09.10.2018
Nie takie mądre, jak myślimy. Kto? Nasze psy!
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
„Mądry piesek” – powtarza pewnie kilka razy dziennie każdy opiekun psa. Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter w Wielkiej Brytanii postanowili sprawdzić, czy tak rzeczywiście jest. No i wyszło im, że jeśli sądzimy, iż psy są szczególnie inteligentne, jesteśmy w błędzie. Nie takie mądre są jednak te nasze psy…
fot. Shutterstock
Przychodzi na zawołanie, udaje martwego psa, zna 1000 słów – nic dziwnego, przecież psy są takie mądre, myślimy. No właśnie nie takie mądre! Zespół brytyjskich naukowców z Uniwersytetu w Exeter i Canterbury Christ Church University przeanalizował ponad 300 prac naukowych porównujących działanie mózgów psów i innych zwierząt domowych, polujących i mięsożerców takich jak wilki, niedźwiedzie, lwy i hieny. Wyniki badań opublikowano w magazynie „Learning & Behaviour”. Praca nosi tytuł: „Pod jakim względem psy są szczególnym gatunkiem? Analiza porównawcza psiej inteligencji”.
Nie takie mądre te nasze psy
W przeanalizowanych badaniach porównujących inteligencję psów i innych zwierząt naukowcy znaleźli wiele nadinterpretacji na korzyść naszych pupili.
Analizując badania, mieliśmy wrażenie, że w wielu z nich usiłowano na siłę wykazać, jak mądre są psy. Często porównywano je z szympansami i każdy wypadek, gdy psy je „pokonywały”, uznawano za coś wyjątkowego. Jednak w każdej takiej sytuacji znajdowaliśmy inny gatunek, który poradziłby sobie z takimi zadaniami równie dobrze – wyjaśnia prof. Stephen Lea z Uniwersytetu w Exeter.
Analiza naukowa skupiała się na inteligencji sensorycznej, fizycznej, przestrzennej, społecznej oraz na samoświadomości.
Jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie trzy analizowane przez nas grupy – zwierzęta domowe, polujące i mięsożerców – psia inteligencja nie wygląda na wyjątkową. Nie robimy psom przysługi, wymagając od nich zbyt wiele. Psy to psy i powinniśmy brać pod uwagę ich potrzeby i rzeczywiste możliwości, kiedy zastanawiamy się, w jaki sposób je traktować – mówi dr Britta Osthaus z Canterbury Christ Church University.
Nie takie mądre, ale i nie takie głupie
Nie oznacza to rzecz jasna, że psy są głupie. Szympansy i delfiny uznaje się we wszystkich rankingach za najmądrzejsze zwierzęta na świecie. W realizacji niektórych zadań my, ludzie, możemy wypadać gorzej od nich. Jasne jest też, że inne zwierzęta, w tym koty, są mądrzejsze, niż moglibyśmy przypuszczać, także w porównaniu z psami.
Jednak dowodząc, że nie takie mądre te nasze psy, naukowcy nie chcą nas wcale pognębiać. Nawet jeśli w świecie zwierząt nasi pupile nie są najbystrzejsi, to w jednej dziedzinie z pewnością wygrywają w przedbiegach: w miłości do nas.
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.
Zobacz powiązane artykuły
29.10.2024
Dlaczego pies liże rany?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jako psiarz na pewno wiesz, że psy lubią lizać wszystko. A co w sytuacji, gdy pies liże swoje rany? Pozwalać mu na to, czy może jednak nie?
undefined
27.09.2024
Czy pies wie, że dziś wtorek? Głupie pytania – mądre odpowiedzi!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Między lekturą jednego a drugiego poradnika przychodzą nam czasem do głowy pytania, na które trudno znaleźć w nich odpowiedzi – a my spróbowaliśmy ich poszukać!
undefined
10.09.2024
Psie ziewanie prawdę ci powie! Co pies nam mówi, gdy ziewa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedy ziewa człowiek, śmiało możemy założyć, że jest on zmęczony lub znudzony. Z psami jest jednak trochę inaczej. Co jeszcze może oznaczać psie ziewanie?
undefined