02.11.2017
Dlaczego mój pies to robi?
Paulina Król
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niektóre zachowania podopiecznego wprawiają cię w zakłopotanie? Może myślisz, że coś jest z nim nie w porządku? Zadajesz sobie pytanie – dlaczego mój pies to robi?
fot. Shutterstock
Wyjaśniamy kilka dziwnych dla człowieka zachowań psa, które są pierwotnymi, atawistycznymi nawykami z czasów, gdy musiał on sam zdobywać pożywienie i zapewniać sobie bezpieczeństwo. Wiele czworonogów – choć nie wszystkie – zachowało je do dziś, nawet jeśli nie są już przydatne. Dlaczego mój pies to robi?
Dlaczego obraca się kilka razy w kółko, zanim się położy?
Podobnie jak człowiek pies lubi się umościć przed snem. Stara się znaleźć miejsce, w którym będzie mu wygodnie, ciepło, i co najważniejsze, z którego będzie miał na oku otoczenie.
Zwykle wybiera taką pozycję, aby nic mu nie mogło zagrozić, gdy bardzo mocno zaśnie. Kręci się więc w kółko, czasem pomagając sobie nosem, aż poczuje się bezpiecznie.
Dlaczego zakopuje jedzenie, kości, zabawki?
W naturalnym środowisku przodek psa, kiedy znalazł coś do jedzenia, chował część zdobyczy na później. Takie zachowanie dyktował mu instynkt przetrwania, bo nie wiadomo było, kiedy znowu uda mu się coś upolować. Schowek stanowił gwarancję, że inne zwierzę nie znajdzie i nie ukradnie często z trudem zdobytego kąska, poza tym w upały pełnił funkcję lodówki.
Dziś pies, nawet jeśli ma pełną miskę dobrego jedzenia i różne zabawki, traktuje czasem kość lub sznur do przeciągania jak zdobycz, coś specjalnego, czego nie potrzebuje w tej chwili, ale co warto schować na czarną godzinę.
Dlaczego się otrzepuje, choć nie jest mokry?
Zdarza się, że po pieszczotach czy wyjściu z samochodu psy wykonują ruchy, jakby otrząsały się z wody. Podobnie po przebudzeniu zwierzę się przeciąga, ziewa i otrząsa, żeby rozprostować kości i pobudzić ciało do działania.
Jest to także sygnał samouspokajający. Poprzez otrząsanie się pies zrzuca nadmierne napięcie. Jeśli robi to zbyt często, należy się zastanowić, czy nie ma jakiegoś problemu emocjonalnego. Warto wtedy zasięgnąć porady behawiorysty.
Dlaczego zakopuje odchody?
Kopanie tylnymi łapami w ziemi po wypróżnieniu to także atawizm. Wbrew temu, co widzimy, pies nie zasypuje odchodów, tylko rozkopuje je i ziemię. Świeża ziemia intensyfikuje ich zapach i wzmacnia rozsiewanie feromonów.
Pies usypuje nieraz wysoki kopczyk, który stanowi znak dla pobratymca, jak strzałka w podchodach, poza tym ziemia przyczepiona do łap poprowadzi innego psa do miejsca, w którym nasz pupil kolejny raz odda mocz. Jego skład zawiera informacje dla innych czworonogów, że dany teren już do kogoś należy. Niektóre psy nawet udają, że coś rozkopują, by pokazać: to mój teren.
Dlaczego ociera się plecami o dywany?
Po pierwsze, robi to, gdy coś go swędzi. Zwykle drapiemy pupila za uchem, pod brzuchem albo klepiemy po bokach, a on sam się po plecach nie podrapie. Niektóre psy lubią wchodzić między iglaki w ogrodzie albo tarzać się w trawie, bo to niezawodne naturalne drapaki. Drugi powód to potrzeba pozostawienia w danym miejscu swojego zapachu.
Pies czuje się bezpiecznie w domu, w którym zapachy ludzi mieszają się z jego własnym zapachem. Oczywiście wolałby zaznaczyć teren moczem, ale jeśli został dobrze wychowany, wie, że tego mu w domu robić nie wolno. Trzecia przyczyna jest prozaiczna. Kołysanie się na plecach na dywanie to świetny sposób na rozprostowanie kości po śnie.
Dlaczego tarza się w padlinie i innych śmierdzących rzeczach?
Najpierw pies ociera się o ziemię jedną stroną szyi, potem drugą, następnie pyskiem i na koniec plecami. Dla opiekunów takie zachowanie to sygnał, że pupil znalazł jakiś stary odpad organiczny. Skąd taki odruch? Oczywiście z przeszłości. Kiedy przodek psa polował, tarzał się w czymś śmierdzącym, żeby ofiara nie czuła jego własnego zapachu.
Niektórzy twierdzą też, że takie tarzanie się to element życia społecznego. Współczesny miejski pies, kiedy wytarza się w czymś śmierdzącym, podbiega do pobratymca i ociera się o niego, by sprawić mu radość. Gorzej, kiedy taki objaw sympatii spotka opiekuna. Ale jak tu się gniewać, jeśli miałaby to być oznaka psiej miłości?
konsultacja: Aneta Awtoniuk
Była redaktor naczelna portali PSY.PL i KOTY.PL. Szczęśliwa opiekunka dwóch wyżłów włoskich – Antosi i Pinokia – oraz papugi Karola.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Psi węch. Poznaj potęgę psiego nosa
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
O tym, że psi węch jest nieporównywalnie lepszy od naszego, wiedzą wszyscy. Warto jednak zdawać sobie sprawę także z tego, że niektóre rasy psów czują więcej niż inne.
undefined
29.10.2024
Dlaczego pies liże rany?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jako psiarz na pewno wiesz, że psy lubią lizać wszystko. A co w sytuacji, gdy pies liże swoje rany? Pozwalać mu na to, czy może jednak nie?
undefined
27.09.2024
Czy pies wie, że dziś wtorek? Głupie pytania – mądre odpowiedzi!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Między lekturą jednego a drugiego poradnika przychodzą nam czasem do głowy pytania, na które trudno znaleźć w nich odpowiedzi – a my spróbowaliśmy ich poszukać!
undefined