23.01.2024
Dlaczego mokre psy brzydko pachną? Sprawdź, skąd się bierze zapach mokrego psa!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Większość opiekunów zgodzi się ze stwierdzeniem, że mokre psy nie pachną najlepiej. Specyficzny zapach mokrej sierści jest w tym przypadku efektem kilku zmiennych – jedne czworonogi czuć bardziej, a inne mniej.
fot. Shutterstock
Przykry, specyficzny zapach mokrego psa znany jest każdemu psiarzowi. Nieważne, czy zwierzak przepłynął się w rzece, wrócił z deszczowego spaceru czy właśnie wyszedł z pachnącej kąpieli – jego wilgotne futro natychmiast zaczyna... śmierdzieć! Dlaczego mokre psy śmierdzą i czy da się temu jakoś zaradzić?
Czemu mokre psy brzydko pachną?
Prawda o zapachu mokrego psiego futra jest niestety… przykra. Za ten specyficzny smrodek odpowiadają mikroorganizmy żyjące w psiej sierści. Przeróżne bakterie i drożdżaki to naturalni mieszkańcy skóry każdego, nawet najbardziej zadbanego domowego czworonoga. Produkowane przez nie substancje są zupełnie niegroźne i nie wydzielają żadnego zapachu… Dopóki nie mają kontaktu z wilgocią!
Gdy psia sierść się zmoczy, produkty przemiany materii tych mikroorganizmów się rozpuszczają. Następnie unoszą się w powietrze wraz z parującą z czworonoga wodą. Skutkiem tego jest właśnie ten przykry smrodek, który towarzyszy każdemu mokremu pupilowi – nawet temu, którego przed chwilą umyliśmy w szamponie! Na szczęście zapaszek mokrego psa, choć przykry dla wielu ludzi, samemu czworonogowi w niczym nie przeszkadza.
Skąd się biorą mieszkańcy psiej sierści?
Ciemne, ciepłe i mało przewiewne miejsca stwarzają idealne warunki dla rozwoju bakterii i drożdżaków. Nic więc dziwnego, że tak chętnie zasiedlają one psią skórę. Badania wykazały, że na każdym metrze kwadratowym zdrowej skóry czworonoga może być ich nawet 16 tysięcy! Nie powinniśmy jednak patrzeć na nasze psy z obrzydzeniem – również na ludzkiej skórze żyje niezliczona ilość różnorodnych mikroorganizmów. Naukowcy szacują, że na skórze przeciętnego człowieka znaleźć można aż 10 bilionów mikroskopijnych mieszkańców.
Żyjące w psiej sierści mikroorganizmy różnią się od naszych, jednak spełniają taką samą funkcję – strzegą jej przed chorobotwórczymi bakteriami. Naturalna flora bakteryjna skóry może stanowić zagrożenie dla zwierzaka jedynie, gdy cierpi on na inne poważne choroby obniżające jego odporność. Niektóre organizmy, takie jak nużeńce, mogą wtedy nadmiernie namnożyć się i wywołać przykre dolegliwości. Jednak dla zdrowego, zadbanego psa, mieszkańcy jego sierści nie stanowią żadnego zagrożenia.
Jak zaradzić przykremu zapachowi?
Nie istnieje skuteczny sposób na pozbycie się zapachu mokrego psa – wilgotna psia sierść zawsze będzie brzydko pachnieć. Wrażliwsi opiekunowie mogą stosować szampony i spreje zawierające przeróżne wyciągi roślinne, mające za zadanie zamaskować psi smrodek. Jednak najlepszą taktyką jest dokładne wycieranie sierści psa po każdym zamoczeniu się, regularne szczotkowanie zwierzaka i usuwanie martwego podszerstka. Dzięki temu do psiej skóry docierać będzie więcej powietrza, a sam psiak o wiele szybciej wyschnie!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Jak działa układ pokarmowy psa? Poznaj jego tajemnice!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ile zajmuje psu strawienie suchej karmy? Jakie pH ma żołądek domowego czworonoga? Tłumaczymy, jak działa układ pokarmowy psa!
undefined
13.03.2025
Skąd się biorą zmiany koloru nosa u psów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy nos psa jest jedyny w swoim rodzaju – tak jak nasze odciski palców. Psy zazwyczaj mają czarne nosy, jednak ich kolor może się zmieniać, np. zimą. Ale nie tylko! Dlaczego nos psa zmienia kolor i czy trzeba się tym martwić?
undefined
18.02.2025
Jakich ludzi psy nie lubią? Sprawdź, czy nie jesteś TAKI!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy nie lubią niektórych osób. Czy kierują się jakimś kluczem? Nie tolerują pewnych zachowań czy cech? Oto czym możesz nieświadomie zrazić do siebie psa!
undefined