09.05.2020
Dlaczego pies leży na plecach?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeśli twój pies leży na plecach, prawdopodobnie czuje się bezpiecznie. Ale nie tylko dlatego! Są też inne powody, które wyjaśniają takie zachowanie.
fot. Shutterstock
Pies leży na plecach z kilku powodów. Dlatego tak ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi na język ciała czworonoga, a także kontekst sytuacji, w której zwierzę to robi. Sprawdź, co w ten sposób czworonóg może chcieć zakomunikować.
Pies leży na plecach, kiedy śpi
Pies, który śpi na plecach, jest całkowicie bezbronny, ponieważ odsłania wszystkie swoje najwrażliwsze części ciała. Jeśli pupil zasypia tak w twoim towarzystwie, oznacza to, że czuje się przy tobie niezwykle bezpiecznie, jest zrelaksowany, spokojny i wie, że nie spotka go nic złego. Stworzyłeś dla niego środowisko, w którym niczego się nie obawia. Niekiedy chodzi też o zwykłą wygodę – leżąc na plecach, pies może się zrelaksować. Psy bardzo często zasypiają również w takiej pozycji w upalne dni, co z kolei pomaga im się ochłodzić.
Pies leży na plecach podczas zabawy z innym psem
Mowa ciała jest sposobem, w jaki psy się porozumiewają. Chociaż są udomowione, to wciąż wiele łączy je z ich przodkami – wilkami. Powszechnie uważa się, że pies, który leży na plecach, okazuje w ten sposób swoją uległość. Tak robią wilki – poddani członkowie stada. W tej pozycji odsłaniają wrażliwe części ciała, jakimi są brzuch i gardło. Nowsze badania sugerują jednak, że takie zachowanie u psa podczas zabawy ma inne znaczenie.
Zespół badawczy pod przewodnictwem Kerri Norman z Uniwersytetu w Lethbridge w Albercie (Kanada) stwierdził, że przewracanie się psa na plecy jest taktyką walki. Badacze obserwowali zabawę pomiędzy dwoma pasami i spośród zaobserwowanych 248 przewróceń żadne nie świadczyło o uległości. Większość z nich była ruchami obronnymi, których zadaniem było uniknięcie ugryzień w szyję. Psy, jak tylko znalazły się na plecach, same zaczynały żartobliwie podgryzać swoich kompanów. Badania pokazują także, że przewracanie się na plecy podczas zabawy pomiędzy dwoma pasami ma za zadanie ją ułatwić. Bardziej prawdopodobne jest to, że większy psiak szybciej położy się na plecy niż ten mniejszy.
Pies leży na plecach podczas zabawy z opiekunem
Według behawiorystki Margaret Gruen pies, który przewraca się na plecy podczas zabawy z opiekunem, może chcieć przekazać, że czuje się swobodnie. Kolejnym powodem może być zaproszenie właściciela do pogłaskania po brzuchu – jeśli zwierzę preferuje taki dotyk.
Dr Margaret Gruen podkreśla, że nie wszystkie psy lubią być głaskane po tej wrażliwej części ciała. Jeśli pupil warczy podczas dotykania brzucha, wyraźnie daje sygnał opiekunowi, że sobie takiego zachowania ze strony człowieka nie życzy i ten powinien przestać. Z kolei gdy wcześniej pupil nie miał nic przeciwko takim pieszczotom, warczenie może być próbą powiedzenia, że doskwiera mu ból. Jeśli zaobserwowałeś również inne zmiany w zachowaniu psa, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby wykluczyć problem medyczny.
Jak widać, leżenie na plecach, podobnie jak wiele innych psich zachowań, nie ma jednego znaczenia. Wszystko się zmienia w zależności od kontekstu. Przewracanie się na plecy podczas zabawy niekoniecznie oznacza, jak często myślimy, podporządkowanie. Takie zachowanie podczas psich igraszek jest najczęściej po prostu udawaniem.
Zobacz powiązane artykuły
06.12.2024
Dlaczego psy lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Wiele czworonogów wprost uwielbia masowanie po brzuchu czy drapanie za uchem. Co sprawia, że psy tak bardzo lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
undefined
04.12.2024
Obalamy najczęściej powtarzane mity o rasach psów!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niektórym rasom przypisuje się wyjątkowe, niemal nieprawdopodobne cechy. Jednak nie zawsze jest to prawdą… Oto mity o rasach psów, które mogłeś uważać za pewnik!
undefined
04.12.2024
Czy krzyczenie na psa robi mu krzywdę?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dlaczego krzyczenie na psa i stosowanie kar podczas szkolenia nie pomogą ci wychować pupila? Sprawdź, co o karaniu psów mówią najnowsze badania!
undefined