13.07.2019
Czy psy lubią oglądać telewizję?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niektóre psy z zaciekawieniem spoglądają na ekran telewizora, a inne - no cóż… Nie są w ogóle zainteresowane. Czy psy w ogóle lubią oglądać telewizję?
fot. Shutterstock
Wielu opiekunów psów zaobserwowało, że gdy tylko włączą telewizor, ich pupil porzuca to, co do tej pory robił, by przybiec i z nieskrywanym zaciekawieniem zerkać na migoczący ekran. No właśnie, ale czy pies rzeczywiście ogląda telewizję, czy może jedynie spogląda na odbiornik jednym okiem? Czy poza ciekawością i zainteresowaniem tymi ruchomymi postaciami za szkłem kryje się coś więcej? Czy psy w ogóle lubią oglądać telewizję?
Co przyciąga psa przed telewizor?
Według badań, które zostały dotychczas przeprowadzone, okazuje się, że psy przed telewizor przyciągają… inne psy bądź zwierzęta, a także dźwięki, takie jak szczekanie, skomlenie czy warczenie. Większość czworonogów jednak nie umości się wygodnie przed szklanym ekranem, by czerpać przyjemność z oglądania – tak, jak robi to człowiek. Zamiast tego pies podchodzi do telewizora, aby z bliska przyjrzeć się ruchomym obrazkom, wielokrotnie spacerując między właścicielem a odbiornikiem telewizyjnym. Wygląda to tak, jakby pies był bardzo niecierpliwym widzem.
Ponadto psy odbierają telewizję inaczej niż ludzie. Mają wizję dichromatyczną, czyli zakres widzianych kolorów jest okrojony – do żółtego i niebieskiego. Więcej o tym, jak psy widzą i czy rozróżniają kolory, pisaliśmy TUTAJ.
Czy psy lubią oglądać telewizję?
No dobrze… Wiemy już z licznych badań, co przyciąga naszych pupili przed szklany ekran. Wciąż jednak pozostają nierozwiane wątpliwości co do tego, czy psy lubią oglądać telewizję. Ludzie bez wątpienia czerpią przyjemność z oglądania filmów czy seriali, które wzbudzają w nich różne – nierzadko skrajne – emocje. Tylko czy podobne czynniki motywują naszego pupila do oglądania tv? Tego jeszcze naukowcy nie odkryli. Aby sprawdzić, czy psy mogą wybrać, co chciałaby oglądać, w badaniach wykorzystano tryb wieloekranowy. Okazało się, że psy nie są w stanie podjąć decyzji, na którym odbiorniku się skupić. Całą uwagę skupiały jedynie na jednym ekranie, bez względu na to, co akurat na nim było. Badacze uważają, że należy to jeszcze sprawdzić i przetestować na dwóch – a nawet trzech – oddzielnych ekranach.
U psów, w przeciwieństwie do ludzi, interakcje z mediami są krótkie. Ich skupienie na obrazie trwa zazwyczaj kilkanaście sekund. Do czasu, gdy zwierzę nie zainteresuje się czymś innym i – w jego mniemaniu – ciekawszym. Dlatego najlepsza telewizja dla psów to taka, która zawiera dużo ruchomych i szybko zmieniających się obrazków. Długie monologi i brak akcji po prostu psa znudzą.
A może spacer?
Wiemy już, że psy lubią oglądać inne psy, wciąż jednak pozostaje wiele pytań, na które naukowcy pewnie niebawem znajdą odpowiedzi. To, czy nasz pupil lubi i angażuje się w oglądanie telewizji, zależy od psiej osobowości, doświadczenia i preferencji, ale często zwierzaki podążają wzrokiem za tym, co interesuje opiekuna, odczytując jego mowę ciała i gesty. Mimo wszystko podejrzewamy, że twój pies po prostu woli przez ten czas pobyć z tobą albo wyjść na spacer, a na telewizję „rzuca jedynie oko”.
A ty, jak uważasz? Czy psy lubią oglądać telewizję?
Zobacz powiązane artykuły
06.12.2024
Dlaczego psy lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Wiele czworonogów wprost uwielbia masowanie po brzuchu czy drapanie za uchem. Co sprawia, że psy tak bardzo lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
undefined
04.12.2024
Obalamy najczęściej powtarzane mity o rasach psów!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niektórym rasom przypisuje się wyjątkowe, niemal nieprawdopodobne cechy. Jednak nie zawsze jest to prawdą… Oto mity o rasach psów, które mogłeś uważać za pewnik!
undefined
04.12.2024
Czy krzyczenie na psa robi mu krzywdę?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dlaczego krzyczenie na psa i stosowanie kar podczas szkolenia nie pomogą ci wychować pupila? Sprawdź, co o karaniu psów mówią najnowsze badania!
undefined