07.02.2024
Jak długo będzie żył pies? Odpowiedź kryje się w długości jego nosa
Anna Marciniak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy istnieje sposób, dzięki którym można dowiedzieć się, jak długo nasz pupil będzie żył? Odkrycia naukowców wskazują na to, że odpowiedź może kryć się w nosie psa.
fot. Shutterstock
Wielu opiekunów robi wszystko, co może, aby wydłużyć życie swojemu psu. Stosuje specjalistyczne karmy, dba o jego kondycję fizyczną i regularnie odwiedza gabinet weterynaryjny. To oczywiście bardzo ważne – w końcu zdrowy pupil to szczęśliwy pupil, a wszystko to wpływa na długość jego życia. Istnieje jednak coś takiego, jak geny, z którymi trudny dyskutować. Są rasy, które cieszą się długim i zdrowym życiem, inne zaś są podatne na choroby, które dotykają je w bardzo młodym wieku.
Co wpływa na wiek psa?
Naukowcy od lat przeprowadzają badania i próbują dowieść, co wpływa na wiek psa i czy jest możliwość, aby go choć trochę wydłużyć. Badanie opublikowane w czasopiśmie „Scientific Reports” zakłada, że długość pyska psa ma silny związek z długością życia, jaką będzie się cieszył. Badacze wzięli pod lupę ponad 584 000 psów z Wielkiej Brytanii i przeanalizowali ich budowę ciała. Głównie skupili się na ich pyskach. Okazuje się, że ta część ciała oraz ogólna wielkość psa ma wpływ na długość jego życia.
Dłuższy nos to dłuższe życie
Z badań wynika, że psy, które są małe i posiadają dłuższe nosy, prawdopodobnie będą cieszyć się długim życiem. Natomiast średniej wielkości samiec o spłaszczonym pysku, czyli np. buldog jest trzy razy bardziej narażony na krótsze życie niż niewielkich rozmiarów samica o długim pysku. Mowa np. o jamniku miniaturowym czy charcie włoskim.
W ramach badania wzięto pod uwagę także wygląd i wiek 155 psów rasowych oraz mieszańców. Przeciętny labrador retriever czy border collie żyje ok. 13 lat. Rasy charakteryzujące się krótszym pyskiem o kilka lat krócej. Średnia długość życia mastifów, buldogów angielskich czy buldogów francuskich to tylko 9 lat. Naukowcy podkreślili, że najdłuższa średnia długość życia dotyczyła takich ras, jak lhasa apso, shiba-inu, papillon, jamnik miniaturowy oraz charcik włoski.
Najgorzej mają opiekunowie psów o płaskich pyskach. Mimo iż rasy brachycefaliczne są popularne na całym świecie, to jednak są bardzo podatne na wszelkie choroby – mają problemy z oddychaniem czy z oczami.
Nowe badanie podkreśla te główne problemy zdrowotne, ujawniając, że psy o płaskim pysku żyją o 1,5 roku krócej niż typowe psy. Wzywamy każdego, kto rozważa zakup rasy brachydefalicznej, aby dobrze to przemyślał oraz upewnił się, że kupi psa, który ma największe szanse na długie i szczęśliwe życie – mówił Dan O'Neill, profesor nadzwyczajny w Royal Veterinary College w Londynie.
źródło: edition.cnn.com
Absolwentka dziennikarstwa, od zawsze kochająca pisać. Prywatnie wielka miłośniczka zwierząt. Kocha naturę, a w szczególności ceni sobie zapach lasu, do którego często zagląda w towarzystwie swojego 3-letniego mieszańca.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Jak działa układ pokarmowy psa? Poznaj jego tajemnice!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ile zajmuje psu strawienie suchej karmy? Jakie pH ma żołądek domowego czworonoga? Tłumaczymy, jak działa układ pokarmowy psa!
undefined
13.03.2025
Skąd się biorą zmiany koloru nosa u psów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy nos psa jest jedyny w swoim rodzaju – tak jak nasze odciski palców. Psy zazwyczaj mają czarne nosy, jednak ich kolor może się zmieniać, np. zimą. Ale nie tylko! Dlaczego nos psa zmienia kolor i czy trzeba się tym martwić?
undefined
18.02.2025
Jakich ludzi psy nie lubią? Sprawdź, czy nie jesteś TAKI!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy nie lubią niektórych osób. Czy kierują się jakimś kluczem? Nie tolerują pewnych zachowań czy cech? Oto czym możesz nieświadomie zrazić do siebie psa!
undefined