16.11.2020
Dlaczego pies kładzie łapę na naszych kolanach lub ręce?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies kładzie ci łapę na kolanie albo przykrywa swoją łapką twoją dłoń? Sprawdź, czy chce cię zdominować i jak powinieneś wtedy reagować!
fot. Shutterstock
Siadasz na kanapie, a twój psiak podchodzi i kładzie ci łapę na kolanie? Głaszczesz swojego pupila, który niemal natychmiast zarzuca ci łapkę na twoją rękę? Takie zachowanie ma swoje przyczyny! Sprawdź, dlaczego pies kładzie łapę na tobie i co chce ci przez to powiedzieć!
To nie jest dominacja!
Wśród niektórych opiekunów psów wciąż panuje przekonanie, że domowy czworonóg przez różne gesty i zachowania chce okazać człowiekowi swoją wyższość. Jednym z takich sygnałów miałoby być kładzenie przez psa łapy na kolanie lub ręce danej osoby. W końcu często możemy zaobserwować, jak dwa spotykające się po raz pierwszy psy próbują położyć łapę na plecach drugiego zwierzaka, który z tego powodu wcale nie jest zadowolony…
Na szczęście najnowsze badania i obserwacje dotyczące relacji psa z człowiekiem pokazują, że domowe czworonogi wcale nie chcą „dominować” nad swoimi opiekunami. Nie chcą też przejmować władzy w rodzinie ani tym bardziej prowokować walk z człowiekiem o „przywództwo”! Nie wierzysz? Spójrz na minę swojego psiaka, kiedy kładzie ci łapę na kolanie. Położone uszy i proszący wzrok nie mają nic wspólnego z grożącym wzrokiem zapowiadającym konflikt! Jednak faktem jest, że pies kładzie łapę na tobie, chcąc ci coś przez to zakomunikować…
Dlaczego pies kładzie łapę na człowieku?
Trącanie człowieka łapą, kładzenie jej na czyichś kolanach czy zarzucanie łapy na ludzką rękę to gest, z którym spotkał się każdy opiekun psa. W zależności od kontekstu i psiej mowy ciała może mieć różne znaczenia. Oto niektóre z nich!
Prośba o uwagę
Psy wiedzą, że położenie łapy na kolanie człowieka to doskonały sposób na zwrócenie na siebie uwagi. I słusznie – mało który psiarz zignoruje taką zaczepkę! Pacnięcie łapą może być zachętą do zabawy, prośbą o głaski, smaczek, wsparcie w stresującej chwili czy nawet o pomoc w wyciągnięciu ukochanej zabawki spod szafki. Po czym poznać, o co prosi nas psiak? Uważny opiekun bez problemu wywnioskuje to z kontekstu. Jeśli psiak pacnie nas łapą podczas naszego posiłku i hipnotyzująco się na nas patrzy, prawdopodobnie chce w ten sposób wyżebrać od nas trochę jedzenia. Szeroko otwarte oczy, płasko położone uszy i oznaki stresu będą świadczyć o tym, że pacnięcie łapą to prośba o twoje wsparcie i pocieszenie. Radosna mina i rozmerdany ogon towarzyszące takiemu gestowi mogą natomiast oznaczać zachętę do zabawy.
Potrzeba bliskości
Psiak kładący ci łapę na ręce lub kolanie podczas gdy go głaszczesz chce pokazać, że twój dotyk sprawia mu przyjemność. W ten sposób kontakt psa z tobą jest jeszcze bliższy! W takich sytuacjach pies kładzie łapę na twojej ręce, by okazać ci swoją sympatię… i upewnić się, że nie przestaniesz go głaskać. Psiaki mogą także opierać łapy o nasze ręce podczas głaskania. W ten sposób łatwiej jest im dłużej utrzymać pozycję, leżąc na plecach i odsłaniając brzuch.
Jak reagować, gdy pies kładzie łapę na naszych kolanach?
Ignorowanie komunikatów ze strony psa, a tym bardziej karanie zwierzaka za próbę przekazania nam czegoś, nie jest dobrym pomysłem. Dlatego jeśli czworonóg kładzie nam łapę na kolanie, powinniśmy jakoś zareagować. Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie i nie zawsze powinniśmy spełniać prośby naszego podopiecznego… Szczególnie jeśli w ten sposób chce wymusić od nas kawałek kotleta! W takich chwilach powinniśmy pokazać psu, że pacanie nas łapą nic nie da i na przykład odesłać czworonoga na legowisko. Jeśli jednak położenie łapy na naszym kolanie związane jest z potrzebą bliskości lub szukaniem wsparcia, powinniśmy poświęcić zwierzakowi chwilę i pogłaskać go lub uspokoić.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
29.10.2024
Dlaczego pies liże rany?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jako psiarz na pewno wiesz, że psy lubią lizać wszystko. A co w sytuacji, gdy pies liże swoje rany? Pozwalać mu na to, czy może jednak nie?
undefined
27.09.2024
Czy pies wie, że dziś wtorek? Głupie pytania – mądre odpowiedzi!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Między lekturą jednego a drugiego poradnika przychodzą nam czasem do głowy pytania, na które trudno znaleźć w nich odpowiedzi – a my spróbowaliśmy ich poszukać!
undefined
10.09.2024
Psie ziewanie prawdę ci powie! Co pies nam mówi, gdy ziewa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedy ziewa człowiek, śmiało możemy założyć, że jest on zmęczony lub znudzony. Z psami jest jednak trochę inaczej. Co jeszcze może oznaczać psie ziewanie?
undefined