25.11.2017
Język psa – co powinieneś o nim wiedzieć?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Język służy nie tylko do picia i pobierania pokarmu – odgrywa też ważną rolę w termoregulacji, bo psy nie pocą się przez skórę.
fot. Shutterstock
Kiedy pies ziaje, wyraźnie rośnie tempo przepływu krwi w tych miejscach. Parująca ślina zabiera ciepło i dzięki temu przepływająca pod powierzchnią skóry krew się ochładza. Kiedy pies jest bardzo zgrzany, jego język rozszerza się na końcu, przybierając kształt łyżki. W ten sposób zwiększa się powierzchnia parowania. Gdy widzimy, że pupil ma mocno rozszerzony jęzor, czas dać mu odpocząć!
Język – kolory
Zwykły psi język jest różowy, ale u dwóch ras ma kolor fioletowy czy raczej niebiesko-czarny. To pochodzące z Chin chow chow i shar pei (u tego drugiego o rozjaśnionym umaszczeniu może on być lawendowy). W języku takich psów z niewiadomych przyczyn znajduje się pigment, którego nie ma u innych czworonogów.
U wielu psów, najczęściej czarnych, zdarzają się czarne plamki na języku, które – co ważne – nie są oznaką żadnej choroby.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Jak działa układ pokarmowy psa? Poznaj jego tajemnice!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ile zajmuje psu strawienie suchej karmy? Jakie pH ma żołądek domowego czworonoga? Tłumaczymy, jak działa układ pokarmowy psa!
undefined
13.03.2025
Skąd się biorą zmiany koloru nosa u psów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy nos psa jest jedyny w swoim rodzaju – tak jak nasze odciski palców. Psy zazwyczaj mają czarne nosy, jednak ich kolor może się zmieniać, np. zimą. Ale nie tylko! Dlaczego nos psa zmienia kolor i czy trzeba się tym martwić?
undefined
18.02.2025
Jakich ludzi psy nie lubią? Sprawdź, czy nie jesteś TAKI!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy nie lubią niektórych osób. Czy kierują się jakimś kluczem? Nie tolerują pewnych zachowań czy cech? Oto czym możesz nieświadomie zrazić do siebie psa!
undefined