19.05.2020
Czy mały pies może paść ofiarą dużego ptaka?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Boisz się, że twój malutki podopieczny stanie się ofiarą dużego ptaka? Podpowiadamy, jak chronić go przed atakiem latającego drapieżnika!
fot. Shutterstock
Ptaki drapieżne nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Jednak w przypadku psów, szczególnie tych najmniejszych, sprawa wygląda zupełnie inaczej… Czy nasz mały czworonóg może stać się ofiarą dużego ptaka? I jak ochronić go przed taką sytuacją?
Czy mały pies może paść ofiarą dużego ptaka?
Dla drapieżnych ptaków, takich jak sowy czy jastrzębie, małe psiaki nie różnią się niczym od zająca czy bażanta. Wydają się kuszącą, dość powolną ofiarą! Nawet obecność opiekuna często nie jest wystarczającą przeszkodą w zapolowaniu na tak łatwą zdobycz. W internecie można znaleźć tragiczne historie malutkich pupili – pomeranianów, chihuahua, yorków – porwanych przez pazury drapieżnego ptaka i zabranych w siną dal.
Jednak wcale nie trzeba zabierać psa na łąkę, by narazić go na atak ptaka. Również osiedlowe sroki i wrony mogą zaatakować naszego pupila. Szczególnie gdy chcą bronić gniazda lub odstraszyć czworonoga od swojej zdobyczy. Nawet na psich wybiegach spotkać można większe lub mniejsze stada wron, które czają się na rozsypane dla psa przysmaki i… gotowe są o nie walczyć z czworonogiem! Nie zdajemy sobie sprawy, że też te z pozoru niegroźne ptaki wyposażone są w twarde dzioby, którymi mogą zrobić krzywdę psu, raniąc go w oko lub nos. Czy da się ochronić przed nimi domowego pupila?
Jak chronić psa, by nie stał się ofiarą dużego ptaka?
Opiekunowie dużych czworonogów mogą spać spokojnie – ich podopieczni nie będą kusić ptasich drapieżników. Również miejskie ptaki szybko uciekną na widok biegnącego psa wielkości labradora czy nawet beagle’a. Jednak mając pupila ważącego mniej niż 10 kilogramów, powinniśmy pamiętać o najważniejszych zasadach, które uchronią psiaka od ataku skrzydlatego drapieżcy.
- Podczas spacerów na łące lub blisko lasu zawsze miej psa obok siebie tak, byś był widoczny już z daleka. Obecność człowieka tuż przy potencjalnej ofierze zazwyczaj skutecznie zniechęci jastrzębia do ataku.
- Grupa biegających, malutkich psiaków zwraca większą uwagę drapieżników niż pojedynczy maluch. Postaraj się zaprosić do grupy spacerowej kilka większych, przyjaznych czworonogów, by stanowiły dodatkową ochronę przed atakami ptaków.
- Nie karm ptaków w ogrodzie. Przyciągnie to także duże ptaki, takie jak wrony. Mogą one w obronie wysypanej karmy zaatakować twojego pupila biegającego po ogrodzie. Jeśli bardzo chcesz dokarmiać małe ptaki, zamontuj karmnik, do którego nie dostaną się większe z nich i umieść go w oddaleniu od miejsca przebywania małego pupila.
- Nie rozsypuj psu przysmaków na wybiegu. Może to być nie tylko przyczyną psich awantur – dla wron to zaproszenie na obiad, o który warto walczyć!
Pamiętaj – ptaki są pod ochroną!
Wszystkie żyjące w Polsce ptaki drapieżne podlegają ścisłej ochronie. Oznacza to, że nie wolno ich zabijać, okaleczać, płoszyć, niepokoić, ani niszczyć ich siedlisk. Natomiast wrony, kawki i sroki są objęte ochroną częściową – ich również nie wolno płoszyć ani krzywdzić. Dlatego nawet jeśli drapieżne ptaki są dla ciebie i twojego małego pupila prawdziwą udręką, nie wolno ci ich przeganiać, ani tym bardziej truć!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Jak działa układ pokarmowy psa? Poznaj jego tajemnice!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ile zajmuje psu strawienie suchej karmy? Jakie pH ma żołądek domowego czworonoga? Tłumaczymy, jak działa układ pokarmowy psa!
undefined
13.03.2025
Skąd się biorą zmiany koloru nosa u psów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy nos psa jest jedyny w swoim rodzaju – tak jak nasze odciski palców. Psy zazwyczaj mają czarne nosy, jednak ich kolor może się zmieniać, np. zimą. Ale nie tylko! Dlaczego nos psa zmienia kolor i czy trzeba się tym martwić?
undefined
18.02.2025
Jakich ludzi psy nie lubią? Sprawdź, czy nie jesteś TAKI!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy nie lubią niektórych osób. Czy kierują się jakimś kluczem? Nie tolerują pewnych zachowań czy cech? Oto czym możesz nieświadomie zrazić do siebie psa!
undefined