27.02.2024
Dlaczego pies kręci się w kółko, zanim się położy lub zrobi kupę?
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jaki sens mają kółka, które pies robi, zanim się położy albo załatwi? Czy faktycznie mają coś ułatwiać, czy po prostu są elementem... rytuału? Sprawdźmy, jaka tajemnica kryje się za psim kręceniem się w kółko w tych sytuacjach.
fot. Shutterstock
Dlaczego pies kręci się w kółko? Dokładna przyczyna takiego zachowania nie jest znana, ale naukowcy podejrzewają, że ten rytuał to pozostałość po dzikich przodkach psów.
Po co pies kręci się w kółko? Żeby było wygodnie... i bezpiecznie!
Kręcenie się w kółko przed spaniem to jedno z zachowań atawistycznych. Oznacza to, że zostało ono wyuczone przez przodków naszych domowych pupili i przejęte przez nie mimo zupełnie innych warunków życia. Niegdyś kręcenie się w kółko przed ułożeniem spać miało służyć wydeptaniu sobie gniazda, czyli w miarę równej powierzchni. Jeśli leżał tam śnieg, chodzenie po nim pozwalało go nieco rozpuścić.
A co z kopaniem w posłaniu? Po co czworonogi to robią, skoro wiadomo, że nigdzie się nie dokopią? Chodzi o kolejny atawizm. Na dworze pies zdrapałby w ten sposób wierzchnią warstwę ziemi. W ten sposób latem może położyć się w nieco chłodniejszej, choć płytkiej jamie, a zimą uzyskać odrobinę ciepła, nie leżąc bezpośrednio na śniegu.
Gdy więc pies układa się w swoim wygodnym legowisku, właściwie nic nie udeptuje, krążąc w kółko, ale uprawia pewien rytuał, dzięki któremu po prostu lepiej i bezpieczniej się czuje.
Czy kręcenie się w kółko poprawia funkcje jelit?
To jedna z hipotez, które mają tłumaczyć, dlaczego psy kręcą się w kółko przed zrobieniem kupy. Aktywność wpływa na poprawę ruchów jelit, co przekłada się na łatwiejsze wypróżnienie. Treść jelitowa się przesuwa, a psu łatwiej zrobić kupę.
Pamiętajmy, że odchody to nie tylko efekt przemiany materii. Dla psów to również sposób na komunikację z innymi zwierzętami. W efekcie pies, któremu nie bardzo chce się załatwić, może krążyć w kółko w miejscu, które chce oznaczyć właśnie po to, aby łatwiej wycisnąć z siebie kupę. No i aspekt praktyczny – na udeptanej wysokiej trawie po prostu łatwiej to zrobić!
Jak widzicie, nawet najdziwniejsze psie zachowania nie są pozbawione sensu!
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Jak działa układ pokarmowy psa? Poznaj jego tajemnice!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ile zajmuje psu strawienie suchej karmy? Jakie pH ma żołądek domowego czworonoga? Tłumaczymy, jak działa układ pokarmowy psa!
undefined
13.03.2025
Skąd się biorą zmiany koloru nosa u psów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy nos psa jest jedyny w swoim rodzaju – tak jak nasze odciski palców. Psy zazwyczaj mają czarne nosy, jednak ich kolor może się zmieniać, np. zimą. Ale nie tylko! Dlaczego nos psa zmienia kolor i czy trzeba się tym martwić?
undefined
18.02.2025
Jakich ludzi psy nie lubią? Sprawdź, czy nie jesteś TAKI!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy nie lubią niektórych osób. Czy kierują się jakimś kluczem? Nie tolerują pewnych zachowań czy cech? Oto czym możesz nieświadomie zrazić do siebie psa!
undefined