10.04.2005
Przychodzi pies do fryzjera
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wiosną wszyscy chcą wyglądać ładnie, także psy. Coraz częściej właściciele udają się ze swoimi pupilami do salonów psiej urody
fot. Shutterstock
Podstawą pielęgnacji jest znajomość gatunków i rodzajów sierści oraz umiejętne zastosowanie odpowiedniej techniki i narzędzi. Aby zapewnić czworonogom komfortowe warunki i zminimalizować stres osoba wykonująca te zabiegi powinna znać również tajniki zwierzęcej psychiki. Dobrze wykonane i systematycznie powtarzane czynności wpływają korzystnie nie tylko na wygląd naszych pupili, ale również na ich samopoczucie. Pamiętajmy jednak, aby nie stosować kosmetyków przeznaczonych dla ludzi i nie mieszajmy ze sobą specyfików różnych firm. Nie należy także używać narzędzi plastykowych i z włosia, ponieważ elektryzują one sierść i niszczą ją. Z tego samego powodu nie powinno się czesać włosa suchego (niezabezpieczonego kosmetykami). I jeszcze jedna generalna zasada – psy nierasowe wymagają takiej samej dbałości o urodę, jak ich arystokratyczni kuzyni.
Przedstawiamy propozycje fryzur dla kilku wybranych ras.
Yorkshire terrier
Włos długi, jedwabisty, miękki i opadający. Rozpoczynamy od kąpieli psa w szamponie odtłuszczającym i usuwającym zanieczyszczenia. Następnie nakładamy szampon regenerujący z dodatkiem np. olejku norkowego, migdałowego lub avocado. Wmasowujemy go w sierść i po kilku minutach spłukujemy. Po opłukaniu psa, na końce włosów nakładamy odżywkę natłuszczającą włos i ułatwiającą rozczesywanie, po czym lekko ją spłukujemy. Nadmiar wody odciskamy bawełnianym ręcznikiem. Suszarką dokładnie suszymy sierść do samej skóry, używając metalowej szczotki zakończonej kuleczkami i czeszemy psa metalowym grzebieniem średniej gęstości. Maszynką strzyżemy sierść na końcach uszu (około 1/3 wysokości). Nożyczkami podcinamy zniszczone końcówki włosa, wycinamy włoski w kącikach oczu i między opuszkami oraz formujemy okrągłą stopę. Sierść przycinamy pod ogonem i w okolicach odbytu. Na czubku głowy zawiązujemy kitkę. Pielęgnację kończymy skracaniem pazurów. Tak wykonany zabieg zabezpiecza sierść na około trzy tygodnie.
Trochę inaczej postępujemy z psem wystawowym. Przy pielęgnacji nie używamy odżywki natłuszczającej, a na co dzień pies powinien mieć zakładane papiloty, zabezpieczające długi włos przed zniszczeniem.
W taki sam sposób pielęgnujemy m.in.: maltańczyki, shi-tsu, lhasa apso, sky terriery i mieszańce o podobnej szacie.
West highland white terrier
Szata szorstka wymagająca trymowania, czyli wyskubywania martwego włosa. Psów tej rasy nie strzyżemy, włos staje się wtedy zbyt miękki i jedwabisty (co jest wadą). Zabieg rozpoczynamy od wyczesania sierści rzadkim, a potem gęściejszym metalowym grzebieniem, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Następnie tępym trymerem lub bardzo gęstym grzebieniem usuwamy wypadający podszerstek. Sam zabieg trymowania polega na usunięciu martwego włosa okrywowego palcami lub tępym trymerem. Można zastosować specjalny puder, ułatwiający wyskubanie sierści. Do mycia psa używamy szamponu dla psów szorstkowłosych. W przypadku białej szaty, miejsca zażółcone (okolice oczu, pysk i kończyny) myjemy specjalnymi kosmetykami likwidującymi przebarwienia. Nakładamy odpowiedni balsam, który spłukujemy po kilku minutach i dokładnie wycieramy psa. Suszarką suszymy sierść, modelując ją gęstą, metalową szczotką. Pamiętajmy, że na grzbiecie włos musi gładko przylegać, na głowie tworzy tzw. chryzantemę, a pod brzuchem „sukienkę”. Strzyżemy sierść między opuszkami, pod ogonem i w okolicach odbytu. Końce uszu trymujemy, nadając im spiczasty kształt. Na końcu obcinamy pazury. Tak wykonany zabieg wystarcza na ok. trzy miesiące. Jeśli pies jest przygotowywany na wystawę trymowanie musimy rozpocząć minimum 8-10 tygodni wcześniej i wykonujemy je sukcesywnie, aby odrastający włos był różnej długości.
