31.08.2018
10 rzeczy, które musi mieć twój pies
Anka & Tajga
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Zastanawiałeś się kiedyś, czego tak naprawdę potrzebuje twój pies? Jeśli robiłeś kiedyś psią wyprawkę, to masz już doświadczenie. Czy zdarzyło się jednak, że kupiłeś coś psu, a on tego nie używał i tylko bez sensu wydałeś pieniądze? A może trzeba było dokupić różne potrzebne rzeczy, których nie miałeś?
fot. Anna Kobylarz
Dziś podpowiem wam, ile rzeczy musi mieć pies, aby żyło mu się dobrze i szczęśliwie, a jego potrzeby były zapewnione. Tak, to nie jest żart – 10 rzeczy wystarczy! Oczywiście pominę tak oczywiste kwestie jak miska, legowisko/koc, obroża, smycz i szelki.
10 rzeczy, które musi mieć twój pies!
Jakie to 10 rzeczy, które musi mieć twój pies? Jakie gadżety zapewnią mu szczęśliwe życie i realizacje naturalnych potrzeb? Sprawdź, czy twój pies już je ma! Gotowi na uzupełnienie psiej szafy? Kolejność wymienionych akcesoriów jest przypadkowa.
1. Ręcznik z mikrofibry
Tak, tak, dobrze widzicie. Nic tak genialnie nie wchłania wody z psiej sierści jak ręcznik z mikrofibry. To absolutny must have po kąpieli czy po spacerze w deszczowy dzień. Ściany, dywany i podłoga będą wdzięczne. Mój trik na czyste łapki to ściereczki z mikrofibry do sprzątania, kupione za niecałą złotówkę. W dodatku mikrofibra jest przyjemnie mięciutka i mój pies ją uwielbia.
2. Adresówka
Tu chyba nie muszę nikomu tłumaczyć po co i dlaczego. Czip to jedno, ale to właśnie adresówka z numerem telefonu – w razie zaginięcia psa – szybciej pomoże mu wrócić do domu. Zwłaszcza że czip w niektórych przypadkach może być nieczytelny. Nie wszyscy też pamiętają o rejestracji/aktualizacji danych w bazie.
3. Obroża przeciw pchłom i kleszczom
Pamiętaj o zabezpieczaniu pupila przed pchłami i kleszczami przez cały rok. W naszym klimacie – i przy coraz bardziej odpornych kleszczach – nie ma bezpiecznego okresu. Ja preferuję obrożę – 8 miesięcy spokoju i mogę zapomnieć o comiesięcznym zakraplaniu. Jest to też rozwiązanie ekonomiczne.
4. Klatka kennelowa
Buda, azyl, miejsce odpoczynku. Tam psu nikt nie przeszkadza. Kennel daje poczucie bezpieczeństwa, ułatwia przyjmowanie gości. Wszystko pod warunkiem prawidłowego wprowadzenia klatki. Fajnym rozwiązaniem na podróże jest składana klatka materiałowa – zajmuje mało miejsca, a daje psu namiastkę domu i spokój w podróży oraz w każdym nowym miejscu.
5. Miska turystyczna/bidon
Niezastąpiona na każdym spacerze i w podróży. W każdej sytuacji i w dosłownie każdym miejscu twój pies będzie mógł się napić, przekąsić coś na wzmocnienie podczas wędrówek czy podróży albo wziąć suplementy. Tobie oszczędzi to stresu z szukaniem sklepu, do którego wpuszczą cię razem z psem, aby kupić wodę.
6. Mata węchowa
Psy uwielbiają pracować nosem i zdobywać jedzenie. Uspokaja je to, wycisza, rozładowuje energię, zmusza do wysiłku umysłowego, urozmaica posiłek i wzmacnia pewność siebie. Twój pies musi ją mieć! Po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, można zabrać ją do parku lub w podróż. Nadaje się do prania w pralce.
7. Piłka 2w1 – do aportowania i do chowania w niej smakołyków
Praktycznie każdy pies uwielbia piłki! Aport, memłanie, gryzienie, zabawę z człowiekiem. Jeśli nie chcesz wydawać wielu pieniędzy, zawsze można za kilkanaście złotych kupić tzw. kulę smakulę. Tym sposobem masz jednocześnie aport oraz piłkę na karmę/smakołyki do zajęcia psiego nosa i mózgu w deszczowy dzień lub kiedy zwierz zostaje sam w domu.
