25.04.2005
Śmierdząca sprawa
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Sprzątanie po psach ma dobry skutek uboczny: zmusza nas do spojrzenia na to, co zostawia na trawniku nasz podopieczny. A wiele można z tego wyczytać
fot. Shutterstock
Podczas gdy nie umknie naszej uwadze biegunka u psa, wyprowadzającego nas za potrzebą w środku nocy, to już inne niepokojące zmiany, np. koloru czy konsystencji odchodów, łatwo możemy przeoczyć. Tymczasem świadczą one często o chorobie żołądka, jelit lub trzustki. Uzbrojeni w woreczek do sprzątania po naszym psie, nie odwracajmy więc wzroku z obrzydzeniem…
Zielone i żółte
Luźne stolce o zielonkawym zabarwieniu z domieszką śluzu najczęściej świadczą o zakażeniu bakteryjnym przewodu pokarmowego. Z kolei spienione, tryskające, w żółtym kolorze – to objaw nadmiernej fermentacji w jelitach. Mogą się zdarzyć, gdy podajemy mleko dorosłemu psu, który je wprawdzie lubi, ale go nie przyswaja.
Oddawanie dużych ilości stolca o luźnej konsystencji i jasnym zabarwieniu, a ponadto sprawiającego wrażenie tłusto połyskującego może oznaczać, że zwierzę cierpi na zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki i wymaga specjalistycznej diety lub podawania mu w trakcie jedzenia enzymów trawiennych w tabletkach.
Czerwone i czarne
Stolce z zawartością świeżej, jasnoczerwonej krwi świadczą najczęściej o procesach patologicznych w obrębie jelita grubego. Natomiast pojawienie się krwi ciemnej (stolec jest wówczas czarny) wskazuje zwykle na krwotoczne zapalenie żołądka i jelit cienkich. Nieco jaśniejszą krew obserwuje się np. w przypadku koronawirozy – choroby wirusowej przewodu pokarmowego. Wygląd stolca mogą również zmienić wszelkie zakażenia pasożytami wewnętrznymi.
Cienkie i spłaszczone
Nie tylko zmiany barwy, ale również trudności w załatwianiu się mogą być spowodowane wieloma czynnikami, np. zapaleniem zatok okołoodbytowych. Zaparcia są nie tylko skutkiem niewłaściwej diety, ale mogą też świadczyć o chorobie. Niepokojące jest też, jeśli pies się wprawdzie wypróżnia, ale stolec jest spłaszczony lub cienki. Zmniejszenie światła jelit, które daje taki objaw, towarzyszy wielu chorobom, w tym nowotworom jelita grubego. Warto zwrócić uwagę, że zwężone stolce mogą też świadczyć o zapaleniu lub nowotworze gruczołu krokowego. Nawet przy bardzo powiększonej prostacie zdarza się bowiem, że pies nie ma problemów z oddawaniem moczu. Nietypowy kształt stolców jest wtedy jedynym objawem poważnych „męskich” problemów.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
23.04.2025
Pies uratowany spod falochronu! Niezwykła akcja ratunkowa w Kołobrzegu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To miała być spokojna niedziela. Jednak spacerowicze przy kołobrzeskim falochronie natknęli się na coś, co poruszyło całe miasto – spod betonowych gwiazdobloków wydobywał się piskliwy głos uwięzionego psa.
undefined
17.04.2025
Policyjne psy w akcji – Tolo i Karzeł odnaleźli zaginionych!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nie tylko ludzie ratują ludzi. Czasem to właśnie cztery łapy i niezawodny węch robią największą różnicę. Dzięki pracy policyjnych psów służbowych – Tolo i Karła – w ostatnich dniach udało się odnaleźć dwoje zaginionych: starszą kobietę oraz chłopca, który oddalił się z domu. Każda z tych historii ma wspólny mianownik – czas działał na niekorzyść, a pomoc... miała cztery łapy!
undefined
10.04.2025
Krakowscy uczniowie z wielkimi sercami! Podsumowanie akcji Animbulans dla bezdomnych zwierząt
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To była akcja, która pokazała, że empatia nie zna wieku, a młodzież potrafi działać z sercem, siłą i organizacyjnym rozmachem! Uczniowie krakowskich szkół tworzący inicjatywę Animbulans zorganizowali wyjątkową zbiórkę dla podopiecznych tamtejszego schroniska.
undefined