08.01.2022
Jak działa pies? Oto praktyczna instrukcja obsługi psa
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Może i przeczytałeś kilka poradników o tym, jak działa pies… Jednak tak praktyczne wskazówki dotyczące codziennego życia z psem znajdziesz tylko u nas!
fot. Shutterstock
Jak działa pies? To pytanie często zadają sobie zarówno początkujący opiekunowie szczeniąt, jak i bardziej doświadczeni psiarze. Zachowanie naszych pupili może bowiem być nie tylko niezrozumiałe, lecz także z pozoru bezsensowne i pozbawione wszelkiej logiki. Jednak wcale takie nie jest! Mając w domu psa, powinniśmy być gotowi na wszystko i wiedzieć, jak radzić sobie z przeróżnymi pomysłami czworonoga, dziwnymi przyzwyczajeniami i nagle pojawiającymi się superzdolnościami, które na co dzień zwierzaki doskonale skrywają. Bez tego ani rusz!
Jak działa pies?
Każdy pies jest inny – ma swój indywidualny charakter, przyzwyczajenia i temperament. Jednak ta instrukcja obsługi będzie pasować do większości domowych czworonogów!
Instrukcja obsługi psa. Spacery
Im bardziej podekscytowany spacerem psiak, tym więcej ma łapek. Szczególnie podczas zakładania szelek, przez które te łapki trzeba przełożyć! Niestety im dłużej grzebiesz się z ubieraniem zwierzaka, tym bardziej psiak zaczyna się niecierpliwić i bardziej utrudnia ci zadanie… Trenuj więc zakładanie sprzętu spacerowego także po spacerach, tak, by czworonóg umiał zachować spokój podczas tej czynności.
Każda smycz, na której prowadzisz psa, będzie za krótka. Najciekawsze zapachy znajdują się zawsze kilkadziesiąt centymetrów poza jej zasięgiem! Wychodząc z psem, nie licz na to, że będziesz spacerował tylko po czystym chodniku. Po prostu załóż wygodne buty, których ci nie żal.
Im brudniejszy pies, tym chętniej wbiegnie na kanapę po powrocie do domu. Dlatego przed wyjściem na spacer zawsze sprawdzaj, jaka jest pogoda. Jeśli pada, przygotuj przy drzwiach ręcznik do wytarcia psich łapek i brzucha, by być gotowym na wyczyszczenie brudasa jeszcze zanim rozniesie błoto po całym mieszkaniu.
Zawsze sprawdzaj, co wącha twój pies! Domowe czworonogi są mistrzami zwodzenia i wiedzą, jak niepostrzeżenie przylepić sobie do języka kawałek chleba, kiełbasy czy kości znalezionej na spacerze i jak dyskretnie to połknąć tak, by niczego nieświadomy opiekun tego nie zauważył. Jeśli masz psa, który opanował tę sztukę, lepiej zakładaj mu kaganiec. Zjadanie śmieci może skończyć się poważnym zatruciem!
Nie ukryjesz przed psem swoich zamiarów. Każdy psiak ma doskonale rozwinięte zdolności telepatyczne i jakbyś się z tym nie krył i tak wyczuje, które wyjście „na spacer” będzie oznaczać wizytę u weterynarza. By zwierzak nie ulatniał się w kluczowym momencie, podczas przebywania w gabinecie staraj się budować jak najwięcej pozytywnych skojarzeń.
Jak działa pies? Karmienie
Zero waste to sposób na życie każdego psa. Domowe czworonogi z chęcią zagospodarują porzucone na kuchennym blacie pieczywo, niepotrzebnie wyrzucone do śmietnika skorupki jaj czy nawet tłuszcz z patelni. Niestety taki freeganizm nie jest do końca zdrowy dla psa i może skończyć się poważnymi chorobami. Wychodząc z domu, zawsze zabezpieczaj jedzenie tak, by psiak nie dobrał się do niego pod twoją nieobecność!
Konkurencja to ogromna motywacja. Nawet najnudniejsze suche chrupki zyskują na wartości, gdy w zasięgu wzroku pojawia się drugi pies. Jeśli karmisz zwierzaka w obecności innych czworonogów, zawsze zachowuj czujność! Zadbaj o to, by psiaki nie pokłóciły się o jedzenie ani nie połykały swojej porcji zbyt łapczywie.
