13.11.2021
Dlaczego psom świecą się oczy na zdjęciach?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Psom na zdjęciach zrobionych z włączonym flashem często świecą się oczy… Dlaczego? Sprawdź, jak zbudowane jest oko psa i czym jest błona odblaskowa!
fot. Shutterstock
Przeglądając zdjęcia domowego czworonoga, możemy zauważyć, że na niektórych z nich psu dziwnie świecą się oczy. Ich pusty, biały blask nadaje zwierzakowi wyjątkowo upiornego wyglądu… Za dziwny wyraz psich oczu na zdjęciach odpowiada ich specyficzna budowa i niekorzystne oświetlenie. Jak robić psu ładne zdjęcia, na których zwierzakowi nie świecą się oczy?
Dlaczego psom świecą się oczy na zdjęciach?
Dziwny blask w oczach psa to efekt odbijania światła przez błonę odblaskową, zwaną inaczej „tapetum lucidum”. Taką warstwę odblaskową znajdziemy u większości gatunków, których aktywność przypada na noc lub późny zmierzch – u psów, kotów, myszy, sów…. Jej zadaniem jest zwiększenie skuteczności widzenia po zmroku poprzez kierowanie dodatkowej ilości światła do receptorów znajdujących się w siatkówce oka. Błona odblaskowa pozwala zwierzakom poruszać się i polować niemal w całkowitych ciemnościach! Jej kolor zależy od gatunku zwierzęcia. Tapetum lucidum u psów jest zazwyczaj biała z lekką, błękitną poświatą na obrzeżach. I właśnie na taki kolor psu świecą się oczy na zdjęciach zrobionych z flashem! Efekt świecących oczu możemy też czasem zaobserwować w zaciemnionym pomieszczeniu przy odpowiednim ustawieniu źródła światła w otoczeniu.
Czy świecące się oczy u psa na zdjęciach mogą oznaczać chorobę?
Świecące się oczy na zdjęciach mogą w przypadku ludzi być oznaką rozwijającego się problemu ze wzrokiem – ich nienaturalny blask łączony jest czasem z zaćmą lub nowotworami oczu. Natomiast u psów efekt świecących się oczu jest zupełnie naturalny i nie powinien nas martwić. Jeśli jednak uważamy, że oczy naszego pupila zaczynają wyglądać dziwnie, stają się zaczerwienione, łzawią albo zrobiły się asymetryczne, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii specjalizującym się w psiej okulistyce.
Jak zrobić psu dobre zdjęcie?
Robiąc psu zdjęcia, powinniśmy przede wszystkim unikać włączonego flasha. Jego ostre światło nie tylko odbije się w błonie odblaskowej zwierzaka i zepsuje nam ujęcie – może też podrażnić wrażliwe oczy psa nieprzygotowanego na silny błysk. Przy robieniu psu zdjęć najlepiej jest wykorzystywać dzienne światło lub bardziej rozproszone oświetlenie pomieszczeń. Chcesz robić psu piękne zdjęcia? Sprawdź nasze pozostałe porady!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Jak działa układ pokarmowy psa? Poznaj jego tajemnice!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ile zajmuje psu strawienie suchej karmy? Jakie pH ma żołądek domowego czworonoga? Tłumaczymy, jak działa układ pokarmowy psa!
undefined
13.03.2025
Skąd się biorą zmiany koloru nosa u psów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy nos psa jest jedyny w swoim rodzaju – tak jak nasze odciski palców. Psy zazwyczaj mają czarne nosy, jednak ich kolor może się zmieniać, np. zimą. Ale nie tylko! Dlaczego nos psa zmienia kolor i czy trzeba się tym martwić?
undefined
18.02.2025
Jakich ludzi psy nie lubią? Sprawdź, czy nie jesteś TAKI!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy nie lubią niektórych osób. Czy kierują się jakimś kluczem? Nie tolerują pewnych zachowań czy cech? Oto czym możesz nieświadomie zrazić do siebie psa!
undefined