, o jakich czworonogach mowa.
undefined
18.04.2024
Psy podobne do niedźwiedzi. Poznaj 10 ras psów, które wyglądają jak misie
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy podobne do niedźwiedzi? To możliwe, choć te gatunki w ogóle nie są spokrewnione! Istnieją jednak takie rasy, które są podobne do niedźwiedzi – zarówno tych dużych i groźnych, jak i mniejszych i raczej słodkich z wyglądu. Poznaj je!
undefined