18.09.2007
Smutas, czyli kładzenie głowy na wskazanym przedmiocie
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pokaż, ile masz kłopotów - uczymy dziecko łapać się za głowę. U psa efekt zatroskania możemy uzyskać w nieco inny, ale równie prosty sposób
fot. Shutterstock
W tej sztuczce pies na nasze hasło ma opierać głowę na stołku, krześle lub łóżku. Inną jej wersją jest kładzenie łba na ziemi podczas leżenia. Dla czworonoga są to jednak dwie różne czynności, choć przypuszczalnie nauczony jednej z nich, szybciej zrozumie, o co chodzi w drugiej. Najlepiej jednak rozpocząć od nauki opierania głowy na przedmiocie.
Pies może siedzieć, leżeć lub stać. Pokaż mu przed nosem smakołyk w taki sposób, żeby oparł na czymś choćby samą brodę. Kliknij lub w inny sposób zaznacz moment, kiedy to zrobi, po czym pozwól mu zjeść smakołyk. Powtórz to kilkanaście razy.
Podczas kolejnych serii ćwiczeń postaraj się doprowadzić do coraz pełniejszego opierania głowy. Pomóc w tym może wydanie polecenia „waruj” wtedy, gdy przedmiot (np. stołek) jest nieco zbyt wysoki, żeby zwierzak mógł oprzeć na nim łeb, leżąc (oczywiście zakładamy, że potrafi już warować na komendę). Będzie wtedy musiał nieco unieść łokcie, część ciężaru opierając na głowie.
Kiedy pies już za każdym razem prawidłowo ćwiczy wabiony smakołykiem, zacznij naprowadzać go samą dłonią lub palcem. Oczywiście nadal zaznaczaj i nagradzaj moment prawidłowego wykonania. Możesz też zacząć wprowadzać komendę słowną.
Podczas następnych sesji stopniowo rezygnuj z naprowadzania tuż przed nosem psa i dawaj mu znak z większej odległości. Docelowo może to być np. skinienie palcem do dołu – dla odróżnienia od komendy optycznej na warowanie, którą jest zwykle opuszczenie całej ręki. Możesz też zrezygnować z komendy optycznej.
Nauka opierania głowy na ziemi podczas leżenia przebiega podobnie. Początkowo naprowadzamy psa smakołykiem pokazywanym tuż przed nosem. Potem stopniowo z tego rezygnujemy.
Zdarza się, że zwierzak nie chce położyć głowy. Wtedy możesz zacząć ćwiczyć, używając poprzeczki (np. od stołka), umieszczonej na tyle nisko, by pies, aby wsunąć pod nią głowę, musiał ją oprzeć na ziemi.
Po kilku próbach postaraj się jednak przestać z niej korzystać, żeby twój uczeń nie zakodował sobie, że jest ona nieodłącznym elementem tego ćwiczenia.
Jako komendy słowne do tych sztuczek polecamy „ smutas”, „zmartwiony” albo „myśliciel”. Mogą to być słowa kluczowe, które rozbudujemy: „Ale z ciebie smutas!” albo „Jaki pies zmartwiony!” – na pewno zrobi to wrażenie na znajomych!
Dodatkowe modyfikacje tych sztuczek dla bardziej ambitnych to np. opieranie głowy na własnych łapach czy na kolanach wybranej osoby…
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
23.04.2025
Pies uratowany spod falochronu! Niezwykła akcja ratunkowa w Kołobrzegu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To miała być spokojna niedziela. Jednak spacerowicze przy kołobrzeskim falochronie natknęli się na coś, co poruszyło całe miasto – spod betonowych gwiazdobloków wydobywał się piskliwy głos uwięzionego psa.
undefined
17.04.2025
Policyjne psy w akcji – Tolo i Karzeł odnaleźli zaginionych!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nie tylko ludzie ratują ludzi. Czasem to właśnie cztery łapy i niezawodny węch robią największą różnicę. Dzięki pracy policyjnych psów służbowych – Tolo i Karła – w ostatnich dniach udało się odnaleźć dwoje zaginionych: starszą kobietę oraz chłopca, który oddalił się z domu. Każda z tych historii ma wspólny mianownik – czas działał na niekorzyść, a pomoc... miała cztery łapy!
undefined
10.04.2025
Krakowscy uczniowie z wielkimi sercami! Podsumowanie akcji Animbulans dla bezdomnych zwierząt
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To była akcja, która pokazała, że empatia nie zna wieku, a młodzież potrafi działać z sercem, siłą i organizacyjnym rozmachem! Uczniowie krakowskich szkół tworzący inicjatywę Animbulans zorganizowali wyjątkową zbiórkę dla podopiecznych tamtejszego schroniska.
undefined