19.06.2017
Ten pies żył najdłużej na świecie!
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Miał na imię Bluey, mieszkał w Australii i żył - podobno - 29 lat i 5 miesięcy! Choć jego sędziwy wiek nigdy nie został udokumentowany, do dziś uważa się, że to najdłużej żyjący pies na świecie. Trafił nawet do księgi rekordów Guinnessa.
fot. Shutterstock
Właścicielem słynnego psa był Les Hall, Australijczyk, do którego Bluey, urodzony 7 czerwca 1910 roku, trafił jako szczeniak. Był to pies rasy australian cattle dog, który całe życie przepracował w „zawodzie” – pilnował owiec i bydła.
Stary i schorowany Bluey musiał zostać uśpiony. Stało się to 17 listopada 1939 roku, a więc po ponad 29 latach życia.
O tytuł najdłużej żyjącego psa świata z Blueyem walczy Chilla. Jej wiek szacuje się na jeszcze więcej, bo aż 32 lata, ale doniesienia są na tyle niepewne, że niewielu wierzy, iż pies mógłby dożyć takiego wieku. Chilla była mieszańcem labradora z australian cattle dogiem. Ponieważ obydwa te długowieczne psy mają przewagę genów cattle doga, naukowcy postanowili przyjrzeć bliżej się tej rasie i sprawdzić, czy jej wszyscy przedstawiciele żyją tak długo.
Jak się okazało, rzeczywiście australian cattle dogi żyją średnio o rok dłużej niż psy innych ras podobnej wielkości. Przeciętna długość życia to jednak nadal ok. 13 lat. Cattle dogi nie są więc, jako rasa, wybitnie długowieczne – Bluey i Chilla były po prostu wyjątkowe.
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Jak działa układ pokarmowy psa? Poznaj jego tajemnice!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ile zajmuje psu strawienie suchej karmy? Jakie pH ma żołądek domowego czworonoga? Tłumaczymy, jak działa układ pokarmowy psa!
undefined
13.03.2025
Skąd się biorą zmiany koloru nosa u psów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy nos psa jest jedyny w swoim rodzaju – tak jak nasze odciski palców. Psy zazwyczaj mają czarne nosy, jednak ich kolor może się zmieniać, np. zimą. Ale nie tylko! Dlaczego nos psa zmienia kolor i czy trzeba się tym martwić?
undefined
18.02.2025
Jakich ludzi psy nie lubią? Sprawdź, czy nie jesteś TAKI!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy nie lubią niektórych osób. Czy kierują się jakimś kluczem? Nie tolerują pewnych zachowań czy cech? Oto czym możesz nieświadomie zrazić do siebie psa!
undefined