15.07.2022
Ile ludzkich lat ma twój pies? To bardziej skomplikowane, niż się wydaje
Klaudia i Robert Rejf "Trzy stopy w podróży"
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zastanawiasz się ile ludzkich lat ma Twój pupil? Na długość życia i starzenie się wpływa wiele czynników, a większość z nich pozostaje niezbadana, jednak niebawem może się to zmienić…
Fot. Shutterstock
W artykule opowiemy o niesamowitym projekcie, który wkrótce może dostarczyć odpowiedzi na pytanie „Dlaczego niektórzy starzeją się wolniej?”. Wyjaśnimy również, dlaczego nie sposób określić uniwersalnego przelicznika psich lat na ludzkie.
Psi rok to 7 ludzkich lat?
Kiedyś przyjmowano, że psi rok to odpowiednik 7 ludzkich lat. Zgodnie z tym przelicznikiem szczeniak po ukończeniu 12. miesiąca życia miał odpowiadać wiekiem 7-letniemu dziecku, a 11-letni czworonożny senior 77-letniemu starszemu człowiekowi. Obecnie wiadomo, że nie jest to adekwatny przelicznik, ponieważ duże psy starzeją się nawet 10 razy szybciej niż ludzie, a małe około 5 razy szybciej. Jednak wielkość zwierzaka to nie jedyny czynnik wpływający na szybkość dojrzewania.
Dog Aging Project – jedno z najambitniejszych badań ostatnich lat
Dog Aging Project powstał, by zbadać możliwie jak najwięcej czynników odpowiedzialnych za szybkość, ale i jakość starzenia się psów. Wystartował w 2018 roku, a obecnie naukowcy sekwencjonują genomy aż 10 tysięcy osobników. Założyciele planują pracować jeszcze przez 6 lat, by przeanalizować próbki od 32 tysięcy zwierzaków. Rekrutuje się psy wszystkich ras, niezależnie od wielkości i wieku. Opiekunowie co roku wypełniają ankiety, a weterynarze opiekujący się czworonożnymi uczestnikami badania pobierają sierść, kał, mocz i krew, które następnie wysyłają do analizy naukowcom tworzącym projekt.
Psi stulatkowie – jaki jest sekret ich długowieczności?
Naukowcy planują przebadać 300 najstarszych osobników w stadzie, którym udało się dożyć na tyle sędziwego wieku, że można określić ich mianem „psich stulatków”. Badacze liczą na odkrycie sekretu długowieczności, dzięki porównaniu ich genomów z materiałem przedstawicielami tej samej rasy, którzy zmarli w średnim wieku. Jeśli uda się zidentyfikować biomarkery odpowiedzialne za starzenie organizmu, będzie to ogromny krok nie tylko w rozwoju weterynarii, lecz także medycyny.
Dlaczego warto badać proces starzenia się psów?
Dotychczas powstało wiele projektów, których celem było badanie procesów starzenia się u ludzi, ponieważ prawie każdy człowiek chciałby żyć długo i w dobrym zdrowiu. Jednak dopiero teraz bada się psy, co ma wiele zalet. Przede wszystkim żyją one krócej, w związku z czym łatwo przeanalizować wpływ różnych czynników na długość ich życia. Poza tym funkcjonują w tym samym środowisku, co ludzie, a poziom opieki weterynaryjnej jest zbliżony do medycznej.
Źródło: https://www.sciencedaily.com
Redakcja poleca:
1. Najstarszy żyjący pies na świecie ma ponad 20 lat!
2. Psi język może występować w różnych kolorach. Co jeszcze o nim wiemy?
Żyjemy w drodze, a do Polski zamiast pamiątek przywozimy bezdomne zwierzaki. Promujemy ideę adopcji, wyjazdów z psem, weganizmu i etycznych podróży. Przygody z wypraw opisujemy na naszym blogu oraz kanałach social media.
Zobacz powiązane artykuły
06.12.2024
Dlaczego psy lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Wiele czworonogów wprost uwielbia masowanie po brzuchu czy drapanie za uchem. Co sprawia, że psy tak bardzo lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
undefined
04.12.2024
Obalamy najczęściej powtarzane mity o rasach psów!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niektórym rasom przypisuje się wyjątkowe, niemal nieprawdopodobne cechy. Jednak nie zawsze jest to prawdą… Oto mity o rasach psów, które mogłeś uważać za pewnik!
undefined
04.12.2024
Czy krzyczenie na psa robi mu krzywdę?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dlaczego krzyczenie na psa i stosowanie kar podczas szkolenia nie pomogą ci wychować pupila? Sprawdź, co o karaniu psów mówią najnowsze badania!
undefined