25.01.2020
Mój pies nie lubi innych psów. Czy z nim jest coś nie tak?
Anka & Tajga
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Stwierdzenie „mój pies nie lubi innych psów” często słyszy się z ust opiekunów czworonogów. Czym się to objawia i czy rzeczywiście z psem, który nie wita się z każdym nowym psem i nie bawi w grupie, jest coś nie tak?
fot. Shutterstock
Niechęć naszego pupila do innych psów powinna zapalić w naszej głowie lampkę alarmową. Często jednak to my powinniśmy lepiej zrozumieć psa i nie utrudniać mu życia, bo problem… nie leży w naszym psie!
Mój pies nie lubi żadnego psa!
Tu należy zadać sobie pytanie, czy faktycznie tak jest. Psowate z natury unikają konfliktów i natura wyposażyła je w niemal doskonały język psiej komunikacji. Spróbuj zaobserwować, czy to aby na pewno twój pies zaczepia, prowokuje lub atakuje inne psy. Może się okazać, że to, co dla ciebie i otoczenia jest atakiem czy niechęcią, jest zwyczajną odpowiedzią na postawione przez innego psa wyzwanie czy atak.
Twoje obawy, stres, napięta smycz tylko potęgują problem. Pewnie nie raz, nie dwa właściciel problemowego psa zadawał sobie pytanie: „Dlaczego mój pies nie lubi innych psów?”
Poznaj możliwe przyczyny niechęci swojego psa do innych psów!
- Zdrowie. Zawsze najpierw wykluczamy przyczyny zdrowotne nagłych zmian w zachowaniu psa. Ból i zmiany neurologiczne często są przyczyną agresji.
- Braki w socjalizacji. Zbyt wczesne oddzielenie od matki i rodzeństwa albo nieodpowiednie kontakty z innymi psami skutkują potem problemami w komunikacji z innymi psami, co rodzi konflikty.
- Trudna przeszłość lub przykre doświadczenia. Pobyt w schronisku, tułaczka na ulicy, ataki i pogryzienia przez inne psy. Wszystko to może negatywnie odbić się na psychice i zachowaniu psa.
- Zła socjalizacja. Jeśli pozwalamy psu na wszystko, nie wyznaczamy granic, a socjalizacja kojarzy się nam tylko z podchodzeniem do każdego psa i dziką zabawą w emocjach, to… Mamy, co sami psu zafundowaliśmy. Taki pies nie będzie umiał komunikować się prawidłowo.
- Nieodpowiednie towarzystwo. Jeśli nie zadbamy o kontakty ze stabilnymi psami, które perfekcyjnie się komunikują i wyznaczają granice, a zamiast tego będziemy spotykać tylko czworonogi nachalne albo – co gorsza – agresywne, to nasz pies wyrośnie na osiedlowego rozrabiakę.
Mój pies nie lubi tylko niektórych psów
Jeśli obserwujesz swojego psa i dbasz o jego zdrowe relacje ze środowiskiem, to zapewne przyglądasz się też innym psom. Warto to robić, bo to klucz do znalezienia przyczyny takich a nie innych zachowań naszego psa na widok konkretnego osobnika. Może się okazać, że nasz pies nie lubi i bardzo nerwowo reaguje tylko na natarczywe i pobudzone obce psy, które przekraczają jego granice i z góry wiadomo, że nie miniecie ich w spokoju. Pamiętaj, że warczenie i szczekanie bardzo często interpretowane są jako agresja. A to błąd! Bo najczęściej jest to sposób komunikacji i próba uniknięcia ostatecznego starcia z przeciwnikiem.
Niechęć psa do innych psów nie zawsze jest powodem do zmartwień
Najważniejsze jest poznanie przyczyny takiego stanu rzeczy. Psy, tak jak i ludzie, mają swoją osobowość, charakter i upodobania. W ostatnich latach zapanowała jakaś dziwna moda na to, że pies koniecznie musi lubić inne psy i bawić się z nimi. Prawda jest jednak inna i warto zaakceptować naszego psa takim, jaki jest. Przede wszystkim nic na siłę! Innymi słowy – dajmy naszemu psu przestrzeń, pozwólmy dokonać wyboru w kwestii kontaktów z innymi psami. Takie podejście bardzo szybko zaprocentuje. Niechęć psa do innych psów najczęściej jest wynikiem źle dobranego towarzystwa. Dlatego warto zaufać psiej intuicji.