Tak samo pielęgnujemy m.in.: teriery szkockie, foksteriery, welsh terriery, jamniki szorstkowłose i mieszańce o podobnej szacie.
Sznaucer miniaturowy
Szata szorstka z niewielką ilością podszerstka, wymagająca trymowania (strzyżenie powoduje zmiękczenie sierści). Do trymowania używamy tępego trymera, który pozwala wyjąć martwy włos, nie ucinając go. Pielęgnację rozpoczynamy od dokładnego wyczesania tułowia gęstym, metalowym grzebieniem, a kończyn – rzadszym. Następnie trymujemy sierść na grzbiecie, bokach tułowia i udach, potem na przedpiersiu, szyi i zadzie. Palcami usuwamy pojedyncze włosy na kończynach. Na końcu wyskubujemy sierść na uszach oraz na głowie formując brodę (jest ona charakterystyczną cechą rasy i powinna być jak najdłuższa). Przygotowujemy kąpiel w szamponie dla psów szorstkowłosych. Na kończyny i brodę nakładamy odpowiedni balsam, który po chwili spłukujemy. Wycieramy psa ręcznikiem i suszymy suszarką, modelując szatę metalową, gęstą szczotką. Wycinamy sierść między opuszkami, pod ogonem i w okolicy odbytu; stopom nadajemy okrągły kształt. Pod brzuchem włosy muszą tworzyć ukośną linię (krótsze pozostawiamy przy słabiznach, dłuższe przy łokciach). Na końcu obcinamy pazury. Podobnie jak w przypadku westie tak wykonany zabieg wystarcza na ok. trzy miesiące. Przygotowując psa na wystawę trymowanie rozpoczynamy minimum 10-12 tygodni wcześniej i również wykonujemy je sukcesywnie. Tak samo pielęgnujemy m.in.: wszystkie sznaucery, affenpinschery, gryfoniki i mieszańce o podobnej szacie.
Pielęgnację i zdjęcia wykonano w salonie „Psi styl” Magdaleny Świętoń.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
23.04.2025
Pies uratowany spod falochronu! Niezwykła akcja ratunkowa w Kołobrzegu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To miała być spokojna niedziela. Jednak spacerowicze przy kołobrzeskim falochronie natknęli się na coś, co poruszyło całe miasto – spod betonowych gwiazdobloków wydobywał się piskliwy głos uwięzionego psa.
undefined
17.04.2025
Policyjne psy w akcji – Tolo i Karzeł odnaleźli zaginionych!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nie tylko ludzie ratują ludzi. Czasem to właśnie cztery łapy i niezawodny węch robią największą różnicę. Dzięki pracy policyjnych psów służbowych – Tolo i Karła – w ostatnich dniach udało się odnaleźć dwoje zaginionych: starszą kobietę oraz chłopca, który oddalił się z domu. Każda z tych historii ma wspólny mianownik – czas działał na niekorzyść, a pomoc... miała cztery łapy!
undefined
10.04.2025
Krakowscy uczniowie z wielkimi sercami! Podsumowanie akcji Animbulans dla bezdomnych zwierząt
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To była akcja, która pokazała, że empatia nie zna wieku, a młodzież potrafi działać z sercem, siłą i organizacyjnym rozmachem! Uczniowie krakowskich szkół tworzący inicjatywę Animbulans zorganizowali wyjątkową zbiórkę dla podopiecznych tamtejszego schroniska.
undefined