8. Szarpak/sznur
Psy uwielbiają zabawę! Poprzez szarpanie wzmocnisz waszą więź i poprawisz relację, a pies stanie się także pewniejszy siebie. Niektóre szarpaki dodatkowo mogą wspomagać higienę jamy ustnej. Możesz używać ich w codziennym treningu jako nagrody za poprawne wykonanie zadania, zamiast podawać jedzenie.
9. Przytulanka
Chyba nie ma psa, który nie lubi się przytulać do maskotek, wspierać na nich głowy i zasypiać. Psi niszczyciele uwielbiają rozszarpywać miękkie zabawki – i powinni mieć taką możliwość. Jak nie zbankrutować? O tym piszę niżej. Przytulanki pozwalają rozładować stres i napięcie.
10. Coś do gryzienia i żucia, kiedy pies jest sam
Tu wybór należy do właściciela, bo każdy pies jest inny – jedne czworonogi niszczą, inne są delikatne. Może to być szarpak z liny konopnej, gumowy gryzak, naturalny gryzak, zabawka supermocna typu kong napełniona jedzeniem, odporna na psie zęby piłka. To ty wiesz, co najbardziej lubi twój pies. Warunek to bezpieczna zabawka, którą pies nie zrobi sobie krzywdy. Psy do szczęścia i rozładowania napięcia potrzebują codziennie żuć coś i przegryzać – pamiętaj o tym!
Ale po co wydawać tyle pieniędzy?!
I tu mam dobrą wiadomość dla wszystkich oszczędnych. Wymienione przeze mnie rzeczy dla psa można kupić tanio w marketach lub sklepach sieciówkowych. W internetowych sklepach zoologicznych bardzo często można trafić na atrakcyjne promocje. Przytulankę można kupić w second handzie, a matę węchową upleść samemu z gumowej wycieraczki/kratki do zlewu i koca polarowego. Ręcznik lepiej kupować „ludzki”, bo te przeznaczone dla psów niczym się nie różnią – oprócz dwu-, trzykrotnie wyższej ceny. Klatkę często można odkupić od innych psiarzy na bazarkach i platformach sprzedażowych w stanie idealnym.
Jeśli naturalne potrzeby psa związane z węszeniem, zabawą, pracą umysłową, bezpieczeństwem, odkrywaniem świata nie zostaną zaspokojone, to może się okazać, że czeka cię gruntowny remont… Chyba jednak lepiej wydać trochę więcej na początku i mieć spokojną głowę oraz wszystkie drzwi i listwy przypodłogowe w mieszkaniu na swoim miejscu. Jeśli oczywiście nie przekonuje cię fakt, że tymi kilkoma rzeczami przyczynisz się do osiągnięcia przez psa szczęścia!
Niezbędnik spacerowy
A co z niezbędnikiem spacerowym psiarza? Jeśli jesteś ciekawy, co warto mieć, to koniecznie zajrzyj do Top 10 rzeczy, które przydadzą ci się na spacerze z psem. Masz już wszystkie potrzebne rzeczy? Jeśli tak, to nie pozostało ci nic innego jak cieszyć się końcówką lata z psem u boku!
Cześć! Ta blondynka po lewej to Anka, czyli ja. Szalona weganka, z wykształcenia socjolożka a z wyboru psia matka i blogerka. Ta mała wilczasta po prawej to Tajga, czyli mój ukochany pies.
Zobacz powiązane artykuły
18.06.2024
Mały pies to też pies! Czy pamiętasz o jego potrzebach?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psu, do prawidłowego funkcjonowania, trzeba zaspokoić szereg potrzeb. Mały pies nadal pozostaje psem i nie jest zabawką, pamiętaj o tym!
undefined
14.04.2024
Masz psa? Od tych 5 typów osób musisz się odciąć!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Ludzie mogą bardzo negatywnie wpłynąć na samopoczucie i zachowanie twojego psa. Poznaj 5 typów osób, których lepiej unikać dla swojego dobra. I dobra psa!
undefined
07.04.2024
Czy celowe rozmnażanie psów jest etyczne?
Ten tekst przeczytasz w 8 minut
Celowe rozmnażanie psów w hodowlach budzi wiele kontrowersji. Czy w świecie, który wypełniony jest bezdomniakami, mamy prawo rozmnażać celowo psy konkretnych ras? Sprawdźmy!
undefined