Najczęściej popełniane błędy z psem, który nie przepada za innymi psami
- Zmuszanie go do obwąchiwania się z obcymi psami
- Wizyty w psich parkach i na psich wybiegach, bo jest to najgorsze miejsce do nawiązania zdrowych i poprawnych relacji z innymi psami
- Nachodzenie na wprost obcego psa
- Ignorowanie sygnałów stresu i pozwalanie innym psom na podchodzenie do naszego psa
- Skracanie i napinanie smyczy na widok innego psa
- Całkowita izolacja od kontaktów z psami
Jak żyć z psem, który nie lubi innych psów i nie zwariować?
Życie z wymagającym psem do najłatwiejszych nie należy, ale nawet z psem, który nie lubi większości innych psów, da się żyć! Poniżej kilka patentów na ułatwienie sobie codziennego funkcjonowania i spacerów.
- Unikajcie bliskich kontaktów z nieznanymi i niekulturalnymi psami.
- Daj swojemu psu wybór i pozwól mu decydować z kim, kiedy i na jakich warunkach zawiera znajomości.
- Przerywaj zbyt intensywne zabawy.
- Jak najczęściej umawiaj się na równoległe spacery z innym psem lub psami, w których towarzystwie twój pies czuje się dobrze.
- Skorzystaj z pomocy dobrego psiego behawiorysty, jeśli sobie nie radzisz.
- Staraj się spacerować z psem w mało uczęszczanych przez inne psy porach dnia i miejscach.
- Skupiaj psa na sobie i dużo bawcie się razem w celu wzmocnienia psiej pewności siebie.
- Pracuj nad sobą oraz nad swoimi emocjami, bo psy chłoną ze swoich ludzi wiele, jeśli nie wszystko.
- Warto zawrócić, skręcić albo zmienić stronę ulicy, jeśli po obu psach widać, że za sekundę rzucą się na siebie.
Mój pies nie lubi innych psów… Co jeszcze można zrobić?
Moja konkluzja jest smutna. Przede wszystkim to my, ludzie, zepsuliśmy psy i wymagamy od nich zbyt wiele. To rodzi niepotrzebne konflikty i frustracje. Żaden pies nie jest rzeczą ani marionetką i nie możemy od niego wymagać, aby lubił, akceptował, witał i bawił się bezwzględnie z każdym psem. Dajmy naszym psom być po prostu psami, a unikniemy wielu problemów, które to my sami stwarzamy. Stres i niezaspokojone potrzeby prędzej czy później znajdą ujście i wybuchną.
Twój pies nie musi kochać wszystkiego i wszystkich, jednak musi zachowywać się tak, aby nie stanowić zagrożenia dla innych! Posłuszeństwo, umiejętność tolerowania i koegzystowania w przestrzeni publicznej, która wypełniona jest psiarzami i innymi psami, to absolutna konieczność. Od ciebie zależy samopoczucie twojego psa na spacerze!
Cześć! Ta blondynka po lewej to Anka, czyli ja. Szalona weganka, z wykształcenia socjolożka a z wyboru psia matka i blogerka. Ta mała wilczasta po prawej to Tajga, czyli mój ukochany pies.
Zobacz powiązane artykuły
18.06.2024
Mały pies to też pies! Czy pamiętasz o jego potrzebach?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psu, do prawidłowego funkcjonowania, trzeba zaspokoić szereg potrzeb. Mały pies nadal pozostaje psem i nie jest zabawką, pamiętaj o tym!
undefined
14.04.2024
Masz psa? Od tych 5 typów osób musisz się odciąć!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Ludzie mogą bardzo negatywnie wpłynąć na samopoczucie i zachowanie twojego psa. Poznaj 5 typów osób, których lepiej unikać dla swojego dobra. I dobra psa!
undefined
07.04.2024
Czy celowe rozmnażanie psów jest etyczne?
Ten tekst przeczytasz w 8 minut
Celowe rozmnażanie psów w hodowlach budzi wiele kontrowersji. Czy w świecie, który wypełniony jest bezdomniakami, mamy prawo rozmnażać celowo psy konkretnych ras? Sprawdźmy!
undefined