14.02.2008
Wszystko na swoim miejscu
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Niektóre wady przyczyniające się do bezpłodności zagrażają też zdrowiu psa - należy do nich między innymi wnętrostwo
fot. Shutterstock
Jądra rozwijają się u psa już w życiu płodowym. Znajdują się w pobliżu nerek i połączone są więzadłem z moszną. Gdy szczeniak przychodzi na świat i zaczyna rosnąć, ściągające się więzadło powoduje ich zstępowanie poprzez kanał pachwinowy do moszny (zwykle dzieje się to w ciągu 10 dni po porodzie). Jeszcze przez dwa miesiące mogą się przemieszczać w obie strony, ale później kanał pachwinowy zaczyna zarastać, co następuje ostatecznie, gdy pies ma pół roku.
U niektórych czworonogów zstępowanie jąder zostaje zaburzone. W wypadku szczeniaka trudno to jednak stwierdzić jednoznacznie podczas badania, bo pod wpływem stresu może nastąpić chwilowe wciągnięcie jądra z powrotem do jamy brzusznej.
Uwarunkowaną genetycznie wadę polegającą na nieprzemieszczeniu się jednego lub obu jąder do moszny nazywa się wnętrostwem. Występuje ona często u pudli miniaturowych, pomeranianów, yorkshire terrierów, jamników miniaturowych, chihuahua, maltańczyków, pekińczyków i buldogów angielskich.
Zwykle dochodzi do zatrzymania jądra w jamie brzusznej w okolicy wewnętrznego kanału pachwinowego. Na skutek panującej tam zbyt wysokiej temperatury rozwija się ono nieprawidłowo. Często jest znacznie mniejsze i bardzo miękkie. Kiedy indziej tkwi pod skórą w okolicy zewnętrznego pierścienia pachwinowego i wtedy jest mocno powiększone, zniekształcone, lecz niebolesne. Może się też umiejscowić pod skórą brzucha lub w przyśrodkowej części uda.
Niezstąpione i przemieszczone jądra nie tylko powodują niepłodność, lecz także stanowią zagrożenie dla czworonogów, bo u starszych osobników ulegają procesom nowotworowym – dzieje się to kilkanaście razy częściej niż w wypadku jąder normalnych. Co więcej, połowa tych zmian ma charakter złośliwy. Dlatego też w przypadku wnętrostwa jądra trzeba usuwać operacyjnie.
Inny powód bezpłodności to wady wrodzone prącia, np. stulejka, czyli zbyt wąski otwór napletka uniemożliwiający prawidłową ejakulację, lub wierzchniactwo albo spodziectwo, charakteryzujące się nieprawidłowym położeniem ujścia cewki moczowej. Na bezpłodność wpływają też wady wrodzone i nabyte dróg wyprowadzających nasienie, a także schorzenia gruczołu krokowego oraz zakażenia drobnoustrojami typu brucella, chlamydia, mycoplasma.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
23.04.2025
Pies uratowany spod falochronu! Niezwykła akcja ratunkowa w Kołobrzegu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To miała być spokojna niedziela. Jednak spacerowicze przy kołobrzeskim falochronie natknęli się na coś, co poruszyło całe miasto – spod betonowych gwiazdobloków wydobywał się piskliwy głos uwięzionego psa.
undefined
17.04.2025
Policyjne psy w akcji – Tolo i Karzeł odnaleźli zaginionych!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nie tylko ludzie ratują ludzi. Czasem to właśnie cztery łapy i niezawodny węch robią największą różnicę. Dzięki pracy policyjnych psów służbowych – Tolo i Karła – w ostatnich dniach udało się odnaleźć dwoje zaginionych: starszą kobietę oraz chłopca, który oddalił się z domu. Każda z tych historii ma wspólny mianownik – czas działał na niekorzyść, a pomoc... miała cztery łapy!
undefined
10.04.2025
Krakowscy uczniowie z wielkimi sercami! Podsumowanie akcji Animbulans dla bezdomnych zwierząt
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To była akcja, która pokazała, że empatia nie zna wieku, a młodzież potrafi działać z sercem, siłą i organizacyjnym rozmachem! Uczniowie krakowskich szkół tworzący inicjatywę Animbulans zorganizowali wyjątkową zbiórkę dla podopiecznych tamtejszego schroniska.
undefined