Telepatyczne zdolności psa ujawniają się też przy stole. Czający się na smaczne kąski z talerza zwierzak doskonale rozpozna najsłabsze ogniwo, które podda się jego manipulacji i presji wyczekującego spojrzenia. Chcąc uniknąć żebractwa podczas obiadu, naucz zwierzaka pozostawania na posłaniu lub zajmij go naturalnym gryzakiem.
Higiena przede wszystkim! Najlepszym miejscem do wycierania pyska po jedzeniu jest krawędź kanapy, ściana lub czyste spodnie opiekuna. Jeśli więc jesteś opiekunem psa, który brudzi się podczas posiłku, zawsze miej przygotowany ręcznik, którym dokładnie wytrzesz jego brodę. Nie zapominaj o tym także z tego względu, że na resztkach jedzenia wklejonego w sierści psa rozwijają się rozmaite bakterie mogące zaszkodzić skórze czworonoga.
Instrukcja obsługi psa. Codzienna pielęgnacja
Woda wodzie nierówna. Nawet największy fan błotnych kąpieli, wskakiwania do kałuż i pływania w jeziorze poczuje się skrzywdzony, gdy polejesz go wodą z prysznica. Nie oczekuj więc od zwierzaka, że polubi kąpiele. Staraj się to robić możliwie szybko i często nagradzać psa za zachowanie spokoju.
Namydlony pies zyskuje superzdolności. Po dokładnym namoczeniu i wtarciu szamponu pies staje się niespodziewanie śliski, zwinny i szybszy od ciebie. Dlatego szykując się do mycia pupila, zablokuj mu wszystkie drogi ewakuacyjne z łazienki i zachowaj wyjątkową czujność! Psie kosmetyki i ręcznik połóż zawczasu w zasięgu ręki, tak, by nie zostawiać podopiecznego samego w wannie nawet na chwilę.
Głaszcz, ale nie szczotką! Niektóre psy mogą oddawać się miziankom nawet przez wiele godzin bez przerwy. Jednak gdy w ruch idzie szczotka, mają nagle ciekawsze rzeczy do roboty… Jeśli twój pies nie lubi czesania, rozważ zakup szczotki lepiej dopasowanej do jego rodzaju sierści i połącz pielęgnację z delikatnym masażem relaksacyjnym.
Jak działa pies? Ciekawostki
Wszystkie rzeczy w domu dzielą się na dwie kategorie – psie (miski, zabawki, legowisko) i wspólne (jedzenie, łóżko, fotele).
Psy mają doskonałą, ale wybiórczą pamięć. Działa ona najlepiej, jeśli chodzi na przykład o pamiętanie, pod którym krzakiem ostatnio leżał chleb. Zdecydowanie gorzej idzie psom zapamiętanie faktu, że dostały już przydziałowy przysmak po spacerze.
„Nie” oznacza dla psa „spróbuj jeszcze raz, robiąc większe oczy i bardziej błagalne spojrzenie”. Szczególnie, jeśli chodzi o wchodzenie na łóżko, żebranie jedzenia czy zaczepianie do zabawy. Spróbować nie zaszkodzi!
Doskonale wypracowane komendy działają zawsze. Chyba, że w danym momencie pies ma coś lepszego do roboty i się nie posłucha.
To, jak nazywa się pies, zależy od kontekstu. W domu, w którym mieszka więcej zwierząt, w porze karmienia wszystkie nazywają się tak samo. Do imienia nie przyzna się jednak nikt, jeśli zawołasz nim psa, szykując mu kąpiel.
Zobacz powiązane artykuły
29.10.2024
Dlaczego pies liże rany?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jako psiarz na pewno wiesz, że psy lubią lizać wszystko. A co w sytuacji, gdy pies liże swoje rany? Pozwalać mu na to, czy może jednak nie?
undefined
27.09.2024
Czy pies wie, że dziś wtorek? Głupie pytania – mądre odpowiedzi!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Między lekturą jednego a drugiego poradnika przychodzą nam czasem do głowy pytania, na które trudno znaleźć w nich odpowiedzi – a my spróbowaliśmy ich poszukać!
undefined
10.09.2024
Psie ziewanie prawdę ci powie! Co pies nam mówi, gdy ziewa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedy ziewa człowiek, śmiało możemy założyć, że jest on zmęczony lub znudzony. Z psami jest jednak trochę inaczej. Co jeszcze może oznaczać psie ziewanie?
undefined